„Turizmo administravimas yra viena seniausių studijų programų Lietuvoje, gyvuojanti nuo 1993 metų. Ši programa apima laisvalaikio, poilsio bei turizmo verslo sritis, kurios formuoja reikiamas kompetencijas būsimiems specialistams, kaip turizmo ištekliai, paslaugų rinkodara, vadyba, verslo organizavimas bei užsienio kalbos, kurios, žinoma, yra ypatingai svarbios, norint būti geru šios srities specialistu“, – pasakoja Klaipėdos valstybinės kolegijos Turizmo ir rekreacijos katedros dėstytojas Remigijus Kinderis.
Svarbiausia – asmeninės savybės
Pasak dėstytojo, turizmo sritis įdomi tuo, jog 70 proc. būsimo specialisto sėkmės įsidarbinime lemia asmeninės savybės ir tik 30 proc. lieka gebėjimams ir įgūdžiams. Vienos iš svarbiausių tokių savybių – iniciatyvumas, pozityvumas ir komunikabilumas. Šie specialistai turi būti energingi, norėti dirbti ir bendrauti su įvairiais žmonėmis. Žinoma, taip pat reikalingas kūrybiškumas, atsakingumas bei lankstumas.
„Kalbant apie gebėjimus, tikriausiai, pats svarbiausias – mokėjimas planuoti laiką, darbus bei juos organizuoti, kadangi šiame darbe yra nemažai ir individualių veiklų, kur reikia, kaip sakoma, būti sau šeimininku, savarankiškai ir pakankamai greitai spręsti iškilusias problemas. Be to, svarbu gebėti dirbti komandoje, greitai orientuotis darbinėse netikėtose situacijose.
Kokių reikia įgūdžių? Labai svarbu gebėti dirbti įvairiomis turizmo paslaugų valdymo kompiuterinėmis programomis atliekant viešbučių rezervacijas, bilietų užsakymus ir kitus veiksmus. Žinoma, kaip minėjau, taip pat itin svarbus kalbų mokėjimas ir gebėjimas kurti turizmo produktus“, – teigia R. Kinderis.
Įstaigos, kuriose turizmo specialistai itin laukiami
Turizmo administravimo studijų programos studijų studentai dažniausiai dirba turizmo, kelionių organizavimo, informacijos teikimo įmonėse bei apgyvendinimo įstaigose, kaip viešbučiai, svečių ar poilsio namai. Taip pat šie specialistai, pasirinkus tam tikrą specializaciją, gali dirbti gidais bei kelionių vadovais.
„Nemaža dalis studentų renkasi laisvalaikio ir pramogų sektorių, kuriame turi galimybe organizuoti ne tik keliones, bet ir renginius. Šios srities specialistų paklausa darbo rinkoje kasmet auga. Kalbant apie Lietuvą, į rinką ateiną vis daugiau turizmo paslaugų konkurentų, pavyzdžiui, nauji viešbučių tinklai, plėtojasi vietinis verslas ir dėl šių priežasčių turizmo administravimo specialistų paklausa vis .
Dalis studentų jau studijų metu įsidarbina pagal specialybę. Itin populiarus apgyvendinimo sektorius, ten turizmo administravimo specialistų reikia nuolatos. Klaipėdos valstybinėje kolegijoje ruošiant šiuos specialistus taip pat orientuojamės ir į praktinį jų parengimą, parengiame ne tik Lietuvos, bet ir užsienio darbo rinkai“, – teigia Klaipėdos valstybinės kolegijos Turizmo ir rekreacijos katedros dėstytojas Remigijus Kinderis.