Šis interaktyvus interviu daugiausiai sukosi apie religiją, muziką bei naująjį albumą, paliestos ir kitos įdomios temos. Atsakymus į internautų klausimus kviečiame perskaityti jau dabar.
Jeigu į tavo duris pasibelstų Dievas ir paklaustų:
– Andriau, papasakok, kas tu?
Dievui nereikėtų nei belstis į duris, nei klausti panašių klausimų. Tam, kas yra visa ko pradžia ir pabaiga, turėtų ir taip viskas būti žinoma.
Kada, kur Dievą jauti arčiausiai?
Gamtoje. Tik nežinau kaip tai pavadinti, nes pats žodis „dievas“ jau seniai įgavo kažkokią labai netikslią reikšmę.
Ar iš tiesų pritariate pagonybei ir ar žinote, kad privertėte ne vieną susimąstyti, kas gi tas Dievas yra.
Puiku, jei iš tikrųjų išprovokavau apmąstymus. O dėl pagonybės, tai į religiją apskritai žiūriu labiau kaip į šalies kultūros ir tradicijų atspindį.
Mūsų protėvių tikėjimas buvo pagoniškas ir gerbdami juos turėtume tą tradiciją saugoti. Ieškome savo identiteto, kankinamės kaip geriau pristatyti Lietuvą pasauliui, kad ji būtų pastebėta, o visi atsakymai ir yra mūsų senajame tikėjime bei kultūroje.
Man keista, kad svetima religija Lietuvoje pripažįstama tradicine, o senasis Baltų tikėjimas turi tik „netradicinio“ statusą...
Naujajame albume svarbiausia dainų tematika tapo tavo požiūrio į religiją atskleidimas. Man būtų įdomu daugiau sužinoti, kaip tas požiūris formavosi, kas tam turėjo didžiausią įtaką? Kas aplamai pastūmėjo apie tai kalbėti?
Tai - didelė ir atskira tema. Netilpsiu į trumpą atsakymą, nes turėčiau papasakoti visą savo gyvenimą. Tiesiog, kuo toliau gyvenu, tuo labiau suvokiu, kad religija ir tikėjimas neturi nieko bendro. Tikėjimas yra labai intymi ir individuali kiekvieno žmogaus dvasinio gyvenimo dalis, o religija visais laikais bando tapti tarpininku tarp žmogaus ir jo tikėjimo objekto / subjekto. Vienok, tarpininkas nekuria pridėtinės vertės, o tik pasiima savo procentą. O tai jau tiesiog biznis...
Ką jūs turite omeny sakydamas „Elektroninis Dievas“? Kas tai?
Turiu omeny tai, kad žmogus visais laikais bandė įvardinti neįvardinamus dalykus ir suteikdavo jiems kokį nors pavidalą, kad būtų paprasčiau nusakyti tai, kas nenusakoma. Taip ir atsirado religija ir visi dievų paveikslai, kuriuos iš tikrųjų sukūrė tik žmogus. Tie, kas gyveno dykumoje, turėjo dykumų dievą, miškuose gyvenę turėjo miško dievus, prie jūros esantieji garbino vandens dievybes ir t.t.
„Elektroninis Dievas“ - savotiška aliuzija į tai, kad mes, gyvendami elektroninėje erdvėje, turėtume ir dievą apgyvendinti joje.
Kas įkvėpė parašyti dainą „Kalėdos“? Juk paprastai nekuriate proginių dainų?
Visada norėjau parašyti dainą apie Kalėdas. Tai yra viena geriausių metų švenčių ir Lietuvoje mes vis dar turime tą seną, gražų šios šventės pavadinimą, atėjusį iš senų laikų ir reiškiantį besisukantį laiko ratą ir gamtos virsmo ciklų pasikartojimą. Kalėdos - tai šventė, kada dienos vėl tampa ilgesnės ir mes dėl to jaučiame didelį džiaugsmą, nes esame gamtos dalis ir atgimstame kartu su ja. Kitos religijos bandė šią šventę pervadinti kitais vardais ir suteikti jai kitą prasmę, paversdamos viską banalybe, tačiau ši mano daina - apie laiko ratą ir ilgiausios nakties pabaigą.
Kodėl sumanėte platinti naują albumą nemokamai, žinant, kaip sunku šiais laikais muzikos atlikėjui išgyventi iš muzikos platinimo? Ar viskas tik dėl internetinių piratų, ar jūsų filosofiją įtakojo ir kažkas kito?
Internetas iš principo pakeitė visą muzikos įrašų industriją, dėl to būtų kvaila laikytis senų ir nebeveikiančių principų. Juolab, kad paskelbęs, jog platinsiu albumą nemokamai, susilaukiau labai gero rėmėjų pasiūlymo, kuris buvo naudingas ir jiems, ir man, ir mano klausytojams.
Beje, šis albumas yra ir „iTunes“ bei kitose interneto parduotuvėse ir žmonės jį ten perka, nes yra suvokiančių, kad muzikos kūrimas ir įrašymas toks pat daug jėgų ir investicijų reikalaujantis darbas, kaip ir visi kiti.
Kada prekyboje pasirodys naujojo Jūsų albumo „Elektroninis Dievas“ CD versija? Labai lauksiu, ačiū.
CD visada rasite mano koncertuose.
Andriaus Mamontovo albumo „Elektroninis Dievas“ viršelis (nuotr. Organizatorių)
Kaip pats vertini šį albumą? Ar garsas ir publikos atsiliepimai patenkino?
Man patinka šis mano albumas. Jis tarytum albumų „Pabėgimas“ ir „Šiaurės Naktis. Pusė Penkių“ tęsinys. Įrašinėjau jį negalvodamas apie tai, kaip jį priims. Svarbiausia buvo, kad skambėtų taip, kaip man patinka.
Kuris albumo kūrinys bus pasirinktas sekančiu „singlu“? Galbūt jau aiškios ir kitos dainos, tapsiančios disko pristatomaisiais kūriniais? O gal bus apsiribota daina „Rudenio Vėjas“?
Tas „singlų žaidimas“ po truputį tampa kažkokiu dirbtiniu procesu. Kol kas neturiu jokios minties. Manau, kad visiškai logiška, jog radijos turėtų groti „Kalėdas“ visą gruodžio mėnesį. O po to žiūrėsiu kaip bus.
Ar nemanote, kad jau kelintas albumas ir iš dalies visur kartojasi tie patys abstraktūs žodžiai dainose - upė, vanduo... Galbūt klausytojams norėtųsi kažko originalesnio ir naujo?
Nerašau dainų tik todėl, kad panaudočiau dar nenaudotus žodžius. Tie žiodžiai nėra abstraktūs. Jie reiškia labai konkrečius dalykus ir yra naudojami todėl, kad geresnių neradau. Turiu savo išraiškos priemones ir tam tikrą stilistiką bei minties reiškimo būdą. Man patinka tie pagrindiniai mus supantys elementai, o ypač vanduo ir ugnis, be kurių apskritai nebūtų gyvybės.
Čia tas pats, kas sakyti: „Kodėl jūs vis naudojate tas pačias gitaras ir tuos pačius būgnus? Klausytojas nori naujų ir originalių instrumentų.“ :)
Kaip apibūdintumėte žodį „muzika“?
Muzika yra oro virpesiai, kuriuos kuria ir komponuoja žmogus.
Andrius Mamontovas (Fotodiena.lt/Tomas Lukšys) (nuotr. Balsas.lt)
Ar tikite, kad eksperimentavimas su muzika vis dar gali kažkur nuvesti, kad dar yra ką atrasti, o ne tiesiog kartoti ir interpretuoti?
Be jokios abejonės, kad visada buvo, yra ir bus ką atrasti, kaip ir bus ką idomiai ir naujai interpretuoti.
Už kurią savo sukurtą dainą sau norėtum duoti sprigtą?
Jau daviau :)
Ką manote apie šiandieninę muziką pasaulyje? Kokios dabartinės grupės ir atlikėjai, Jūsų nuomone, labiausiai verti dėmesio?
Dabar nebeatsiranda naujų superžvaigždžių. Dabar taip vadinamos „vidutinės muzikantų klasės“ gyvavimo metas. Ir tai nėra blogai ar gerai. Tiesiog taip yra. Kažkada viskas ir vėl, ir vėl, ir vėl pasikeis. Toks šio pasaulio dėsnis.
Kokios muzikos klausosi Jūsų vaikai? Ar jie paveldėjo geros muzikos supratimą iš Jūsų, ar visgi pasidavė šiuolaikinių bumčikų madai?
Aš nesikišu į savo vaikų muzikinį skonį ir nesmerkiu, jei jie klauso kažko, kas man nepatinka. Tiesiog palaikau bet kurį jų domėjimasį. Kartais skoniai sutampa :)
Užsiimate labai įvairia veikla: fotografija, vaidyba, muzika, kelionės, filosofija. Kur dar artimiausiais metais norėtumėt save atrasti?
Aš darau tik tai, kame matau ar jaučiu save. Specialiai nesiekiu tapti visų galų meistru, nes tai neįmanoma.
Iš kur atsirado drąsos A.Sachorovo aikštėje surengti koncertą sausio 13-osios įvykių metu?
Tai buvo toks laikas, kai apie drąsą galvoti nereikėjo. Būdavo situacija ir žmonės joje pasielgdavo vienaip ar kitaip. Kai sužinojau, kad ruošiamasi užimti Vilniaus Spaudos Rūmus, supratau, kad reikia sukviesti ten kuo daugiau žmonių, kad karinės pajėgos nedrįstų veltis į konfliktą.
Tik daviau įdėją, kurią įgyvendino daug panašiai jautusių žmonių. Apie drąsą turbūt reiktų pas juos paklausti.
Jūsų nuomone, kas turi daugiau spalvų: meilė ar ruduo?
Tu žinai atsakymą :)
Pabaigai – artėjančių švenčių proga, ko galėtumėt palinkėti visiems muzikos mėgėjams?
Pradėti gyventi Čia ir Dabar. Nieko nebelaukti.