Šalavijai
Apie gydomąsias šalavijų savybes žinota dar Senovės Graikijoje. Kaip tik tuo metu šis augalas buvo itin paplitęs Viduržemio jūros regione ir Azijoje. Manyta, kad jis pasižymi antiseptinėmis savybėmis ir padeda nuo spazmų. 2013 metais tokios hipotezės pagaliau buvo įrodytos. Šalavijų gėrimas ir kvapas ne tik padeda moterims nuo pilvo skausmų „tomis dienomis“, bet ir mažina stresą, gerina atmintį, valo organizmą. Vis dėlto net ir čia svarbu saikas: piktnaudžiaujant aromatais (mėgaujantis aromaterapijomis daugiau nei 15-30 minučių per dieną), poveikis bus priešingas. Nėščiosioms šalavijai nerekomenduotini.
Pipirmėtės
Pipirmėtes gydomaisiais tikslais išmokta naudoti Senovės Egipte – čia aromatinių aliejų gamyba pasiekė itin aukštą lygį. Mėtų lapų rasta ir piramidėse, datuojamose 1000 m. pr. Kr. Šiandien jau įrodyta, kad pipirmėčių aliejus mažina pilvo skausmus, padeda nuo virškinamojo trakto sutrikimų ir mažina uždegimus. 2000-aisiais metais moksliniame žurnale „Ailment Pharmacology“ publikuotas straipsnis, kuriame rašoma, kad reguliariai vartojus pipirmėčių ir kmynų aliejaus mišinį (90 ir 50 mg proporcijomis), kenčiančių dėl funkcinės dispersijos pacientų būklė ženkliai pagerėjo. Na, o sveikiems žmonėms mėtų aliejus padeda kovoti su stresu, ir, kaip teigia Bostono universiteto mokslininkai, gerina atmintį.
Apelsinai
Labai jautriai reaguojate į stresą? Tada jums tikrai puikiai tiks šis aromatas! Eterinis apelsinų aliejus kartu su kitais aliejais labai dažnai naudojamas masažams. Jis mažina įtampą ir ramina nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda nuo galvos skausmo ir net nuo salmoneliozės (tyrimo rezultatai publikuoti 2008-aisiais žurnale „Journal of Food Science“. Čia teigiama, kad apelsinų aliejus užkerta kelią salmonelių dauginimuisi ir yra puikus antiseptikas. Vienintelis trūkumas – tai gana stiprus alergenas, todėl jį būtina skiesti).
Cinamonas
Sunku susikaupti? Jums padės cinamonas! Įkvėpus jo aromato, pagerėja dėmesio koncentracija, pagreitėja reakcija ir pagerėja motorika, todėl šis aromatas ypač rekomenduotinas vairuotojams. Mokslininkų teigimu, ateityje visos šios savybės gali padėti užkirsti kelią Alzheimerio ligos vystymuisi. Taip pat cinamonas naikina bakterijas ir slopina uždegimus, jo kvapas mažina peršalimo sukeltą galvos skausmą ir palengvina kitus ankstyvus ligos simptomus.
Levandos
Visiems žinoma, kad levandos padeda kovoti su nerimu, nemiga ir depresija, tačiau ar žinojote, kad jų aliejus skatina plaukų augimą? Tyrimų centro „The Natural Medicines Comprehensive Database“ mokslininkai tikina, kad levandos – efektyvi židininio nuplikimo gydymo priemonė, o štai Isfahano medicinos universiteto tyrėjai sako, kad levandų kvapas – tai puikūs nuskausminamieji. Buvo atliktas eksperimentas: vaikai, kurie nuolat jautė levandų aromatą, po tonzilektomijos (tonzilių pašalinimo operacijos) skausmą jautė mažiau, negu kiti pacientai. Na, o sumaišę levandų aliejų su jodu, gausite priemonę, kuri ženkliai paspartins žaizdų gijimą – taip tvirtina turkų mokslininkai (tyrimų rezultatai publikuoti žurnale „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine“).