Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis savo „Facebook“ paskyroje pasiūlė pradėti diskusiją dėl Fiskalinės drausmės įstatymo pataisų. Anot jo, prioritetas turėtų būti „ne rezervo kaupimas, o Lietuvos žmonių gerovė“.
Toks nepasvertas pasiūlymas – išskirtinis
Mykolo Romerio universiteto docentas Saulius Spurga mano, kad kiekviena partija turi būti populistinė gerąją prasme, tačiau minėtas R. Karbauskio pasiūlymas paprasčiausiai ženklina valdžios nekompetenciją.
„Čia požymis chaotiškos politikos, kuri ir yra ta priežastis, kodėl nusisuka rinkėjai. Jie nemato sistemos, jie mato daugybę įvairių pasiūlymų, kurie sukritikuojami subliūkšta, vėl teikiami nauji. Vieną dieną paskelbė, kitą dieną atsiėmė – ar tai sudaro rimto politiko įvaizdį?“, - tv3.lt kalbėjo S. Spurga.
MRU docentas teigia Lietuvos politikos istorijoje neprisimenantis partijų, kurios skubėtų teikti tokius neapgalvotus pasiūlymus.
„Ši situacija išsiskiria tuo, kad tikrai neprisimenu, kad partijos vadovai, valdantieji, kurie jaučia atsakomybę, pateiktų tokių neparengtų, neapsvarstytų, nekompetentingų pasiūlymų. Tai šituo tikrai išsiskiria“, - sakė S. Spurga.
Supainiojo Vyriausybes
Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas stebisi, kaip trečią kadenciją Seime esantis politikas išvis leidžia sau kelti tokius klausimus.
„Tai skamba kaip kvailystė, kaip kažkas panašaus į Vengrijos ar Lenkijos iššūkius Europos Sąjungai. Mes mojuojam raudonu skuduru. Jeigu tai iš ribotumo, kvailumo, neišmanymo, tai parodo tam tikrus dalykus. Gerai, kad gavo iškart per liežuvį ir kitą dieną prabilo jau kitaip. Bet vienas iš populiariausių ir svarbiausių politikų šiandien Lietuvoje neturėtų tokiais dalykais užsiimti“, - tv3.lt sakė E. Gentvilas.
Taip pat apgailėtinai, pasak E. Gentvilo, atrodo ir R. Karbauskio bandymas kaltę dėl fiskalinio įstatymo primesti Andriaus Kubiliaus Vyriausybei, nors įstatymas priimtas 2007 m., kai premjeru buvo Gediminas Kirkilas.
„Nežinau, R. Karbauskis parodo save arba ir neišmanėlio, arba iš populisto pusės. O kas ten iš tikrųjų pas jį yra – negaliu pasakyti. Tas faktas, kad jis supainiojo Vyriausybės laikotarpį, metus, politines jėgas, rodytų, man atrodo, neišmanymą. Daryti tokią klaidą, žinant, kad kitą dieną bus atkapstyta, kad apsiriko R. Karbauskis, sąmoningai, atrodo, negalėtų daryti. Lyg ir neišmanymo klaida“, - teigė E. Gentvilas.
Rekomenduoja R. Karbauskiui dar pasimokyti
Tuo tarpu Fiskalinės drausmės įstatymo priėmimu apkaltintas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys A. Kubilius R. Karbauskiui siūlo praeiti specialius kursus.
„Tai rodo tokį nesupratimą pagrindinių valstybės finansų tvarkymo reikalų ir labiausiai kelia nerimą, kad taip kalba ne šiaip koks eilinis politikas ar Seimo narys, bet didžiausios, valdančios partijos pirmininkas. Tai aš tik galiu paraginti Lietuvos banką ir Finansų ministeriją pravesti specialius kursus R. Karbauskiui ir paaiškinti, kodėl jo kalbos yra visiškas nesusipratimas“, - tv3.lt kalbėjo A. Kubilius.
Seimo narys taip pat perspėja, kad panašaus populizmo finansų klausimais dar galime išgirsti, jei Lietuvos socialdemokratų partija vis tik apsispręs palikti valdančiąją koaliciją, o valstiečiai joje liks vieni.
„Kai nėra stiprios ir konsoliduotos valdančiosios daugumos, tai didžiausias pavojus kaip tik ir yra, kad tai gali sudaryti galimybę atsirasti daug finansinio populizmo. Tai R. Karbauskio plepėjimas apie tai, kad reikia peržiūrėti fiskalinę drausmę, man nuskambėjo, kaip pavojaus varpas“, - teigė A. Kubilius.