Aleksandras Lebedevas yra Rusijos verslininkas ir politikas, kuriam kartu su Michailu Gorbačiovu priklauso laikraštis „Novaja gazeta“. Straipsnis publikuotas „The Guardian“.
Romanas Abramovičius ir Borisas Berezovskis (nuotr. SCANPIX)
Buvo keista stebėti iš Maskvos, kaip britų spauda pranešė apie teismo bylą tarp Romano Abramovičiaus ir Boriso Berezovskio. Visi klasikiniai bulvarinio skaitalo ingridientai buvo ten: didžiuliai turtai, neištęsėti pažadai, garbė, gėda, „stogas“, dar keletas pilių, jachtų ir puošnių moterų.
Bet aš tikiuosi, kad šių vyrų gyvenimų spindėsys ir glamūras neapakino Rusijos žmonių, Britanijos žiniasklaidos ir politinės klasės atstovų, ir šie nepamiršo, dėl ko apskritai šie žmonės tapo turtingi. Jie ginčijasi būtent Londone ne dėl to, kad ten veikia nepriklausoma ir efektyvi teisinė sistema, bet dėl to, kad Britanijos vyriausybei nerūpi istorijos apie tai, kaip jie susikrovė savo turtus.
Visi žino, kas nutiko po Sovietų Sąjungos griūties. Keletas oportunistinių verslininkų puolė kaip grifai ir pasisavino ištisas pramones. Kai jie jas monopolizavo, labai greitai užsidirbo šimtus milijonų. Kremlius, kuris ilgai slenka autokratijos link, susitarė su keliais iš jų, suprasdamas, kad geriau juos prilaikyti savo pašonėje, o ne atverti Rusijos ekonomiką teisingoms procedūroms, konkurencijai ir laisvai prekybai. Tai yra istorija, kurią žmonės žino, bet kažkas pradeda keistis. Pirmiausia, keletas šių vyrų – bijau, kad tai daugiausia yra vyrai – turi nuoskaudų vienas kito atžvilgiu, kurių istorija prasidėjo prieš kelerius metus; tačiau jie tik dabar pasikvietė savo advokatus. Tad greitai tikėkitės daugiau ginčų, panašių į Berezovskio prieš Abramovičių.
Antra, tikrasis Rusijos žmonių patirtų nuostolių mastas – dėl „nešvarių“ sutarčių ir kontraktų, prarasto produktyvumo, darbų ir pelno – tik dabar pradeda aiškėti. Mano skaičiavimais, daugiau nei 500 milijardų dolerių buvo pavogta iš Rusijos žmonių nuo 2003 iki 2011 metų; ekonomistai, su kuriais aš bendrauju Maskvoje, teigia, kad gali būti ir daugiau. Sunkiai besiverčiantys Rusijos piliečiai turi teisę atgauti šias lėšas, o suvokimas apie šias sumas pradeda plisti po visą šalį, kartu su juo ir netoleravimas. Kai Maskvoje prieš Kalėdas kilo demonstracijos, matėsi, kiek daug protestuotojų reikalavo iš Kremliaus sugrąžinti jiems pinigus.
Rusijos žmonėms reikia pagalbos. Aš jau seniai jaučiu, kad žmonės, kurie turi daugiausia galios kovoti su galingaisiais, yra žurnalistai. Dėl to Michailas Gorbačiovas kartu su manimi publikuoja prodemokratišką laikraštį „Novaja gazeta“, į kurio žurnalistus buvo pasikesinta. Skaitmeninei revoliucijai plečiantis po visą Rusiją, atsirandant disidentams tinklaraštininkams, tokiems kaip Navalnas, nauja aktyvių jaunų karių banga prisidės prie mūsų kovos.
Tačiau drąsūs žurnalistai negali to padaryti pavieniui. Rusijos žmonėms reikia Europos Sąjungos, Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, Jungtinių Tautų ir Tarptautinio valiutos fondo pagalbos. Galbūt NATO ir Davoso svečiai galėtų taip pat susidomėti. Mums reikia geriausių žmogaus teisių advokatų, nes būtent Rusijos žmonių teisės buvo pažeistos. Tačiau turbūt svarbiausia yra tai, kad mūsų kaimynai ir kitų šalių vyriausybės turi nustoti apsimetinėti, kad jie yra nekalti pašaliniai šiame mūšyje. Šio sąrašo viršūnėje – britų vyriausybė.
Rusijos verslininkai kartais manęs klausia, kodėl tiek daug turtingų kaimiečių iš Rusijos ir buvusios Sovietų Sąjungos atsiduria Londone. Paprasta priežastis – britų vyriausybė jiems neužduoda per daug klausimų.
Kartu su Kremliaus autokratais keli kontroversiški Rusijos verslininkai pateikia žiaurios, nežmoniškos ir neteisingos Rusijos įvaizdį. O iš tiesų tai yra tolerantiškų ir garbingų žmonių nacija, kuri visiškai skiriasi nuo stereotipų, kurie dabar dominuoja. Todėl aš siekiu atkreipti dėmesį į tai, kad galinguosius irgi reikia priversti atsakyti, tad mes negalime leisti ginčo tarp dviejų turtingiausių Londono žmonių istorijai nukreipti dėmesį nuo tikrosios istorijos. Prieš Rusijos žmonės buvo nukreipta didžiulė apgaulė, bet su tinkama tarptautine pagalba jie gali atgauti tai, kas jiems priklauso.
Aleksandras Lebedevas yra Rusijos verslininkas ir politikas, kuriam kartu su Michailu Gorbačiovu priklauso laikraštis „Novaja gazeta“. Straipsnis publikuotas „The Guardian“.
Taip pat skaitykite:
Visa tiesa apie R. Abramovičių: gangsteris ir Putino pasiuntinys
Atradimai, kuriuos atskleidė B. Berezovskio ir R. Abramovičiaus teismas