Naujausiais „Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 90 gyventojų, kurie gauna didesnes nei 2 tūkst. eurų senatvės pensijas.
„Šias pensijas paprastai gauna žmonės, kurie dirbo ilgiau nei iki 80 metų, jų darbo stažas viršija 60 metų. O darbo pajamos buvo aukštesnės nei vidutinės, tad šie žmonės sukaupė taip pat daug pensijų apskaitos vienetų.
Dalis gavėjų, gaunančių didžiausias pensijas, pasinaudojo pensijos atidėjimo galimybe. Jei žmogus sulaukia senatvės pensijos amžiaus, tačiau pateikia prašymą atidėti pensijos skyrimą, už kiekvienus atidėjimo metus pensija padidėja 8 procentais. Atidėti senatvės pensijos skyrimą galima tik pilniems metams, bet ne ilgiau kaip 5 metams“, – komentavo „Sodra“.
Pensijos atidėti nenori
Nors pensijos atidėjimas padeda ją padidinti. Tai daryti renkasi nedaug gyventojų.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu dėl pensijos atidėjimo kreipiasi vienetai.
„Šia galimybe žmonės dažniau naudojosi nuo 1995 metų, kai dirbantiems pensininkams būdavo mokama ne visa pensija.
Nuo 2003 metų pensininkai gali gauti senatvės pensiją ir dirbti – nuo to jų pensija nesumažėja, o priešingai, padidėja, kadangi dirbantys pensininkai sukaupia daugiau stažo ir apskaitos vienetų“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, nuo 2018 metų reikia kreiptis su prašymu atidėti senatvės pensijos skyrimą, nurodant, kokiam laikotarpiui atidedamas pensijos mokėjimas.
„Maksimalus atidėjimo laikotarpis – 5 metai. Iki 2018 metų dėl pensijos atidėjimo nereikėjo kreiptis iš anksto. Pakako vėliau kreipiantis dėl senatvės pensijos skyrimo išreikšti norą, kad pensija būtų didinama dėl atidėto skyrimo.
Taigi, šiuo metu gyventojai nesikreipia dėl pensijų atidėjimo. Anksčiau atidėtas pensijas dabar gauna per 800 žmonių“, – skaičiavo „Sodra“.
Vidutinė pensija kelis kartus mažesnė
Daugelis pensininkų gauna vidutinę pensiją, kuri šiuo metu siekia 605 eurų.
Anot „Sodros“, pensijos dydis yra apskaičiuojamas kiekvienam gavėjui individualiai ir priklauso nuo žmogaus įgyto stažo ir per visą gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų – tai yra nuo to, kiek metų žmogus dirbo ir kokio dydžio buvo jo atlyginimas.
„Žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo minimalaus atlyginimo, ir žmogaus, kuris dirbo 35 metus ir mokėjo įmokas nuo vidutinio darbo užmokesčio, pensijos skirsis.
Pensijos dydį lemia sukauptas stažas senatvės pensijai, įgyti apskaitos vienetai (taškai) bei galiojantis bazinės pensijos rodiklis ir apskaitos vieneto vertė“, – aiškino „Sodra“.
Pasak jos, stažas senatvės pensijai skaičiuojamas metais ir yra susietas su minimalia mėnesio alga (MMA).
„Vieni stažo metai įgyjami, jeigu per metus sumokama socialinio draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 12-os tais metais nustatytų MMA. Jeigu įmokų sumokėta mažiau, atitinkamai įgyjama mažiau stažo. Daugiau negu metų stažo per metus įgyti negalima.
O vienas apskaitos vienetas (taškas) įgyjamas, jei per metus sumokama pensijų draudimo įmokų ne mažiau nei nuo 12-os tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto dalis. Per metus galima įgyti daugiausia 5 apskaitos taškus“, – pasakojo „Sodra“.