Atsižvelgiant į įvykius Gruzijoje ir į Rusijos prezidento paskelbtą užsienio politikos doktriną, Rusijos kapitalo investicijas Lietuvoje galima laikyti grėsme nacionaliniam saugumui.
Tai pirmadienį spaudos konferencijoje teigė opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius.
Jo nuomone, neseniai Rusijos prezidento D.Medvedevo paskelbta 5 punktų užsienio politikos doktrina, ir ypač jos 4 punktas aiškiai parodo, kad „Rusija pasilieka sau vienašališką teisę ginti (taip kaip Gruzijoje) savo piliečius ir savo verslo interesus“.
A.Kubiliaus teigimu, Lietuvos gyventojai privalo „atsikratyti iliuzijų dėl Rusijos švelnumo“.
„Gyvendami tokioje naujų įvykių šviesoje neturime turėti jokių iliuzijų. Iki šiol galvojome, kad Rusijos karinė agresija prieš mus yra mažai tikėtina. Remdamiesi tokia bazine nuostata kūrėme savo užsienio politikos ir gynybos doktriną. Tokios iliuzijos turime nedelsiant atsisakyti ir peržiūrėti savo doktrinas. Ir ne tik užsienio politikos ir gynybos politikos. Bet ir visos politinės sistemos veikimo doktriną, nes politinė sistema, partijų veikla, kaip rašo „Economist“ yra ne mažiau pavojinga“, - sakė A.Kubilius.
Parlamentaras pažymėjo tikintis, kad šiandieninis D.Medvedevo susitikimas su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) turėtų parodyti Rusijos nusiteikimą.
Pirmadienį N.Sarkozy, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja Europos Sąjungai (ES), išvyksta į Maskvą, o tada į Tbilisį.
Anot TS-LKD pirmininko, susirūpinimą kelia ne tik Rusijos veiksmai, bet ir kai kurių Lietuvos politikų atsakas į juos.
A.Kubilius žėrė kritiką valdančiosios socialdemokratų partijos garbės pirmininkui buvusiam prezidentui Algirdui Brazauskui.
Konservatoriaus teigimu, A.Brazausko žodžiai „apie tai, kad Lietuva turėtų keisti savo laikyseną, nekritikuoti Rusijos, neremti Gruzijos, kad Lietuva turėtų finliandizuotis, nes tai gali pakenkti mūsų ekonomikai atspindi silpną Lietuvos „politinį pasiruošimą“ ir „politinį gebėjimą gintis nuo Rusijos įtakos“.
Kaip pavojingus Lietuvai, konservatorius įvardino ir Darbo partijos pirmininką Viktorą Uspaskichą bei „Tvarkos ir teisingumo“ vadovą Rolandą Paksą.
„Šia proga negali neprisiminti Edwardo Lucaso (Edvardo Lukaso), vieno iš „Economist“ apžvalgininkų, neseniai išleistoje knygoje „Naujas šaltas karas“ teiginio, kad V.Uspaskichas ir R.Paksas yra grubieji Kremliaus projektai“, - kalbėjo A.Kubilius.
Iš daugiau kaip 160 Lietuvos prekybos partnerių Rusija per pirmąjį šių metų ketvirtį pagal prekybos apyvartą, importą ir eksportą buvo pirmoje vietoje.
Lietuvos ir Rusijos prekių apyvarta pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2007-ųjų tuo pačiu laiku, padidėjo 91,8 proc., eksportas - 40,2 proc., o Rusijos prekių importas - 2,2 karto. Prekybos balansas išliko neigiamas ir padidėjo net 3,4 karto.
Lietuvos prekybos su Rusija apyvartos padidėjimą šiemet labiausiai lėmė 2,5 mlrd. litų padidėjęs mineralinių produktų - naftos ir dujų - importas.