• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Periodinę elementų lentelę gali papildyti 117 cheminis elementas: jį susintetinę Vokietijos mokslininkai savo eksperimento rezultatus paskelbė žurnale „Physical Review Letters“.

REKLAMA
REKLAMA

Skelbiama, kad naujasis elementas sąlyginiu pavadinimu ununseptijus pirmą kartą buvo gautas 2010 metais. Dabartinio eksperimento metu vokiečių mokslininkams pavyko sukurti 4 ununseptijaus atomus, kurie egzistavo mažiau nei 10 sekundžių.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak tyrėjų, to visiškai pakanka, kad būtų patvirtintas 117 -ojo elemento egzistavimas, sakoma pranešime.

Eksperimentai buvo atliekami GSI Helmholtzo Sunkiųjų jonų tyrimo centre Darmštate (Vokietija). Šis ir kiti supersunkūs cheminiai elementai, kurių atominis skaičius didesnis už 104, natūraliai gamtoje neegzistuoja ir gali būti sukurti tik laboratorinėmis sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkiausias gamtoje aptinkamas cheminis elementas yra uranas, kurio atomo branduolyje yra 92 protonai. Tačiau fizikai gali dirbtinai sukurti sunkesnius elementus greitintuvuose į atomų branduolius pridėdami daugiau protonų. Dauguma supersunkių elementų atomų egzistuoja vus kelias mikro- ar nanosekundes prieš suskildami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pranešama, kad eksperimento metu mokslininkams pavyko užfiksuoti anksčiau nežinomą 103 elemento laurencio izotopą.

Galimą periodinės elementų lentelės papildymą turės apsvarstyti specialus IUPAC komitetas, susidedantis iš tarptautinių teorinės bei ir taikomosios fizikos sąjungų bei chemijos sąjungos atstovų. Šio komiteto nariai nuspręs, ar yra būtini papildomi eksperimentai naujo cheminio elemento egzistavimui patvirtinti.

Anksčiau 115 ir 113 periodinės elemetų lentelės elementų susintetinimas buvo užregistruotas Jungtiniame branduolinių tyrimų institute Dubnoje (Rusija). Šiuos supersunkius elementus 2004 m. susintetino Rusijos ir JAV fizikai.  

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų