• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

A.Brazauskas amžinojo poilsio atgulė rožių jūroje

Prezidentas A.Brazauskas amžinojo poilsio atgulė Antakalnio kapinėse. Prezidento atminimą pagerbė aukšti politikai bei eiliniai žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

Oficiali laidotuvių ceremonija prasidėjo popiet. Karstas su prezidento palaikais buvo vežamas kariniu lafetu, lydimas Garbės sargybos kuopos karių. Gedulingus maršus grojo karinis orkestras. Karsto priekyje buvo nešamas kryžius, prezidento A. M. Brazausko portretas, artimųjų, šalies vadovybės ir užsienio delegacijų vainikai. Karstą lydėjo giminės ir artimieji, bendražygiai, dvasininkai.

REKLAMA

Į paskutinę kelionę prezidentą išlydėjo ir su juo atsisveikino aukščiausi šalies pareigūnai, šalies vadovė, prezidentas Valdas Adamkus. Pagerbti A. M. Brazausko į Lietuvą atvyko ne vienas užsienio šalies vadovas. Visuomenės atsisveikinimui buvo skirtos dvi dienos – per jas į prezidentūros Kolonų salę su gėlėmis rankose suplūdo keli tūkstančiai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Antakalnio kapinėse šalia Prezidentų panteono po pietų pamažu rinkosi žmonės, laukė išrikiuoti kariai. Nors dalis visuomenės svarstė, kodėl laidojimui pasirinkta ši vieta ir Antakalnio kapinės, Laidotuvių komisija patvirtino, jog Prezidentų panteone laidoti velionį buvo numatyta seniai. Šiam norui neprieštaravo ir A. M. Brazausko artimieji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paprastai sakoma, kad Lietuva retai moka pagerbti gyvą žmogų, kad geri žodžiai sakomi tik po mirties. Šiuo atveju net politiniai A. M. Brazausko oponentai randa gerų žodžių jam“ – sakė istorikas Alfredas Bumblauskas, dalyvaudamas specialioje LNK televizijos laidoje, skirtoje atsisveikinimui su velioniu. Politologas Raimundas Lopata, paprašytas įvardyti, kokie buvo A. M. Brazausko, kaip politiko, būdingiausi bruožai, sakė, jog pirmiausia reikėtų prisiminti puikias prezidento žinias apie Lietuvos kraštą. „Politikoje tai – didžiulė vertybė. Svarbu ir tai, kad jis sugebėjo bendrauti su visų sluoksnių lietuviais“, – tvirtino R. Lopata.

REKLAMA

Tuo tarpu paskui kariniu lafetu vežamą A. M. Brazausko karstą ir visą laidotuvių procesiją iš paskos keliavo ne vienas vilnietis, dar gausesnis žmonių būrys laukė Antakalnio kapinėse, Prezidentų panteone. Norintys atsisveikinti su velioniu čia rinktis pradėjo dar gerokai prieš valandą.

REKLAMA

Prezidentui čia jau buvo paruoštas kapas, kurio duobė – nubarstyta baltais rožių žiedlapiais. Šlaitas šalia nuklotas chrizantemomis, kalijomis, čia sudėti vainikai. Procesijos laukė karinių pajėgų atstovai, tautiniais kostiumais pasipuošę žmonės. Orkestras užgrojo karinius maršus, daugelis laukusių daugiau nei valandą kapinėse atsistojo, išsirikiavo šalia takų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmieji per Antakalnio kapines žengė karstą lydėjęs kariuomenės garbės eskortas. Nuskambėjo šūvių salvės, skirtos prezidentui. Pasirodė ir pati laidotuvių procesija, kurios priekyje – karių nešamas kryžius, A. Brazausko portretas ir ant karių pečių nešamas Lietuvos vėliava uždengtas prezidento kartas

REKLAMA

„Šiandien atsisveikiname su vienu iškiliausių asmenų. Istorijos valia prezidentas Algirdas Brazauskas stojo prie valstybės vairo sudėtingu ir atsakingu istorijos tarpsniu. Strateginiai šalies tikslai buvo pasiekti dalyvaujant Algirdui Brazauskui. Jis buvo garbingas ir atsakingas valstybės vadovas, kuriam politinė karjera buvo ne ambicija, o pareiga. Daugybė žmonių jį laikė savu, juo tikėjo ir pasitikėjo. Aš kartu su Algirdu Brazausku dvyliktoje Vyriausybėje ir esu dekinga likimui už tai. Labai nuoširdžiai vadinu jį savo mokytoju, padėjusiu tapti man politike. Reiškiu gilią užuojautą prezidento artimiesiems ir visiems Lietuvos žmonems, kurie gedi“, – Antakalnio kapinėse sakė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

REKLAMA

„Atsisveikiname su didžiu žmogumi – Algirdu Brazausku – politiku, ženkliu ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos istorijoje, – sakė į laidotuvių ceremoniją atvykęs geras prezidento draugas Aleksandras Kwasniewskis. – Ačiū, Algirdai, ir sudie, bičiuli“, – lietuviškai savo kalbą užbaigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po dvasininkų kalbos prezidento A.Brazausko šeimai perduota Lietuvos vėliava nuo velionio karsto.

Baigus šią ceremoniją, nuaidėjo garbės sargybos karių salvės, skirtos A.Brazauskui pagerbti. Karstas nuleistas į duobę. Su A.Brazausku paskutinį kartą atsisveikino patys artimiausi žmonės.

Artimieji šluostė ašaras, ypač susijaudinusi buvo K.Brazauskienė, kuri netramdė ašarų, susigraudinusi verkė ir Seimo pirmininkė I.Degutienė.

REKLAMA

Tuo tarpu grojant kariuomenės orkestrui, minia aukštų politikų, karių ir eilinių žmonių stovėjo rimties tyloje.

Apie 16.30 baigėsi katalikiškoji apiegų dalis. Pašventinus kapą, tautiniais rūbais pasipuošę žmonės nešė gėles ir dėjo jas ant kapo. Choristai giedojo pagal Maironio eiles sukurtą giesmę „Lietuva brangi", po jos skambėjo Lietuvos himnas (V.Kudirkos „Tautiška giesmė").

Prezidentas A.Brazauskas Amžinojo poilsio atgulė Antakalnio kapinėse (R.Kondratjevo / Balsas.lt nuotr.)

Prezidento laidotuvių procesijos nuotraukos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų