Naujosios centro-dešinės koalicijos lyderis Andrius Kubilius mano, kad krizės įveikimo planas padės iš dalies aplenkti krizę, tačiau, anot jo, reikia suvokti, kad visa Lietuva, o ne tik valdžia, dalyvauja lenktynėse su krize.
A.Kubilius ekonomikos ir finansų krizę lygino su trileriu ir tiksinčia bomba.
„Tereikia įsivaizduoti, kad tiksi bomba su laikrodiniu mechanizmu, kuris jau yra paleistas. Kaip gerame trileryje, krizės įveikimo planu bandome rasti tą laidelį, kurį nukirpus mechanizmas išsijungtų. Tai rizikinga, bet blogiau būtų nieko nedaryti“, - spaudos konferencijoje sakė A.Kubilius.
Pasak jo, su liberalcentristais pavyko susitarti, kad pridėtinės vertės mokestis būtų didinamas, kol nėra šaltinių, iš kur būtų galima padengti trūkstamų pajamų poreikį.
„Pridėtinės vertės mokesčio mažinimas iki 19 proc. ar grąžinimas iki 18 proc. reiškia, kad deficitas augs nuo 600 mln. litų iki 1,2 mlrd. litų“, - teigė A.Kubilius.
Kandidatas į finansų ministrus Algirdas Šemeta sakė, kad krizės įveikimo planui nesuveikus, nedelsiant būtų dar mažinamos išlaidos, nes gauti daugiau pajamų į biudžetą nematoma papildomų galimybių.
Tačiau jis taip pat akcentavo, kad ryžtis didesniam biudžeto išlaidų mažinimui būtų skausmingas žingsnis.
„Jau dabar numatytas išlaidų mažinimas yra ant ribos, o didesnis išlaidų sumažinimas reikštų masinį valdžios sektoriaus darbuotojų atleidimą iš darbo“, - sakė A.Šemeta.
Keturių koalicijos partijų lyderiai pirmadienį pasirašė krizės įveikimo planą.
Jame numatyta stebėti kiekvieno ketvirčio fiskalinį deficitą bei valdžios įsiskolinimą privačiam sektoriui.
Bendras plano finansinis efektas - iki 5,3 mlrd. litų, o vien tik mokesčių reformos efektas - iki 2 mlrd. litų pajamų.