Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas laišku paprašė Rusijos aukštųjų parlamento rūmų - Federacijos Tarybos - pirmininko Sergejaus Mironovo asmeninio dėmesio prie Kuršių nerijos esančio naftos telkinio "D-6" eksploatavimo ekologiniam saugumui.
Penktadienį išsiųstame laiške Seimo pirmininkas primena, kad jų susitikimo Vilniuje metu S. Mironovas sutiko asmeniškai pasidomėti šio telkinio eksploatavimo ekologinio saugumo klausimu ir galimybe Lietuvai susipažinti su aplinkosaugos ekspertizės rezultatais.
Pasak A. Paulausko, šios informacijos trūkumas kelia rimtą susirūpinimą, nes telkinio vieta yra netoli Kuršių nerijos, įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Praėjusią savaitę Lietuvos aplinkos apsaugos ministras Arūnas Kundrotas išreiškė apgailestavimą dėl "bendradarbiavimo problemų" su Rusija aplinkosaugos srityje, nes ministerija iki šiol negavo oficialaus atsakymo į prašymą įsileisti tarptautinis ekspertus į telkinį "D-6".
Rusijos Valstybės Dūmos Ekologijos komiteto pirmininkas Vladimiras Gračiovas prieš dvi savaites pareiškė, kad Rusija neįsileis tarptautinės aplinkosaugininkų komisijos į naftos telkinį.
UNESCO į Kuršių neriją ketina nusiųsti oficialią gamtosaugos specialistų misiją, kuri įvertintų Rusijos bendrovės planuojamos naftos gavybos galimą grėsmę šiam unikaliam pasaulio gamtos paveldo objektui.
Toks sprendimas priimtas liepos pradžioje Paryžiuje įvykusiame UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje.
Organizuoti tarptautinę naftos gavybos Baltijos jūroje ekologinio saugumo ekspertizę birželio pabaigoje nusiųstame laiške Rusijos premjerui Michailui Kasjanovui pasiūlė ir premjeras Algirdas Brazauskas, tačiau taip pat jokio atsakymo teigia negavęs.
Lietuvos aplinkosaugininkai ir žalieji daug kartų išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų šių metų pabaigoje pradėti naftos gavybą telkinyje "D-6" netoli Kuršių nerijos.
Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Kuršių nerija 2000 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
BNS