• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Genetika – įvairių sveikatos sutrikimų priežastis, o taip pat itin svarbus faktorius, lemiantis ir žmogaus dantų sveikatą. Odontologė Orinta Kovalevskaja atskleidžia, kaip elgtis, kad prigimtiniai faktoriai nekliudytų tinkamai rūpintis burnos higiena ir sveikata.

 Genetika – įvairių sveikatos sutrikimų priežastis, o taip pat itin svarbus faktorius, lemiantis ir žmogaus dantų sveikatą. Odontologė Orinta Kovalevskaja atskleidžia, kaip elgtis, kad prigimtiniai faktoriai nekliudytų tinkamai rūpintis burnos higiena ir sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sveiki dantys – tai genetikos ir tinkamos dantų priežiūros derinys. Mokslininkai teigia, kad didele dalimi dantų ligas nulemia genetiniai veiksniai – su kokio tvirtumo emaliu ar kiek pažeidžiamomis dantenomis mes gimėme. Tačiau nors genai lemia daug, tinkamai prižiūrint dantis ir reguliariai lankantis pas gydytoją, galima įveikti net ir įgimtus burnos sveikatos sutrikimus“, – sako O. Kovalevskaja.

REKLAMA

Odontologė pasakoja apie 5 genetinius veiksnius, kurie daro didžiausią įtaką burnos sveikatai, ir atskleidžia, kaip išvengti jų sukeliamų negalavimų.

Emalio tvirtumas. Kai kurių žmonių dantų emalis iš prigimties yra minkštesnis. Kuo minkštesnis emalis, tuo lengviau bakterijos jį pažeidžia, ir dantyse atsiranda skylės. Pasak O. Kovalevskajos, nuosekliai kasdien laikantis trijų žingsnių programos, kuomet naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis, net ir turint mažiau tvirtą emalį galima išsaugoti sveikus dantis. Ir atvirkščiai – net jei jūsų emalis iš prigimties tvirtas, nesirūpinant dantimis ilgainiui kiekvieną žmogų ima kamuoti dantų ligos.

REKLAMA
REKLAMA

Polinkis į dantenų ligas. Mokslininkai nustatė, kad dalies žmonių turimas genas riziką susirgti dantenų liga padidina net 70 proc. Be to, jei jūsų šeima pasižymi silpna imunine sistema, jums taip pat gresia dažnesni dantenų susirgimai. Siekiant to išvengti, odontologė rekomenduoja nepamiršti reguliarių vizitų pas gydytojus. O. Kovalevskaja pabrėžia, kad specialistai gali profesionaliai įvertinti paciento dantenų būklę ir tikimybę susirgti dantenų ligomis bei duoti vertingų dantenų priežiūros patarimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seilių stiprumas. Tam, kad dantys būtų stiprūs ir atlaikytų įvairias grėsmes, žmogaus organizmui reikia kalcio, kalio ir kitų cheminių elementų. Tačiau neužtenka vien tik valgyti jų turintį maistą: šios medžiagos turi būti tinkamai įsisavinamos organizmo. Svarbus vaidmuo tenka seilėms, nes medžiagos pirmiausia įsisavinamos per jas. Be to, seilės padeda kovoti su burnoje esančiais mikroorganizmais ir saugo emalį. Mokslininkai įrodė, kad kai kurie žmonės turi genų kombinacijas, kurių dėka jų seilės šias funkcijas atlieka geriau. Visi, kurių seilių struktūra neleidžia tinkamai apsaugoti dantų, turėtų skirti didesnį dėmesį tiek mitybai, tiek dantų priežiūrai.

REKLAMA

Dantų struktūra. Nuo genų priklauso ir tai, kaip jūsų dantys yra išsidėstę burnoje. Netaisyklingai išaugę dantys stumia vieni kitus iš vietos arba persidengia, taip sukeldami sunkumų juos valant. Valymo metu nepasiekiant kai kurių dantų zonų didėja tikimybė, kad jose kaupsis bakterijos ir atsiras kariesas. Jei jūsų dantys išsidėstę netaisyklingai, O. Kovalevskaja pataria kreiptis į gydytoją – ši problema išsprendžiama, bet tam būtina specialistų pagalba.

Pomėgis saldžiam maistui. Dar vienas netiesioginis faktorius, darantis įtaką dantų būklei – polinkis į saldų maistą. Šį pomėgį didele dalimi nulemia genai, o per didelis cukraus kiekis itin žalingas dantims. O. Kovalevskaja sako, kad šią problemą galima išspręsti, bet svarbu išmokti kontroliuoti save – riboti saldaus maisto ir ypač daug cukraus turinčių gėrimų vartojimą, bei itin didelį dėmesį skirti kasdienei burnos higienai ir profilaktinėms odontologo apžiūroms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų