Lietuvoje minint Okupacijos ir genocido dieną, istorikas Arvydas Anušauskas sako, kad rastas svarbus istorinis dokumentas, paneigiantis, jog Lietuvos vyriausybė besąlygiškai priėmė Rusijos ultimatumą dėl sovietų kariuomenės įvedimo.
Pasak istoriko, JAV jam pavyko rasti paskutiniojo Lietuvos vyriausybės posėdžio protokolus, įrodančius, kad ministrų kabinetas priėmė ultimatumą, tačiau nurodė, kad jis pažeidžia 1939 metų Lietuvos ir Rusijos susitarimą.
San Francisko miesto Huverio archyve rastus protokolus į užsienį išsivežė tuometinis Užsienio reikalų ministerijos politikos vadovas Edvardas Turauskas.
„Kaip žinia, tarp istorikų vyksta ginčas, kokiomis sąlygomis buvo priimtas ultimatumas. E. Turauskas vienintelis paminėjo, kad ultimatumas buvo priimtas su tam tikra ne išlyga, bet nurodant, kad jis pažeidžia 1939-ųjų metų Savitarpio pagalbos sutartį.
Yra E. Turausko parašyta, kad į Maskvą buvo išsiųstas pranešimas apie ultimatumo priėmimą, nurodant, kad toks ultimatumas pažeidžia spalio 10 dienos susitarimą“, – Lietuvos radijui apie radinį pasakojo JAV viešintis A. Anušauskas.
1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjungos kariuomenė okupavo Lietuvą. Po metų Lietuvoje prasidėjo masiniai areštai ir tremtys.
Manoma, kad dėl 50 metų trukusios sovietinės okupacijos Lietuva neteko beveik milijono savo piliečių.