Kaip ir po pateikimo, balsuodami dėl Seimo nutarimo dėl interpeliacijos Energetikos ministrui Arvydui Sekmokui, jo atsakymus palaikė 66 parlamentarai. 53-mis balsais „prieš" ir 9-niems susilaikius, A. Sekmokas išlaikė ministro postą
Svarstant interpeliaciją A. Sekmokui, Seime daugėjo jį palaikančiųjų. Balsuojant po svarstymo, 67 parlamentarai pritarė ministro atsakymams į interpeliacijos rengėjų klausimus. Penkiais balsais - iki 48-nių sumažėjo nepatenkintų atsakymais ir reikalaujančių ministrą atstatydinti. Susilaikė 9-ni parlamentarai
Pataikavimu Rusijai, keliaklupščiavimu ir tautos apgaudinėjimu Seimo narius apkaltino tvarkietis Petras Gražulis. Darbo partijos narys Kęstutis Daukšys pakartojo, kad jo neįtikino ministro atsakymai ir priminė parlamentarams apie atsakomybę.
Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma prieš balsavimą sakė, kad interpeliacija gerai dirbančiam Energetikos ministrui, kartu gali būti laikoma interpeliacija ir jį palaikančiai Prezidentei.
„Iš kur tiek drąsos?" - Klausė J. Razma. Tuo tarpu socialdemokratas Vytenis Andriukaitis rėžė: „Energetikos ministerija turi turėti kitą lyderį“.
15.20 66-iais balsais „už“, 53-is „prieš“ ir 9-niems parlamentarams susilaikius, Seimas po pateikimo pritarė Energetikos ministro A. Sekmoko atsakymams į interpeliacijos pateikėjų klausimus.
Prieš tai Seimo nariai susiginčijo dėl procedūros, kai Seimo statutas numato, jog interpeliacija skelbiama pritariant ar atmetant ministro pateiktus atsakymus į interpeliacijos rengėjų klausimus.
14.30 Seimo speciali komisija, kurią sudaro šeši politikai iš valdančiosios koalicijos, kiti šeši – iš opozicinių partijų, pasiūlė parlamentarams nerengti slapto balsavimo dėl nepasitikėjimo energetikos ministru Arvydu Sekmoku.
Kaip numato Seimo Statutas, po ministro kalbos ir atsakymų į Seimo narių klausimus surengta diskusija.Joje žodis suteiktas paeiliui pritariantiems ir nepritariantiems atsakymui į interpeliaciją Seimo nariams
Energingi ministro atsakymai
Atsakydamas į Seimo narių pateiktus klausimus, A. Sekmokas pripažino, kad susidurta su problemomis, uždarant Ignalinos atominę elektrinę. Kaltino „Leo“ ir tikino, kad daug prieštaravimų sukėlusi dujų sektoriaus pertvarka yra būtina.
„Dujų kainos klausimą turime spręsti teisinėmis ir ekonominėmis priemonėmis, nesiejant jų su ES teisės aktų perkėlimo“, - kalbėjo ministras, kartu išreikšdamas viltį, jog dėl dujų kainų su „Gazpromu“ pavyks susitarti.
Savo atsakymuose A. Sekmokas dažnai kartojo, kad daugeliu iškeltų klausimų Vyriausybės jau yra parengusi savo siūlymus bei įstatymų pakeitimus. „Yra paruošti teisės aktai, bet juos turėsite priimti jūs, gerbiamieji Seimo nariai“, - kalbėjo A. Sekmokas.
Frakcijų nuomonės išsiskyrė
Ministro atsakymams pritarė Vilija Aleknaitė Abramikienė negailėjo pagyrų „Kovo išvakarėse jūs ketinate pašalinti ministrą, kurio darbus remia EK. Siekiate sužlugdyti energetikos pertvarką", - kritikavo opoziciją V. A. Abramikienė
Nepasitenkinimą A. Sekmoko atsakymais daugiausia reiškė socialdemokratai. Birutė Vėsaitė klausė, ką ministras A. Sekmokas padarė per trejus metus, kad Lietuvos žmonės bristų iš energetinės priklausomybės bei kaltino sužlugdžius naujos atominės elektrinės statybą.
„Dujų sektoriaus pertvarkymui galimi ir kiti variantai, o ne ultimatumai“, - kvietė derėtis B. Vėsaitė, tikindama, kad dujotakių atskyrimui esama alternatyvų. Parlamentarė kvietė pakeisti ministrą turinčiu geresnių diplomatinių gabumų.
Liberalų sąjūdis palaikė ministrą A. Sekmoką. Frakcijos vardu kalbėjęs Petras Auštrevičius citavo Leniną ir alegoriškai kalbėjo apie ministro turimą parašiutą, kuris, P. Auštrevičiaus žodžiais - „išsiskleis laiku“
Opozicinės Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys kritikavo naujos atominės elektrinės strateginio investuotojo paieškas ir neaiškias konkurso sąlygas. „Tai – ne atsakymas, o frazė smulki iš operetės“, - koneveikė A. Sekmoko pateiktus atsakymus K. Daukšys.
„Ministras į klausimus neatsakė arba atsakydamas melavo ir mes negalime palaikyti“, - užbaigė K. Daukšys.
Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Kęstutis Masiulis priminė socialdemokratų palikimą ir prastą padėtį, kai A. Sekmokas pradėjo eiti Energetikos ministro pareigas. „Siūlyčiau prezidentei prisegti jam ordiną už tai, ką jis yra padaręs“, - kalbėjo K. Masiulis, vardydamas A. Sekmoko nuopelnus: sėkmingą Ignalinos atominės elektrinės uždarymą ir „beskausmį“ „Leo“ išardymą, kitus vykdomus paruošiamuosius darbus.
„Stiprų ministrą „gazpromininkai“ norėtų nukalti, nudaužti“, - vaizdžiai paaiškino K. Masiulis.
„Tvarkos ir Teisingumo“ frakcijos vardu kalbėjęs Julius Veselka prisipažino esąs pro-rusiškas ir stebėjosi, kodėl, praėjus dvidešimčiai metų, vis dar aiškinamasi, kas „rytietiškas“, kas - „vakarietiškas“.
„Ministras nesugeba oreantuotis strateginiuose reikaluose, nesugeba oreantuotis globalioje Europos Sąjungos rinkoje“, - kaltino J. Veselka. „Ministras mėtosi su investuotojais koviniais indėniškais lozungais“, - kviesdamas palaikyti interpeliaciją, sakė J. Veselka.
Užtruks iki vakaro
Po interpeliaciją gavusio ministro ir interpeliacijos iniciatorių baigiamųjų kalbų Seimas turės sudaryti redakcinę komisiją, kuri rengs Seimo nutarimo projektą dėl interpeliacijos.
Šio dokumento projekte turi būti pareikštas Seimo pritarimas arba nepritarimas ministro atsakymui.
Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas nepasitikėjimas juo, toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.
Jeigu Seimo nutarimas dėl interpeliacijos priimamas, ministras, kuriam pareikštas nepasitikėjimas, privalo atsistatydinti.
Ketvirtadienio popietiniame posėdyje parlamentarai ketina balsuoti dėl nutarimo projekto „Dėl interpeliacijos energetikos ministrui Arvydui Sekmokui“.