„Tai iš esmės keičia ne tik Rytų kaimynystės regiono ateitį, tai iš esmės keičia ir Rusijos ateitį, nes tai jai padės išlipti iš postimperinių sindromų duobės. Lietuva gali džiaugtis, kad sena geopolitinė vzija yra saugesnė ir labiau europietiška erdvė tarp Lietuvos ir Rusijos pradeda tapti realybe“, - sakė A. Kubilius.
Anot jo, aiškesnė tampa ir asociacijos sutartis pasirašiusių šalių narystės Europos sąjungoje perspektyva ir, nors senoji Europa vengia tai apibrėžti, Lietuva turi imtis iniciatyvos sutelkiant ES politinę valią tokios perspektyvos aiškiam politiniam įvardinimui.
Pasak politiko, Ukraina, Moldova ir Gruzija, pasirašiusios asociacijos sutartis atsiranda tikrų europinių reformų kelyje, todėl Lietuva turi remti jas ne tik žodžiais, bet ir darbais – Lietuvos politinės partijos turėtų būti aktyvesnės Rytų partnerystės programos įgyvendintojos, steigti daugiau stipendijų Ukrainos studentams Lietuvoje.
„Kalbant Ukrainą, šiandien pagrindinis mūsų uždavinys yra padėti Ukrainai padėti sustabdyti Rusijos agresiją. Lietuva galėtų išnaudoti savo sąjungininkus Vakaruose bei taikyti jau žinomas ir veikiančias tarptautines normas“, - sakė politikas.
Kaip pavyzdį jis pateikė galimybę Rusiją, jei ši nenutrauks karinių veiksmų Ukrainoje, pagal JAV įstatymus pripažinti terorizmą remiančia valstybe.
Šiuo metu tokiomis valstybėmis paskelbtos Kuba, Iranas, Sudanas ir Sirija. „Ironiškai būtų galima pasakyti, kad tai gera kompanija Rusijai“, - sakė A. Kubilius.