Brazilija taps pirmąja Pietų Amerikos šalimi, kuri rengs Olimpiadą. Penktadienį Kopenhagoje paaiškėjo, kad 2016 m. olimpinių žaidynių šeimininku tapo Rio de Žaneiras.
Pasak Brazilijos prezidento Luizo Inacio da Silvos, „Rio žada surengti nepamirštamas olimpines žaidynes“. Paskutiniame etape iš kovos buvo eliminuotas Madridas, o anksčiau iš kovos rengti Olimpiadą pasitraukė Tokijas ir Čikaga.
„Aš tikiu, kad atėjo Brazilijos laikas. Kitiems tai būtų eilinės olimpinės žaidynės. [...] Tai bus ne tik Brazilijos, bet ir visos Pietų Amerikos žaidynės“, – Brazilijos prezidentą cituoja BBC.
Pasak Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidento Jacques`o Rogge`o, pasirenkant Olimpiados šeimininką, labai svarbus kriterijus yra saugumas – „ne tik fizinis, bet ir organizacijos prasme“. „Mums reikia labai gero olimpinio kaimelio, šiuolaikinių varžybų vietų ir geros transporto sistemos“, – tvirtino J. Rogge`as.
Iki penktadienio manyta, kad teisę rengti Olimpiadą turėtų gauti Čikaga.
Manyta, kad svarbus veiksnys, galintis nulemti Čikagos sėkmę, – JAV vadovo Baracko Obamos (buvusio Ilinojaus senatoriaus ir Čikagos gyventojo) dalyvavimas kandidatų rengti Olimpiadą pristatyme.
B. Obama atvyko į Kopenhagą penktadienio rytą, tačiau jo žmona Michelle čia jau yra nuo trečiadienio, besistengdama įtikinti TOK narius pasirinkti Čikagą.
Praeityje ryškių asmenybių įtaka, pasirenkant nugalėtoją, buvo ryški – buvusio britų premjero Tony Blairo lobizmas padėjo Londonui laimėti galimybę rengti 2012 m. vasaros olimpines žaidynes, o tuometinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino – Sočiui surengti 2014 m. žiemos Olimpiadą.
Tiesa, Čikagos varžovai taip pat galėjo pasigirti jas remiančiais vardais – Ispanijos karalius Juanas Carlosas, Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva bei naujasis Japonijos premjeras Yukio Hatoyama. Visi jie atvyko į Daniją tikėdamiesi paveikti balsavimo rezultatus.
Balsavimas prasidėjo renkantis iš keturių miestų (Čikagos, Madrido, Rio de Žaneiro ir Tokijo).
TOK nariai balsavo keliuose etapuose, o penktadienio vakarą paaiškėjo, kad dėl teisės rengti Olimpiadą paskutiniame etape varžysis Madridas ir Rio de Žaneiras.
Jau anksčiau žurnalistai spėjo, kad Rio de Žaneiras gali turėti pranašumą prieš Madridą dėl to, kad Azijoje ir Europoje vasaros žaidynės neseniai buvo rengtos.
Tiesa, 2010 m. žiemos olimpinės žaidynės vyks Šiaurės Amerikoje. O Pietų Amerikoje olimpiada apskritai niekada nėra rengta.
Kovoje taip pat buvo pabrėžiamas veiksnys ne Rio naudai – nusikalstamumas, į kurį dėmesį atkreipė Madrido ir Tokijo atstovai savo kalbose ir pranešimuose spaudai.
Ispanijos olimpinio komiteto atstovas Jose Maria Odriozola Rio de Žaneirą netgi pavadino „blogiausiu iš keturių kandidatų“, taip sulaužydamas TOK taisykles, draudžiančias konkurentų kritiką.
Madridas greitai oficialiai atsiprašė už komentarą, bet Rio šį incidentą oficialiai apskundė TOK.
Ispanijos sostinė, kuri pralaimėjo Londonui teisę rengti 2012 metų Olimpiadą, teigė, jog daugumą arenų jau yra beveik pastačiusi.