Taupyti tapo ne tik būtina, bet ir madinga. Pateikiame 10 paprastų idėjų, padėsiančių sutaupyti.
1. Protingas maršrutas. Kartais pinigus švaistome tiesiog eidami pro šalį. Jauki parduotuvė, kavinukė, ledų kioskelis neplanuotai išskraidina iš piniginės dešimtį kitą. Kita vertus, kartais išleisti keli litai ledams atrodo mažesnė blogybė nei matyti nusivylusias vaiko, negavusio trokštamo skanėsto, akis. Štai kodėl prieš išsiruošiant pasivaikščioti savaitgalį vertėtų kruopščiau apgalvoti maršrutą. Gal pavyks eiti taip, kad pakeliui nepasitaikytų didelių pagundų? O jei žinosite, kad tokių yra – galbūt pravers iš namų įsidėti skanėstai?
2. Realios kainos prieš virtualias. Perkant buitinę techniką, kosmetikos, parfumerijos priemones ir pan. visada pravartu pasidomėti, ką siūlo interneto parduotuvėse. Daugybę daiktų taupiau parsisiųsdinti iš užsienio nei pirkti už dirbtinai iškeltą kainą parduotuvėje.
3. Gaminti namuose – stilinga. Kad namuose ruoštas maistas sveikiausias – seniai ne paslaptis. Dabar maisto gaminimą madinga laikyti hobiu. Todėl vėl populiaru rinktis pas ką nors namuose, kartu gaminti ir ragauti įvairiausių patiekalų, šviežių pyragaičių, bandelių ar spurgų.
4. Grūdintis pigiau nei sirgti. Ši tiesa kaip niekada aktuali. Mankšta, pasivaikščiojimai gryname ore – tiesiausias kelias sveikesnės gyvensenos link. Pradžiuginkite save kontrastinėmis kojų vonelėmis vakarais, apsitrinkite vėsiu vandeniu, apsilankykite pirtyje ir galbūt išleisite daug mažiau pinigų vaistams, maisto papildams ir nesibaigiančioms ligoms gydyti.
5. Dažniau tvarkykitės. Valykite lentynas, plaukite grindis, žvilgtelėkite į atokiausius namų užkaborius, rūsį, sandėliuką. Ten paprastai linkę kauptis seni, retai naudojami daiktai, kuriuos sunku rasti – taip galiausiai nusiperkame kažką naujo. Kad taip nenutiktų, pravers bent kartą per ketvirtį namuose atlikti generalinę tvarką apžiūrint, išrūšiuojant, sudėliojant tai, ką naudojate rečiausiai. Taip ir namai bus švaresni, ir padidės tikimybė, kad atrasite kur pritaikyti tai, ką jau turite.
6. Parduoti ir atiduoti – paprasta. Jei ko nors nereikia jums – galbūt reikia kam nors kitam? Nelaikykite namuose išaugtų, nebereikalingų ar paprasčiausiai „neprigijusių“ daiktų. Interneto erdvė leidžia parduoti ar iškeisti net menkiausius mažmožius. Kas žino, galbūt už penkerius metus rinktą vaikiškų žurnalų komplektą kas nors jums pasiūlys keletą įdomių knygų ar keliasdešimt litų?
7. Skolintis – puiki išeitis, kai kalbama ne apie pinigus, o apie konkrečius daiktus, kurių jums prireikė tik vienam ar keletui kartų. Jei tokį įrankį ar daiktą turi jūsų draugai – kuo puikiausiai galite pasiskolinti vienai ar keletui dienų. Taip išvengsite nelabai reikalingo pirkinio. Arba pasitikrinsite, ar toks daiktas tikrai jums reikalingas.
8. Kuponai internete. Nuolaidų kuponai, kurių pastaruoju metu tiek daug užderėjo internete – vertingas dalykas. Tačiau saugokitės ir neužkibkite ant reklamos kabliuko: pirkite kuponus tik toms paslaugoms, kuriomis tikrai naudotumėtės ir be nuolaidos. Ir prieš apmokėdami sąskaitą nepatingėkite tiksliai išsiaiškinti, kas įeina į pasiūlymą – galbūt kartais už nuolaidą gausite tik dalį paslaugos?
9. Sodas ant palangės. Keletas vazonėlių su prieskoniniais augalais ne tik papuoš jūsų virtuvę, bet ir padės sutaupyti – petražolių, šviežių bazilikų, mėtų lapelių ir, žinoma, svogūnų laiškų, po ranka galite turėti nuolat. Ir visai nemokamai!
10. Dovanos – dėmesys ir džiaugsmas. Deja, pastaruoju metu jos perdėm sukomercintos. Juk dovana, visų pirma, dėmesys ir šiluma, o ne piniginė vertė. Priminkite tai vaikams, ir planuodami viešnagę pas senelius, paraginkite juos iš anksto nupiešti piešinėlį, pradžiuginti nauju darbeliu. Kokių lauktuvių eidama į svečius atsinešite jūs? Gal namuose gamintų skanėstų, savo užaugintų gėlių, numegztų ar pasiūtų mielų smulkmenėlių? Ir kitiems džiaugsmo suteiksite, ir jūsų piniginė nuo to beveik nepalengvės.
Laura Mureikaitė