Ant savo kojų besistojantys ir savo pirmąjį būstą įsigiję žmonės iki 35 metų jį saugo kur kas labiau nei vyresnės kartos atstovai. Draudimo bendrovės „PZU Lietuva“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad 26-35 m. gyventojai dažniau nei vyresni apsaugo savo turimą butą, jį apdrausdami. Daugiau nei pusė (55,1 proc.) 26-35 metų žmonių sako apdraudę savo butus, kai bendras Lietuvos butų draudimo lygis siekia 43 proc. Palyginimui – tarp 46-55 m. žmonių butus apdraudusiųjų yra tik 36,5 proc.
Jauni žmonės dažniausiai draudžia ir savo butą, ir jame esančius daiktus (13,4 proc. apklaustųjų, kai Lietuvos vidurkis – 10 proc.).
„Toks atsakingas jaunų žmonių požiūris į savo turtą nulemtas tų didelių pastangų ir kainos, kurią jauni žmonės sumokėjo už savo butą. Greičiausiai pirmajam būstui yra paimta paskola, kurią žmonės gražina iš savo uždarbio. Arba jauni žmonės vyko uždarbiauti į užsienį ir pradinį kapitalą butui susirinko sunkiu darbu. Butas jaunų žmonių suvokiamas kaip brangus turtas. Greičiausiai būtent todėl apklausoje 26-45 metų žmonės dažniau sako, kad būsto draudimas nėra labai brangus ir jį gali sau leisti dauguma vidutiniškai gyvenančių žmonių“, - teigia „PZU
Lietuva“ Produktų ir rizikos valdymo departamento direktorius Edvardas Skupas. Pasak jo, tyrimas parodė, jog butus dažniau draudžia miestuose gyvenantys žmonės, o gyvenamuosius namus – kaimo vietovių gyventojai. Gyvenamąjį namą yra apdraudę apie 50 proc. apklaustųjų, butą – 43 proc. apklaustųjų. Ankstesnis tyrimas parodė, kad didžioji Lietuvos gyventojų dalis (62 proc.) gyvena butuose, o apie 39 proc. turi privačius namus arba kotedžus.
„Nuosavuose namuose linkusios gyventi vidutinio amžiaus šeimos. Dažniau tai yra nuosavą verslą turintys žmonės arba aukštesnės kvalifikacijos tarnautojai. Žinoma, kaimiškose vietovėse žmonės dažniau gyvena namuose nei butuose. Tačiau bet kuriuo atveju pagal gyvenamąjį būstą labiau esame butų, o ne privačių namų šalis. Deja, butų gyventojai ne taip rūpinasi savo būstu, kaip turintieji savo namus“, - teigia E. Skupas.
Jis pabrėžė, kad dažniausiai namuose pasitaikantis draudžiamasis įvykis – užliejimas – nutinka būtent butų gyventojams. Jo metu apgadinamos ir lubos bei sienos, ir namuose esantis turtas – baldai, paveikslai, namų technika. Nuostolių patiria net tik buto šeimininkai, bet ir jų kaimynai.