• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai nustatė, kad šiuolaikinių žmonių smegenų masė bei kaukolės tūris ir toliau mažėja lyginant su mūsų protėviais. Išsiaiškinta ir galima tokio reiškinio priežastis.

REKLAMA
REKLAMA

Kembridžo universiteto (D. Britanija) Leverhulmo Žmogaus evoliucijos tyrimų centro mokslininkės dr. Martos Lahr atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad šiuolaikinių žmonių smegenų talpa mažėja, pranešė „Physorg.com".

REKLAMA

Mokslininkė su kolegomis analizavo Europoje, Afrikoje ir Azijoje rastas žmonių kaukolių ir kaulų fosilijas, kurių amžius siekia iki 200 000 metų, sakoma pranešime. Ji nustatė, kad didžiausi Homo sapiens rūšies atstovai gyveno prieš 20 000 – 30 000 metų. Jų vidutinis svoris siekė nuo 79,2 iki 84,6 kg, o vidutinis smegenų tūris buvo 1500 kubinių centimetrų.

REKLAMA
REKLAMA

Dr. Martos Lahr ir jos kolegos atrado, kad maždaug prieš 10 000 metų žmonių svoris ir smegenų apimtis pradėjo mažėti. Vidutinis žmogaus svoris nukrito iki 69,3 - 79,2 kg, o smegenų tūris – iki 1350 kubinių centimetrų. Nors žmogaus ūgis per beveik 200 000 metų mažai tepakito, mokslininkai šias permainas sieja su perėjimu nuo augalinio maisto rinkimo ir medžioklės prie žemdirbystės, sakoma pranešime. Šis posūkis žmogaus ekonominėje veikloje prasidėjo maždaug prieš 9 000 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perėjimas prie žemdirbystės suteikė pakankamai maisto atsargų, tačiau toks mitybos pokytis galėjo sukelti tam tikrų vitaminų ir mineralų trūkumą, o tai savo ruožtu lėmė žmonių kūno masės sumažėjimą. Pirmieji žemdirbiai dabartinės Kinijos teritorijoje daugiausia mito ryžiais, viena seniausių pasaulyje grūdinių kultūrų. Tačiau ryžiuose trūksta B grupės vitamino niacino, kuris būtinas žmogaus augimui.

Tiesa, perėjimas prie žemdirbystės nepaaiškina žmogaus smegenų tūrio sumažėjimo, pabrėžia tyrimo autorė. M. Lahr manymu, tokią permainą reikėtų sieti su smegenų veiklai palaikyti būtinos energijos kiekiu. Žmogaus smegenys suvartoja 25 proc. visos organizmui būtinos energijos, taigi, tokio poreikio sumažinimas gali būti evoliucijos pasekmė. Visgi smegenų tūrio sumažėjimas anaiptol nereiškia, kad šiuolaikiniai žmonės yra mažiau protingi, teigia mokslininkai. Tiesiog evoliucijos eigoje smegenys ėmė veikti efektyviau ir vartoti mažiau energijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų