Šiandieninė Lietuva darosi panaši į sovietinį laikotarpį, ypač į jo pabaigą, – problemos aiškios, valdžios sprendimų nėra, todėl visuomenė vis labiau piktinasi, kad valdžia apsimeta kvailele ir nesuprantančia, ko ji nori, tvirtina Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius.
Tuo tarpu, pasak jo, visuomenėje tokioje situacijoje tik radikalėja.
A. Kubiliaus manymu, praėjusi savaitė įeis į Lietuvos istoriją – paskelbti liudininkų parodymai atskleidė, ką per 17 metų pavyko Lietuvoje sukurti. Šalia kitų svarbių ir neabejotinai naudingų Lietuvai dalykų pavyko sukurti ir korumpuotų įtakų bei neskaidrių įtakų sistemą, kurią jis vadina “Sistema”, nes žodis “valstybininkai” tam visai netinka.
Politiko teigimu "Sistema" yra itin gaji ir gyvybinga, turinti daug gynybinių pajėgumų, naudojanti pačias įvairiausias taktikas – nuo viešo šantažo ir neslepiamo keršto iki paprasčiausio vilkinimo, tikintis, kad laikas viską užmaršins.
„Praėjusią savaitę nuo atskleistų liudijimų ji gynėsi kaip visada trafaretiškai – nekalbėti apie esmę, kalbėti apie šalutinius reikalus kaip apie pagrindinius, kad tik nereikėtų diskutuoti apie pagrindinius dalykus“, - tvirtina A. Kubilius. Jo teigimu tokią reakciją buvo galima iš anksto prognozuoti ir prognozės visiškai išsipildė – žinomi asmenys ir žinoma žiniasklaida bandė pagrindinį dėmesį skirti ne tam, ką atskleidė stenogramos, bet tam, ar jos buvo paviešintos teisėtai, ne tam, kaip atrodo mūsų valstybės valdžia, kurią aktyviai formuoja “Dujotekana”, bet tam, kaip atrodo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto, atlikusio tyrimą, valdžia.
Politiko manymu ir tolesnius „Sistemos“ veiksmus yra nesunku prognozuoti.
„Bandymas išvengti atsakymų į klausimus, taip pat ir tų, į kuriuos privalo atsakyti valstybės vadovai, nereiškia, kad tie klausimai bus užmiršti. Atvirkščiai, kuo ilgiau bus elgiamasi ciniškai, vaizduojant, kad nieko neįvyko, kuo ilgiau bus vilkinama, tuo aštriau tie klausimai bus užduodami, tikintis aiškių atsakymų iš vis aukštesnes pareigas užimančių valstybės vadovų“, - tvirtina A. Kubilius.
Jis nesutinka su tvirtinančiais, kad Tėvynės sąjunga reiškia socialdemokratams ultimatumus ar kad mes reikalauja A. Pociaus galvos.
„Tokie teiginiai yra neteisingi. Mes norime sužinoti aiškų atsakymą į vieną klausimą – ar socialdemokratų lyderiai suvokia problemų mastą, ar turi noro ardyti "sistemos" tinklą, ar patys yra tos "sistemos" kūrėjai ir puoselėtojai. Pociaus problema yra tik maža dalelė, bet tapusi aiškiausiu testu – atsakančiu į klausimą, kas yra kur – kas su "sistema", o kas bando ją išardyti. Iki šiol socialdemokratai elgėsi taip, lyg jie patys yra "sistemos" dalis. Šiandien planavome pokalbį, kuriame tikėjomės išgirsti ir aiškias socialdemokratų nuostatas. Nuo to priklausytų ir mūsų tolesni santykiai. Deja, iš rytinio pokalbio su premjero supratau, kad tokio pokalbio šiandien nebus, o ar bus vėliau – tuo nesu įsitikinęs. Tai irgi yra iškalbinga detalė, verta apmąstymo“, - teigia A. Kubilius.
Anot jo, valdžia turi valdyti, tai yra duoti aiškius atsakymus į aiškius klausimus, tačiau to nėra valstybės saugumo reikaluose. Kai valdžia nuo tokių klausimų kaip strutis slepia galvą smėlyje, tai kyla natūralus klausimas, kodėl ji taip elgiasi.
„Kodėl, pavyzdžiui, premjeras taip tariamai ramiai į viską žiūri ir kodėl jam niekas neužkliūna – matyt, todėl, kad jis tikrai žino, jog "sistema" visa ir visada taip veikia. Pocius ir Januška tokiu atveju yra kalti tik tuo, kad jų veiksmai buvo paviešinti.
Žmogui, kuris nėra "sistemos" dalis, yra siaubinga nuo to, ką jis pamato. Tuo tarpu tiems, kurie yra "sistemos" dalis, nieko siaubinga nemato. Tiesiog normali kasdienybė – ir keista, kad kažkam jos vaizdas kelia siaubą. Ir ne mažiau siaubinga, kad valdžios lyderiai, kurie yra atsakingi už tai, kad atsiskleidus "sistemos" paveikslui į tai būtų nedelsiant ir griežtai reaguojama, į tai pasiruošę visai nereaguoti“, - tvirtina Tėvynės sąjungos lyderis.
Jo teigimu "Sistema" vis labiau veikia kaip “cosa nostra” – vieni kitus dengia. Ir tai tampa jos pagrindiniu rūpesčiu – kaip išgyventi. Kaip rodo kitų šalių patirtis, tokios "sistemos" save galų gale ir paskandina – kartu su tais, kurie ją dengia.
„Jeigu valstybės vadovai nesiruošia operuoti vis labiau sergančio ligonio, akivaizdu, kad atsiras kitų būdų, kaip atlikti gydymo operacijas. Kuo ilgiau bus delsiama, tuo operacijos bus radikalesnės. Kuo labiau bus bėgama nuo garsiųjų pažymų, tuo daugiau tikimybės, kad jos vis tiek pasieks Seimą“, - mano A. Kubilius.