Vos Vyriausybės slenkstį peržengusios sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos principai susidūrė su savivaldybių tarybų ir merų pasipriešinimu. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigia, jog tai reformos nesustabdys.
"Laikas yra toks, kad gudrauti nėra ko", - pabrėžė ministras. Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius pažymėjo, jog nesiėmus neatidėliotinų veiksmų sveikatos apsaugos sistema, jei bus dar bent kiek sumažintas jos finansavimas, yra pasmerkta žlugti.
"Tikėtis biudžeto augimo mes neturime galimybių. Pastaruosius ketverius metus niekas nenorėjo spręsti sveikatos sistemos problemų. Jos buvo sprendžiamos principu: "Yra problema, davėm pinigų". Dabar, kai nebėra pinigų užkaišinėti skylėms, vienintelė galimybė yra didinti sistemos efektyvumą", - sakė M. Marcinkevičius.
Jis aiškino, kad pertvarka yra pagrįsta tuo, kad reikia mažinti stacionarinių paslaugų apimtis ir taip atsilaisvinusius pinigus ir specialistus nukreipti į pirminę, ambulatorinę grandį - dienos stacionaro, dienos chirurgijos bei slaugos paslaugas. Pasak M. Marcinkevičiaus, ministerija nesirengia aiškinti, kurį skyrių kurioje ligoninėje reikia uždaryti. Esą tokie būdai spręsti problemoms nepasiteisindavo, nes savivaldybės, kurios yra daugumos ligoninių steigėjomis, pasipriešindavo ir viskas nueidavo šuniui ant uodegos.
"Dabar viską spręsime per paslaugų pirkimus", - teigė M. Marcinkevičius. Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Čapliko, kiek, kokių ir iš kokių ligoninių ligonių kasos pirks paslaugų, speciali darbo grupė atsakys po mėnesio ar dviejų.
Pasak M. Marcinkevičiaus, ligonines ketinama suskirstyti į tris lygmenis: rajonų, regionų ir respublikos lygmens. "Dalis šiuo metu rajonuose esančių ligoninių liks rajoninėmis, kitos bus stiprinamos ir taps regioninėmis. Respublikinės ligoninės veiks penkiuose didžiuosiuose miestuose", - aiškino ministro patarėjas.
Pasak jo, rajoninėje ligoninėje turėtų likti slaugos, terapijos, dienos chirurgijos paslaugos, bet jose nebebus pačių brangiausių tarnybų - reanimacijos, laboratorijos, operacinės.
"Regiono lygmens ligoninės būtų stiprios, teikiančios įvairiapusę pagalbą. Jose veiktų ir chirurgijos, akušerijos, pediatrijos, neurologijos skyriai. Jos turėtų priimti visus pacientus, kuriems nereikalinga ypatingai specializuota ir sudėtinga pagalba", - sakė M. Marcinkevičius.
Pasak jo, respublikinės ligoninės turėtų būti skirtos tik patiems sudėtingiausiems ligoniams, kuriems reikalinga specializuota pagalba, brangi aparatūra, taigi ne apendicitų operacijoms.
Yra dar dvi grupės ligoninių, kurių likimas taip pat spręsis reformos metu: Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės bus perleidžiamos savivaldybėms. Specializuotos psichiatrijos, infekcinės, tuberkuliozinės ligoninės, pasak M. Marcinkevičiaus, yra labai smulkios, taigi jos turės "stambėti" jungiantis.
Sveikatos apsaugos ministras teigė iš merų jau išgirdęs tokią reakciją: "Koks aš meras, jeigu neturėsiu ligoninės".
"Kas čia per mąstymas? Nenorėsime to girdėti net, jei tai bus mūsų partiniai merai. Esame įgyvendinę projektą su greitosios pagalbos automobilių pirkimu. Ekstra atveju ligonius galima pervežti. Kas yra geriau, ar ligonį nuvežti į tikrai kokybišką centrą, ar kviestis chirurgus, anesteziologus, reanimatologus operacijos metu į vieną ar kitą rajoninę ligoninę?", - retoriškai klausė A. Čaplikas.