Savivaldybių tarybų rinkimai – nebe už kalnų, o Seime vienas reikšmingiausių Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas dar tik svarstomas. Tvarką norima pakeisti. Natūralu, kad tai, kas netobula, turi būti pertvarkoma. Bet ar pakaks laiko nepriekaištingai atlikti darbą?
Vienas iš klausimų – ar leisti rinkimuose dalyvauti fiziniams asmenims, ir visuomeninėms organizacijoms, ar kurti daugiamandates rinkimų apygardas, sukėlė dideles diskusijas. Taip ir turi būti – juk tai nepaprastai svarbūs klausimai, ypač šiuo periodu, kai Lietuvoje toks mažas visuomenės pasitikėjimas tiek Seimu, tiek politinėmis partijomis. Esu tikras, kad permainos, kai jos yra gerai apgalvotos, kai joms pasiruošta, duoda puikių rezultatų. Tačiau iki rinkimų liko tiek nedaug laiko – ar svarbų įstatymą priėmę Seimo nariai tikrai suspės atlikti darbą iki galo, ar neliks klausimų, ar nebus padaryta klaidų? Manau, kad būtina pasirūpinti, jog tiek partijos tiek visuomeninės organizacijos, tiek fiziniai asmenys, jei jiems būtų leista dalyvauti rinkimuose – turėtų vienodas konkurencijos galimybes.
Keista girdėti kai kurių asmenų nuomonę, kad politinės partijos nenori konkurencijos, nenori leisti dalyvauti visuomeninėms organizacijoms, kad blokuoja šią įstatymo pataisą. Mielieji, ar ne per stipri mūsų baimė? Juk baimė užgožia visas geras idėjas, gerus pasiūlymus, gerus veiksmus, kurie leistų priimti tinkamus sprendimus mūsų valstybei, mūsų žmonėms. Reikia tvarkytis be baimės.
Žodis „partija“ šiandien iš kai kurių žmonių lūpų sklinda su neigiama konotacija. O taip būti demokratinėje valstybėje neturėtų. Priimant su rinkimais susijusias įstatymo pataisas, būtina pasirūpinti, kad jos neišbalansuotų sistemos, bet visiems kandidatams sudarytų lygias konkurencines sąlygas. Šis svarbus žingsnis turi būti gerai apgalvotas, o tam reikia laiko, skuboti sprendimai gali pakenkti mūsų demokratinei šaliai. Noriu priminti, kad stiprūs demokratiniai pamatai būna tik tada, kai yra sukurtos stiprios demokratinės partijos, o visuomeniniai judėjimai turi tokias pačias teises kurti bendrą valstybės ateitį.
Tad išsivaduokime iš baimės. Atsikratykime tam tikrų simpatijų bei antipatijų. Atsisakykime nuolatinės partijų kritikos. Partijų kritika tik kenkia – su jomis priešinama visuomenė, Lietuvoje partijos laikomos kaip tam tikras blogis. Panašu, kad kai kurie kritikuojantieji tikisi, jog leidus rinkimuose dalyvauti visuomeninėms organizacijoms, jie galės iš partijų perbėgti į jas, ir žmonės už juos balsuos? Bet nepamirškite, visuomeniniams judėjimams priklauso tie patys žmonės.
Šiuo metu Europoje vyksta konkurencija nebe tarp ideologijų, bet tarp idėjų ir tarp žmonių, kurie skleidžia tas idėjas. Konkuruoja tie, kurie mano, jog supranta, kokių reikėtų imtis veiksmų, kad būtų galima priimti racionalius sprendimus sprendžiant mūsų šalies problemas. Jeigu mes išsivaduosime iš baimės, jeigu mes pozityviai žvelgsime į ateitį ir tą pozityvą skleisime visuomenei, nejuodinsime vieni kitų, nemenkinsime to, kas Lietuvoje yra sukurta, tuomet greičiau išsivaduosime tiek iš ekonominio, tiek iš socialinio, tiek iš moralinio sąstingio. Bet tam reikia susitelkimo, reikia bendro sutarimo ir reikia tokių įstatymo pataisų, kurios sudarytų vienodas galimybes. Pabrėžiu – tiek visuomeninės organizacijos, tiek fiziniai asmenys privalo turėti teisę dalyvauti rinkimuose, bet jiems ir partijoms turi būti keliamos vienodos sąlygos, vienodos galimybės, nes tik sąžininga konkurencija leidžia pasiekti gerų rezultatų.