• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos santykiai su kaimyne Baltarusija bei Lietuvos vadovų reiškiamas požiūris į šios valstybės vadovybę turėtų būti gerai apgalvoti, pataria buvęs prezidentas ir ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pareiškė esąs pasiryžęs tarpininkauti užmezgant dialogą tarp Minsko ir Briuselio, jei gautų tam ES įgaliojimus.

REKLAMA

Valdančiosios socialdemokratų partijos lyderis A. Brazauskas tai kalbėjo interviu Žinių radijui, paprašytas įvertinti premjero Gedimino Kirkilo neseniai viešai pareikštus svarstymus apie galimas autoritarinio Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos režimo perspektyvas.

"Baltarusija yra kaimyninė valstybė, ji gyvena savo gyvenimą. Man atrodo, kad požiūris į Baltarusiją, jos vadovus, prezidentą turi būti labai gerai apgalvotas", - sakė A. Brazauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad tai didelė valstybė, su kuria Lietuva turi "didelės apimties" ekonominius ryšius, daug interesų, įskaitant energetinių. "Todėl santykius reikia reguliuoti labai apgalvotai", - pabrėžė A. Brazauskas.

Jis pakartojo nuostatą, kad Baltarusijos nereikia izoliuoti, o šiai valstybei tapus Europos Sąjungos kaimyne, A. Brazausko nuomone, Bendrija turi turėti aiškią programą Baltarusijos atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar pats vyktų į Baltarusiją kalbėtis su prezidentu A. Lukašenka, A. Brazauskas atsakė, jog "čia būtų visiškai priimtinas dalykas", tik tam būtini ES įgaliojimai.

A. Brazausko nuomone, jis ir kaimyninių valstybių buvę vadovai galėtų papasakoti Baltarusijoje "ką reiškia gyventi demokratinėmis sąlygomis, laisvos rinkos sąlygomis, kada yra laisva žiniasklaida ir opozicija".

REKLAMA

"Tik noriu pabrėžti, kad turi būti garantuoti ES įgaliojimai", - sakė A. Brazauskas.

Užsienio žiniasklaida prie kelias savaites, remdamasi G. Kirkilu, skelbė, esą Lietuva ir Gruzija galbūt galėtų pasiūlyti autoritariniu valdymu ir demokratijos persekiojimu kaltinamo A. Lukašenkos "išėjimo planą", tačiau šių planų nedetalizavo. Vėliau žiniasklaidai buvo aiškinama, jog Lietuva stebi įvykius kaimyninėje šalyje ir analizuoja galimus padėties joje scenarijus, kad nebūtų užklupta netikėtų pokyčių Minske. Žiniasklaidoje taip pat svarstyta, kad tarpininko tarp A. Lukašenkos ir Briuselio vaidmens galėtų imtis A. Brazauskas arba galbūt buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis.

REKLAMA

Reaguodamas į šiuos pasisakymus, prezidentas V. Adamkus paragino G. Kirkilą susilaikyti nuo asmeninių užsienio politikos vertinimų viešojoje erdvėje, o pats premjeras tikino, kad žiniasklaida neteisingai interpretavo jo žodžius apie Lietuvos dalyvavimą Baltarusijos demokratijos procesuose.

ES ir JAV kritikuoja Baltarusiją už demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimus. Oficialusis Vilnius santykiuose su Baltarusija laikosi vadinamojo "kritinio dialogo" pozicijos, kuri iš esmės apsiriboja bendradarbiavimu žemesniame vykdomosios valdžios lygyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų