„Graikijos parlamentui nusprendus surengti referendumą, visa tauta prisiima atsakomybę už šalies ateitį (...) Aš tikiu, kad didžioji dalis Graikijos žmonių nori išlikti ES ir euro zonoje, kad nori, jog šalies finansinė padėtis būtų suvaldyta, nebūtų nutraukta finansinė parama, o ES išliktų vieninga – to šiandien labai reikia“, - komentare BNS sakė A.Butkevičius.
Pasak jo, dabar daug kas priklauso nuo suformuluoto klausimo referendume ir nuo Graikijos žmonių, kurie turi tvirtai parodyti esantys pasiruošę reikalingoms reformoms, kad šalis gautų reikiamą finansinę paramą.
„Graikija turi suprasti, kad įsipareigojimai bendrijai turi būti vykdomi abipusiai. Nenoriu būti pesimistas ir kalbėti apie tai, kas šalies laukia, jei bus nutraukta finansinė parama bankams, jei šalis bankrutuos be galimybės skolintis tarptautinėse rinkose ilgam laikui. Vyriausybė turi ne tik dalintis atsakomybe už jau susidariusią situaciją, vyriausybė privalo galvoti apie tai, kaip padėti savo šaliai“, - tvirtino A.Butkevičius.
Jo teigimu, ES yra susitelkusi ir visomis galimomis priemonėmis padėtų Graikijai vykdyti taupymo reformas, sutelkiant dėmesį į ES struktūrinių fondų įsisavinimą, tačiau to norėti turi ir Graikijos vyriausybė.
Graikijos parlamentas sekmadienį paryčiais didele balsų dauguma pritarė referendumui, kuris dėl pasiūlytų finansinės pagalbos sąlygų bus surengtas sekmadienį, liepos 5-ąją. Kalboje, pasakytoje prieš balsavimą, Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras (Aleksis Cipras) pareiškė įsitikinimą kad „Graikijos žmonės tars tvirtą ne ultimatumui“, kurį pateikė šalies ES-TVF kreditoriai, ir „didelį taip Europos solidarumui“.
Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas (Jerunas Deiselblumas) šeštadienį pranešė, kad euro zonos ministrai nutarė, jog finansinės pagalbos Graikijai programa turi baigtis kaip planuota, birželio 30 dieną. Šis sprendimas didina tikimybę, kad Atėnai bankrutuos, neįstengdami grąžinti 1,5 mlrd. eurų skolos Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) iki galutinio termino – birželio 30 dienos. Toks scenarijus gali vesti prie chaotiško Graikijos pasitraukimo iš euro zonos ir netgi iš Europos Sąjungos.