Mityba turi didelę reikšmę mūsų sveikatai ir gerovei, nes kai kurie maisto produktai mažina ligų riziką, o kiti ją didina.
Atlikus tyrimą nustatyta keletas maisto produktų ir gėrimų, kurie gali padėti gyventi ilgiau ir sumažinti mirties nuo Alzheimerio ligos, vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką, rašo express.co.uk.
Valgykite produktus, kuriuose gausu flavonolių
Žurnale „Scientific Reports“ paskelbtame tyrime nustatytas ryšys tarp didesnio flavonolių suvartojimo ir mažesnės šių ligų bei mirtingumo dėl visų priežasčių rizikos.
Flavonoliai yra flavonoidų, biologiškai aktyvių polifenolinių junginių, randamų įvairiuose augalinės kilmės maisto produktuose, rūšis.
Jau žinoma, kad jie gali būti naudingi sveikatai, įskaitant kraujotakos gerinimą, uždegimo, oksidacinio streso ir kraujospūdžio mažinimą.
Tačiau, kur galime rasti šių flavonolių? Pirminių flavonolių, tokių kaip kvercetinas, kaempferolis, miricetinas ir izorhamnetinas, gausu arbatoje, svogūnuose ir uogose.
Ekspertų teigimu, penki pagrindiniai maisto produktai, kuriuose gausu flavanolių, yra šie:
1. lapiniai kopūstai;
2. obuoliai;
3. pomidorai;
4. brokoliai;
5. vynuogės.
Flavonolių nauda
Taip pat įrodyta, kad flavonoidai pasižymi priešvėžiniu poveikiu, veikdami pagrindines molekules ir kelius. Tačiau pirmą kartą taip nuodugniai ištirtas ryšys tarp flavonolių vartojimo ir mirtingumo rizikos.
Atlikdami tyrimą mokslininkų grupė naudojosi Nacionalinio sveikatos ir mitybos tyrimo (NHANES) duomenų baze, kurioje buvo pateikta informacija apie 11 679 20 metų ir vyresnius asmenis.
Jie ištyrė ryšį tarp flavonolių (bendro flavonolių kiekio, kaempferolio, mircetino, izorhamnetino ir kvercetino) suvartojimo, mirtingumo dėl visų priežasčių rizikos ir mirtingumo dėl konkrečių priežasčių (Alzheimerio liga, širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys ir diabetas).
Tai atskleidė, kad dalyviai, kurių bendras flavonolių kiekis buvo didžiausias, dažniausiai buvo jauni baltaodžiai vyrai ir sirgo diabetu, hipertenzija, hiperlipidemija, staziniu širdies nepakankamumu, koronarine širdies liga, krūtinės angina, širdies priepuoliu ir insultu.
Didėjant bendram flavonoidų suvartojimui, pastebėta tendencija mažėti mirtingumui nuo visų priežasčių, taip pat mirtingumui nuo Alzheimerio ligos, vėžio ir specifinių širdies ir kraujagyslių ligų.
Nors didesnis amžius buvo susijęs su reikšmingai didesniu mirtingumu dėl visų priežasčių, nustatyta, kad moteriška lytis buvo reikšmingai susijusi su mažesne mirtingumo dėl visų priežasčių rizika.
Tyrime teigiama, kad: „Šiame tyrime, remiantis išsamiais atnaujintais NHANES įrašais, padaryta išvada, kad su maistu suvartojamų flavonolių kiekis reikšmingai susijęs su bendra, Alzheimerio ligos, vėžio ir širdies ir kraujagyslių ligų mirtingumo rizika.
Mūsų tyrimo rezultatai išaiškino ryšį tarp flavonolio suvartojimo, visų priežasčių ir specifinių priežasčių mirtingumo rizikos imtyje, reprezentuojančioje visą JAV nehospitalizuotų piliečių tautą, pateikdami flavonolio suvartojimo kaip nepriklausomo, praktiško, kiekybinio ir patikimo ligos išgyvenamumo būklės prognozavimo rodiklio įrodymus, tai reiškia, kad jis tinka Alzheimerio liga, širdies ir kraujagyslių ligomis bei vėžiu sergančių pacientų sveikatai ir rizikos įspėjamajam valdymui.
Mūsų išvados turi praktinę reikšmę visuomenės sveikatai, nes flavonolį galima papildyti keičiant kasdienę mitybą ir gerinant mitybos įpročius.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!