Todėl pirmajame Atrask grožį blog'e norėčiau supažindinti jus su pačiais pačiais blogąja prasme –iausiais kosmetikos priemonių komponentais (originalūs pavadinimai), kurių reikia žūtbūt vengti, jeigu norite būti gražios ir sveikos.
1. Paraben (Methyl, Propyl, Butyl ir Ethyl)
Tikriausiai daugiausiai mano rastos informacijos buvo apie parabenus. Jų žala žiniasklaidoje nušviesta gausiausiai. Ir mes dažnai, rinkdamosi kosmetikos priemones, bandome ieškoti, kad jų sudėtyje nebūtų parabenų. Tiksliai net nežinome kodėl, bet tikrai žinome, kad jie negerai. O kodėl tiksliai jie negerai, trumpai galima parašyti taip: parabenai naudojami kaip antibakterinė medžiaga, todėl ilgėja produkto galiojimo laikas. Jie ardo endokrininę sistemą – mėgdžioja estrogenų veiklą. Sukelia alergines reakcijas ir odos išbėrimus. Labai teršia mūsų odą – yra toksiški. Naudojama beveik visose plaukų bei odos priežiūros produktuose. Parabenai turi savybę įsisiurbti į giliausius odos sluoksnius, absorbuotis kraujotakos sistemoje bei susikaupti organizmo audiniuose. Taip šių medžiagų koncentracija organizme didėja, jos silpnina imuninę sistemą, ko pasekoje padidėja įvairių ligų bei anomalijų tikimybė.
Tai antras iš mano pačių baisiausių ingredientų trejetuko (paraffinum liquidum, propylene glycol, mineral oil). Lietuviškai kartais verčiamas kaip „vazelinas“. Paraffinum Liquidum yra pigus naftos subproduktas, kuris padengia odą „nekvėpuojančiu“ sluoksniu, sudaro komedonus (juoduosius taškus, uždegimus) ir sukuria ant odos „šiltnamio efektą“ – t.y. į odą patekusios kenksmingos medžiagos negali per ją pasišalinti, nes tokie ingredientai kaip Paraffinum Liquidum bei kitos šiame sąraše esančios medžiagos, ant odos uždeda tarsi „plėvelę“ . Tokiu būdu, kai oda nori pašalinti susikaupusius toksinus ji „atsimuša“ į šią plėvelę. Kadangi toksinus vis tiek reikia pašalinti jie nukeliauja į limfosistemą ar kepenis.. Šis „gėris“ taip pat gali turėti policikliškiuosius aromatizuotus angliavandenius (PHA), taip pat yra kancerogenai ir mutagenai. Kosmetikoje dažniausiai naudojamas dėl pigumo, lyginant su aukštos vertės augalų aliejais. Dažnai naudojamas visų tipų kremuose masažiniuose aliejuose, tai yra pagrindinė „vaikų aliejaus“ medžiaga. Suteikia laikiną odos minkštinimą ir riebinimą.
3. Propylene Glycol
Saldus ėdus skystis. Naftos sintezės produktas. Paprastai tai sintetiniai naftos chemijos mišiniai, naudojami kaip drėgmę palaikanti medžiaga (humectant). Žinomas kaip galimas alergijos, dilgėlinės ar egzemos sukėlėjas. Kai skaitydamos etiketę atrandate Butylene Glycol, PEG (polyethylene glycol) ar PPG (polypropylene glycol), būkite labai atsargios – jie giminingi sintetiniams. O perskaičiusios šį sakinį, kad pramonėje Propylene Glycol ir jo vediniai naudojami kaip antifrizas ir stabdžių skystis, geriau tokius gaminius iš karto padėkite į šalį ir nieku gyvu „neprileiskite“ prie savo odos.
Tepant odą jie suriša riebalus, išstumdami skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus, tuo sukeldami laikiną odos lygumo pojūtį. Naftos chemijos alergija dažnai palydima inkštirų susidarymu. Prasiskverbdamas pro odą į organizmą, Propylene Glycol elgiasi kaip kraujo indų ir protoplazmos nuodas, sugebantis sukelti distrofinius inkstų ir kepenų pakitimus. Jis toksiškas ir sukelia kepenų anomalijas (testuoti su gyvūnais).
4. Mineral Oil
Dar vienas nepaprastai žalingas ir baisus kosmetikos ingredientas. Tai – techninis aliejus, naftos chemijos atliekos. Užklijuoja ir „dusina“ odą. Sulėtina jaunų ląstelių augimą. Didina dehidrataciją ir mažina barjerinę odos funkciją. Dažniausia alerginių bėrimų ir inkštirų priežastis. Alerginės reakcijos (naftos chemijos alergija) gali sukelti artritus, migreną, epilepsiją, diabetą. Sudėtyje didelis kiekis kancerogenų – medžiagų galinčių sukelti onkologinius susirgimus.
5. Petrolatum (Petrolatas) Parafinas/ Parafino aliejus
Tai naftos chemijos riebalai. Pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir mineralinis aliejus (Mineral Oil), bet yra nuodingesnis. Taip pat žinomas kaip naftos želė, šis mineralinio aliejaus darinys kosmetikoje yra naudojamas dėl minkštinančių savybių. Neturi jokios maitinamosios vertės odai ir gali trukdyti natūraliam kūno drėkinimo mechanizmui, sukeldamas sausėjimą ir odos skeldėjimą. Gamintojai Petrolatum naudoja dėl to, kad jis yra neįtikėtinai pigus. Sulaiko skysčius, neleidžia pašalinti toksinų ir apykaitos produktų, trukdo odos kvėpavimui. Neteisingi odos drėkinimo būdai kenksmingi ir sukelia priešlaikinį senėjimą, o ne atjaunėjimą. Petrolatum yra randamas 7,1% produktų, esančių rinkoje, įskaitant 15% visų lūpų dažų ir 40% visų kūdikiams skirtų losjonų ir aliejų.
6. Triethanolamine (TEA), Diethanolamine (DEA)
Dažnai naudojami kosmetikoje kaip emulsikliai ir putojančios medžiagos. Gali būti alerginių reakcijų priežastimi, smarkiai dirgina kūno audinius. DEA ir TEA yra „aminai“ (amoniako junginiai) ir gali formuoti vėžį sukeliančius nitrozaminus (kancerogeninius junginius), kai jie susijungia su nitratais. Toksiški, jei naudojami ilgą laiką, ir absorbuojami į kūną. Gali būti įvairių alerginių reakcijų priežastimi, dirginti, sausinti odą bei plaukus. Dažnai kosmetikos produktuose taip pat naudojamas Isopropyl Mystrate (aliejaus tipo minkštinanti medžiaga), kuris sujungtas su TEA arba DEA formuoja vėžį sukeliančius kancerogeninius cheminius junginius – nitrozaminus.
7. Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate
Naudojamas šampūnuose, dantų pastoje, vonios ir dušo priemonėse kaip nuriebalinanti, putojimą sukelianti priemonė. Stiprūs cheminiai plovikliai, tokie kaip Sodium Lauryl/Laureth Sulfate, PVP/VA Copolymer puikiai išplauna plaukus, tačiau pažeidžia jų paviršių. Kitos cheminės medžiagos, dažniausiai gaminamos iš naftos produktų, padengia plauką sluoksniu, kuris sukuria storumo įspūdį ir neleidžia jam skilinėti. Galima pamanyti, kad viskas yra puiku, plaukas vis tiek negyvas, tad koks skirtumas, kokios tos cheminės medžiagos. Tai yra pigus, šiurkštus ploviklis, naudojamas šampūnuose dėl valančių ir putojančių savybių. Dažnai išgaunamas iš naftos ir maskuojamas pseudo – natūralioje kosmetikoje su žodžiais „išgautas iš kokoso“. Dirgina akis, sudaro galvos odos atplaišas, panašias į pleiskanas, odos bėrimus ir kitas alergines reakcijas.
Nuo agresyvių plaunančių priemonių plaukai silpnėja, skilinėja ir būname priverstos toliau naudoti šampūnus su cheminėmis medžiagomis, kurios juos apklijuoja ir vizualiai pagrąžina. Tokio šampūno patenka ir ant odos. O čia jau ir prasideda problemos, kuomet dirginama oda, atsiranda pleiskanos (kurias jau kiti šampūnai naikina), silpnėja plaukų svogūnėliai (dėl ko lėčiau auga, arba visai išslenka mūsų taip puoselajami plaukai), nuodijamas organizmas.
8. Phenoxyethanol
Konservantas naudojamas įvairiuose kremuose. Nepageidaujamas poveikis: kancerogenas, mutagenas ir toksinis. Skatina navikų atsiradimą. Kenksmingas inkstams ir pūslei, sukelia nevaisingumo problemų, sukelia rimtą žala akims, smegenų degeneraciją.
9. Butylated Hydroxythaluene (BHT)
Naudojamas kremuose bei dezodorantuose. Antioksidantas, pailginantis kosmetikos galiojimo laiką. Nepageidaujamas poveikis: sintetinis antioksidantas, kuris sukelia alergines reakcijas. Vietoj BHT patariama naudoti natūralius antioksidantus, pav. E, C vitaminus ir kitus.
10. Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea
Tai plačiai naudojami konservantai. JAV dermatologijos akademija juos nustatė kaip svarbiausią kontaktinio dermatito priežastį. Šie chemikalai turi du prekybinius ženklus: Germall II ir Germall 115. Nei vienas iš Germall chemikalų neturi gerų antigrybelinių savybių, todėl jie turi susijungti su kitais konservantais. Dėl šių chemikalų formuojasi formaldehidai, kurie gali būti toksiški.
11. EDTA
Arba etilendiamintetra acto rūgštis, yra cheminė medžiaga, gana plačiai naudojama odontologijoje dėl savo savybių sujungti dvivalenčius arba trivalenčius metalų jonus.
12. Triclosan
Yra pranešimų apie ūmų poveikį sveikatai, pavyzdžiui, odos dirginimas dėl jo poveikio. Gali sukelti rimtų sveikatos problemų, silpnina imuninę sistemą, sumažėja vaisingumas, įtakoja lytinius hormonus, gali sukelti apsigimimus ir vėžį.
13. Steralkonium Chloride
Amonio junginys, naudojamas plaukų kondicionieriuose ir kremuose. Sukurtas audinių industrijos, kaip audinių minkštiklis ir yra daug pigesnis, jį lengviau naudoti plaukų kondicionierių gamyboje, nei augalinius proteinus, kurie yra tinkamesni plaukams. Sukelia alergijas, yra toksiškas.
14. Synthetic Fragrances
Sintetiniai kvapai, naudojami kosmetikoje, gali turėti iki 200 ingredientų. Nėra jokių galimybių sužinoti, kokie tai chemikalai, jei ant etiketės paprasčiausiai parašyta „fragrance“ (kvapai, aromatai). Kai kurių problemų, kaip galvos skausmas, svaigimas, išbėrimas, padidėjusi pigmentacija, stiprus kosulys, vėmimas, odos niežulys ir t.t., priežastimi gali būti šie chemikalai. Patarimas: nepirkite kosmetikos, kuri turi žodį „fragrance“ (aromatai, kvapai) ingredientų etiketėje, jeigu nenurodyta, kad tai yra augalinės kilmės.
15. Dimethicone
Pigus mineralinis aliejus, arba klastingas silikoninis aliejus. Žalingas patekęs per odą, dirgina akis, dirgina odą, sukelia auglius plaučiuose ir krūtinės ląstoje, sukelia auglius endokrininėje sistemoje. Toksikologinės savybės NEBUVO išsamiai ištirtos.
16. Natrio benzoatas
Sukelia vėžinius susirgimus, turi kancerogeninį poveikį. Dažnai naudojami ir maisto produktuose (E211).
17. Ftalatai
Labai dažnai randama lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonės, nagų lake, tačiau jie dažniausiai nėra minimi etiketėje ir įvardijami kaip kvapiosios medžiagos. Būtent dėl ftalatų minkštėja oda, lengviau į odą įsigeria kremas, ilgiau išlieka gaivus kvapas. Ftalatai yra gausiausiai naudojamas ir labiausiai paplitęs žmogaus pagamintas teršalas. Jie neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Randami plastikiniuose vaikų žaisluose, lubrikantuose, vaikų priežiūros produktuose, gali būti maisto produktuose (atsiranda jų pakavimo metu).
Turėkite sąrašą su šiais ingredientais: išsisaugokite, nusirašykite, užsirašykite į telefono žinutę ar kaip nors kitaip turėkite šalia, kai renkatės kosmetiką.Kuo aukščiau kosmetikos priemonės sudėties sąraše yra ingredientas, tuo daugiau jo yra tame produkte. Dažnai pirmuoju numeriu yra įvardijamas vanduo (Aqua), tuomet seka visi kiti. Po vandens einantys 2–3 ingredientai yra tos kosmetikos priemonės pagrindas: jų yra įdėta daugiausiai. Kuo toliau sąraše, tuo medžiagos yra mažiau. Čia ir slypi dažna kosmetikos priemonių gamintojų, skelbiančių, kad sudėtyje yra vieno ar kito naudingo elemento, pasižyminčio vienomis ar kitomis savybėmis, apgaulė. Taip, galbūt išreklamuotas elementas ir yra, bet jeigu jį perskaitote tik sudėties sąrašo pabaigoje, tai jo kiekis produkte yra toks mažas, kad tikrai reklamuojamos naudos jis daug neduos.
Kad jūsų neapgautų gamintojai, gaminantys ekologiškas ar bent jau natūralias kosmetikos priemones, sudėtyje visuomet ieškokite lotyniškų ingredientų pavadinimų. Tuomet galite patikėti reklamuojamos kosmetikos kokybe, ir būtinai patikrinkite, kad naudingieji ingredientai būtų jei ne sąrašo viršuje, tai bent jau per vidurį..
Visi aukščiau išvardinti kosmetikos priemonių ingredientai visada yra aptinkami pigiausiuose ir didelių kiekių kosmetikos gaminiuose. Jie yra patys patys blogiausi. Niekada nepirkite šampūno ar muilo, kurio 1 litras kainuoja 5,99 lt ar panašiai, nebent jį naudosite grindims plauti. Ir čia pritaikyčiau gerai žinomą taisyklę ne apie kiekybę, o kokybę – geriau tikrai gero produkto nedidelis kiekis, negu kenksmingo 1 litras. Rūpinkitės savimi ir būkite gražios.