Prezidentas Valdas Adamkus paskyrė socialliberalą Algirdą Monkevičių švietimo ir mokslo ministru, pranešė Prezidento spaudos tarnyba. Dekretas dėl skeptiškai aukštojo mokslo reformą vertinusio ir nepalankiai socialdemokratų vadovybės bei jų politinių oponentų kritikuoto kandidato į ministrus paskyrimas įsigalioja nuo šios dienos.
Ar skirti A. Monkevičių ministru, prezidentas svarstė daugiau nei dvi savaites. Praėjusį trečiadienį susitikęs su valstybės vadovu, kandidatas į ministrus kiek sušvelnino savo požiūrį į socialliberalų nepasirašytą 6 partijų susitarimą dėl aukštojo mokslo reformos, žadėdamas juo remtis ir papildyti jį naujomis iniciatyvomis.
Didžiausių abejonių ministrui kėlė siūloma reformos dalis, numatanti, kad už aukštąjį mokslą turėtų mokėti beveik visi studentai, o valstybės finansuojamomis vietomis galėtų naudotis tik gabiausieji.
Vienas iš siūlomos Aukštojo mokslo reformos iniciatorių – liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantis Seimo narys Gintaras Steponavičius A. Monkevičiaus paskyrimo ministru labai nekritikavo. Naujienų portalui „Balsas.lt“ jis sakė, kad per artimiausius 4 mėnesius, kuriuos dirbs dabartinė Vyriausybė, būtų sunku tikėtis radikalių reformų, juo labiau, kad prieš rinkimus vargu ar kas ryšis priimti nepopuliarius sprendimus. „To nedarys ir Seimo dauguma, todėl tam, kad nebūtų sugadinta tai, kas padaryta gerai, A. Monkevičius yra neblogas pasirinkimas“, - svarstė parlamentaras. Tačiau jis pridūrė, kad silpniausia premjero pusė, liberalų sąjūdžio nuomone, yra ryžto stoka, vykdant aukštojo mokslo reformą. „Pusiniais ar kosmetiniais sprendimais kokybės šiame sektoriuje nesukursime“, - sakė G. Steponavičius.
Pasak politiko, per artimiausius 4 mėnesius ministrui vis dėlto yra kas nuveikti. Jo nuomone, galima įgyvendinti bent jau atskiras reformos dalis, pavyzdžiui, imtis pertvarkyti universitetų valdymą, didinant jų atvirumą ir atskaitomybę visuomenei. „Čia mūsų ir ministro požiūriai panašūs ir mes tikimės iš jo tokių veiksmų“ - sakė G. Steponavičius.
Ankstesnė švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė atsistatydino balandžio pradžioje, pareiškusi, jog pavargo nuo kritikos. Itin nepopuliari ministrė buvo aršiai kritikuota streikuojančių mokytojų atstovų ir opozicijos politikų.
Daugiau nei du mėnesius užsitęsusi naujojo ministro skyrimo procedūra buvo paskatinusi Socialliberalų partijos tarybą svarstyti, ar neverta atšaukti A. Monkevičiaus kandidatūros, tačiau toks sprendimas nebuvo priimtas.