Tautiečiai nė neslepia, jog piratavo ar piratauja. Manoma, kad net 9 iš 10-ies Lietuvos interneto vartotojų yra nelegaliai parsisiuntę bent vieną muzikinį kūrinį, filmą ar knygą.
Šiandien atskleista, kad pernai viena labiausiai nuo vadinamųjų intelektinio turto vagių nukentėjusių – atlikėja Monika Linkytė. Jos kūrinys „Po dangum“ buvo nelegaliai atsiųstas daugiau nei 300 tūkstančių kartų. Tarp rekordininkų ir Ingos Valinskienės "Žvaigždė", Vaido Baumilos ir Monikos Pundziūtės daina "Dviese".
„Jei net 10 centų už tą kūrinį būtų sumokėję, tai tikriausiai šiandien turėčiau naują albumą. Yra begalė platformų, kuriuose jūs muziką galite klausyti legaliai, tai linkiu rinktis teisingą kelią“, - sako atlikėja Monika Linkytė.
Na, o šiemet populiariausia tarp piratų – grupės SKAMP daina „Nemiegančios naktys“. Šimtus tūkstančių kartų į savo kompiuterius be jokio užmokesčio tautiečiai siuntėsi ir Jurgio Brūzgos kūrinį „Niekas neuždraus“. Atlikėjas juokauja, jog išgirdęs tokią naujieną iš pradžių pasijuto pamalonintas, juk šitiek gerbėjų pamėgo naująją dainą. Visgi, pasak dainininko, toks piratavimo mastas priverčia sunerimti, mat į muziką jis investuoja didžiulius pinigus, dažnai net ir savo šeimos gerovės sąskaita.
Pasirodo, jog lietuviai yra vieni piratavimo lyderių pasaulyje – mus lenkia tik baltarusiai. O pernai valstybei dėl tokių vagysčių padaroma žala jau siekia du milijardus eurų. Jurgis Brūzga sako, jog šį reiškinį galima paaiškinti istoriškai. Esą Rytų Europoje muzikos įrašai ir filmai dažnai buvo neprieinami arba neįkandami finansiškai.
„Nekaltinu visų, sakydamas, kad jūs vagys, nes mes visi buvome vagys. Aš ir pats kasetes pirkdavau Gariūnuose ir persirašinėdavau. Tai buvo tokie laikai, buvome prie to pripratę“, - sako atlikėjas Jurgis Brūzga.
Filmas „Zero 2“ - dažnaiusiai vogtas lietuviškas filmas. Režisieriaus Emilio Vėlyvio kūrinį interneto vartotojai nelegaliai peržiūrėjo beveik milijoną kartų. Pasak prodiuserio Donato Šimukausko, filmas buvo pavogtas dar prieš premjerą ir išplatintas nelegaliose svetainėse. Žala kūrėjams gali siekti net tris milijonus eurų. 2016 metų duomenimis, net 87 procentai internautų Lietuvoje siuntėsi ir žiūrėjo filmus nelegaliai.
„ „Zero 3“ biudžetas buvo 300 tūkstančių eurų ir kad tą biudžetą atpirkti, reikia surinkti milijoną kino teatre, kad bent turėti nulį savo sąskaitoje ir nebeturėti skolų. Ir bent turėti moralinį pasitenkinimą, kad visi ėjo pasižiūrėti filmo“, - sako kino prodiuseris Donatas Šimukauskas.
Pasak kūrėjų, net ir pranešus policijai, jog filmas ar daina pateko į nelegalius tinklalapius, šansų, kad piratai bus sučiupti – nedaug. Esą pareigūnams tirti tokius nusikaltimus trūksta pajėgumų. Tad gelbėtojų vaidmens bando imtis Kultūros ministerija, kuri dar pavasario sesijoje Seimui teiks pasiūlymą keisti įstatymus.
Už autorių teisių pažeidimus – nelegalų kūrinių platinimą yra numatytos baudos nuo 280 iki 600 eurų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.