Premjeras Andrius Kubilius nurodė parengti Vyriausybės kanceliarijos pertvarkos modelį. Buvusios valdžios paliktą tvarką iš peties ėmęsi keisti valdantieji nesustoja. Ministerijose jau inicijuota pertvarka neaplenks ir Vyriausybės rūmų.
Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio galvoje jau sukasi pirmos šio projekto idėjos. Tačiau jas aštriai kritikuoja buvęs premjeras Gediminas Kirkilas. Anot jo, konservatoriai dar kartą griauna tai, ką gero socialdemokratai buvo sukūrę.
Atsirastų du biurai
Kaip po pertvarkos atrodys Vyriausybės kanceliarija, turėtų paaiškėti kitą mėnesį. D.Matulionis LŽ sakė, kad Vyriausybės kanceliariją planuojama padalyti į dvi dalis: Posėdžių aptarnavimo ir Reformų biurus.
Dabar Vyriausybės kanceliarijoje veikiantys įvairūs departamentai ir skyriai turėtų išnykti. Po reformos visi kanceliarijos tarnautojai iš patarėjų, departamentų ar skyrių vedėjų, specialistų greičiausiai virs patarėjais arba konsultantais.
Į Posėdžių aptarnavimo biurą turėtų įsilieti Administracijos, Ūkio, Teisės ir Europos Sąjungos teisės įgyvendinimo departamentai. „Tačiau tai tik pirminė idėja, kaip viskas atrodys konkrečiai, dar svarstysime“, - aiškino D.Matulionis.
Kiekvienam po darbą
Reformų biuras turėtų rūpintis įvairiais strateginio planavimo klausimais. Jo viduje būtų sudarytos tikslinės darbo grupės konkrečioms reformoms įgyvendinti. „Dabar Vyriausybės kanceliarijoje veikia įvairūs departamentai, skyriai, o mes manome, kad konkrečias užduotis reikėtų pateikti specialistams“, - aiškino D.Matulionis.
Pavyzdžiui, demonopolizacija energetikos sektoriuje besirūpinantiems kanceliarijos tarnautojams būtų suteikti visi premjero įgaliojimai koordinuoti su tuo susijusią veiklą, organizuoti bendradarbiavimą tarp atskirų institucijų. „Darbo grupės turėtų ne šiaip sau rūpintis tam tikrais reikalais, o tapti jų šalininkais ir siekti reikiamo sprendimo“, - sakė D.Matulionis.
Vyriausybės kancleris tikisi, kad planuojamas naujas darbų pasiskirstymas atneš daugybę teigiamų pokyčių. „Konkrečias užduotis turintys darbuotojai kasdien seks situaciją, atliks monitoringą, spaus tam tikras įstaigas paskubėti su darbais, organizuos pasitarimus, pateiks premjero nuomonę atitinkamais klausimais“, - naujosios tvarkos pranašumus vardijo D.Matulionis.
G.Kirkilas stebisi
D.Matulionis nesibaimina nepolitinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams suteikti plačių įgaliojimų vykdyti Vyriausybės valią. „Gal nuspręsime, kad vadovauti tam tikroms grupėms turėtų premjero asmeninio pasitikėjimo atstovai. Tačiau, kita vertus, kodėl turėtume bijoti tarnautojui paskirti konkretų uždavinį?“ - svarstė jis.
Prieš trejus metus Vyriausybės kanceliariją reformavęs tuometinis premjeras G.Kirkilas šiandien stebisi nauja pertvarka. „Konservatorių reforma viena - susodinti kuo daugiau sau patikimų žmonių į atsakingus postus“, - aiškino jis.
D.Matulionis tvirtino, kad reforma reikalinga siekiant efektyvesnio Vyriausybės kanceliarijos darbo. Jis atmetė G.Kirkilo būgštavimus. „Tai politikavimas. Vyriausybės kanceliarijoje tikrai nematome paslėptų kitų partijų agentų“, - patikino jis.
Etatų smarkiai nemažins
D.Matulionis tikisi, kad numatyta reforma nieko nekainuos. Kol kas neketinama ir atleisti darbuotojų. „Tikslo valyti Vyriausybės kanceliariją neturime. Tikiuosi, kad visi dabartiniai darbuotojai liks ir po reorganizacijos“, - vylėsi jis.
Tačiau kai kuriems Vyriausybės kanceliarijos darbuotojams vis dėlto gali tekti atsisveikinti su darbu. Ypač turėtų susirūpinti apie 30 žmonių, besirūpinančių Vyriausybės pastato švara ir tvarka. „Manau, kad ūkines funkcijas reikia perduoti verslui, kuris atliktų tas paslaugas“, - įsitikinęs D.Matulionis.
Roberta Tracevičiūtė