• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Technologijos keičia galios suvokimą pasaulyje, valstybių bendravimą ir verslo plėtros formas, įsitikinęs JAV valstybės sekretorės Hilary Clinton patarėjas Alecas Rossas.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę su H. Clinton viešėdama jos patarėjų komanda Vilniuje surengė susitikimą su valdžios ir jaunimo organizacijų atstovais.

REKLAMA

,,Ekonomika.lt" kalbino JAV valstybės sekretorės technologijų guru vadinamą patarėją inovacijų ir technologijų klausimais A. Rossą. Jis jau daugiau nei dvejus metus specializuojasi plėtojant technologijas valstybės tarnyboje, pasaulio problemas skatindamas spręsti įtraukiant aukštąsias technologijas.

REKLAMA
REKLAMA

H. Clinton administracijoje bandote sujungti technologijas ir politiką. Ko ir kaip siekiate?

Mes koncentruojamės į technologijų naudojimą užtikrinant žmogaus teises už JAV ribų. Žemėje yra 195 valstybės, bet nė viena iš jų nepadarė tiek daug interneto laisvei skatinti, kiek daro JAV. Taip pat kovojame su iššūkiais saugumui ir galvodami apie tai visuomet pasitelkiame technologijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pavyzdį galėčiau pateikti kovą su narkotikų karteliais Meksikoje. Dabar žmonės ten gali SMS pranešti apie nusikaltimus įslaptindami savo tapatybę, kad nebūtų susekti nusikaltėlių.

Gyvename pasaulyje, kur informacijos tinklai keičia mūsų bendravimo, verslo ir užsienio politikos plėtros formą. Mes praktiškai aiškinamės, kaip galime pritaikyti technologijas kasdieniame darbe.

REKLAMA

Panašu, kad technologijos keičia valstybių santykius. Kaip tai vyksta?

Diplomatija šiais laikais neveikia kaip vieno kostiumuoto vyro susitikimas su kitu, įtraukiama ir visuomenė.

Internetas atvėrė politikos vartus. Užuot bendravusios tik atskirų šalių vyriausybės, bendrauja ir visuomenės. Tai ne visada joms patinka. Bet tai lyg žemės trauka: gali jos nemėgti, bet ji vis tiek veiks. Taip internetas ir mobiliosios technologijos keičia pasaulį.

REKLAMA

Turbūt puikiu to pavyzdžiu galėtume laikyti pastarąsias revoliucijas arabų pasaulyje, kur internetas padėjo greitai ir veiksmingai suburti mases bendram tikslui. Kaip ateityje technologijos keis galios struktūrą pasaulyje?

Technologijos iš vyriausybių ir didelių institucijų lemia visuomenės galią. Tai mes galėjome matyti Artimuosiuose Rytuose, juk regėjome, kaip keičiasi galios pasiskirstymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mačiau didelę ben Ali galią Tunise, tvirtą Hosni Mubarako ranką Egipte, stiprią Basharo al Assado valdžią Sirijoje, kuri staiga buvo nuversta. Ir tai padarė žmonės, kurie prieš penkerius metus neturėjo priemonių kovoti su valdžios sprendimais.

Čia galima paminėti net Baracko Obamos kampaniją per JAV prezidento rinkimus. Jis buvo naujokas politikos scenoje, bet jo rinkimų kampanijoje buvo veiksmingai panaudojamos technologijos. Jis perėmė galią iš istoriškai tvirtų politinių struktūrų ir perkėlė ją visuomenei – šiandien taip keičiasi valdžia.

REKLAMA

Net ,,Wikileaks" skandalas parodė, kad JAV yra stipri tik tiek, kiek stipri jos valdžios struktūra. Jis parodė, kaip vienas asmuo sugebėjo globaliai išplatinti šimtus tūkstančių slaptų dokumentų ir šis galios pasiskirstymas paveikė visus.

REKLAMA

Aktyviai pasisakote už interneto laisvę, bet kaip vertinate ,,Wikileaks" skandalą?

,,Wikileaks" yra klasikinis pavogtos nuosavybės pavyzdys. Laisvė eiti apsipirkti nereiškia, kad gali nueiti į parduotuvę ir pasiimti ką nori. Šiuo atveju buvo pagrobta asmeninė nuosavybė. Taigi mes neužtarsime žmonių, kurie skelbia pavogtus dokumentus, kaip ir parduotuvės savininkas nebus patenkintas iš jo vagiančiais žmonėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Technologinės plėtros kritikai pabrėžia, kad ji nepadeda pasiekti konkrečių ekonominių tikslų, pavyzdžiui, didinti darbo vietų skaičių ir kelti ekonomiką. Kokia jūsų nuomonė?

Mano nuomonę pagrindžia konkreti informacija ir skaičiai. Tyrimai rodo, kad technologijos yra vienas iš ekonomikos variklių. Jos skatina ekonomikos mobilumą.

REKLAMA

Štai Pasaulio bankas nustatė, kad mobiliųjų technologijų vartojimo augimas 10 proc. šalies BVP pakelia 0,8 proc. Pažvelkite į interneto bankininkystę Kenijoje. Šia paslauga pradėjusių naudotis žmonių namų ūkių pajamos išaugo 10–30 proc. Taigi manau, kad intuityviai tai padeda ekonomikos plėtrai.

REKLAMA

Žinoma, naivu tikėtis, kad internetas pasaulio gyventojus padarys sveikus, laimingus, turtingus ir išmintingus, bet internetas yra XXI amžiaus infrastruktūra. XVIII amžiuje tai buvo uostai, XIX amžiuje – geležinkeliai, XX amžiuje – greitkeliai, o XXI amžiuje tai yra didelio greičio plačiajuostis internetas. Jis žmonių nepadaro savaime turtingų, bet tai yra pagrindinė ekonomikos ,,transporto priemonė."

REKLAMA
REKLAMA

Kokių galimybių technologijos atveria neišsivysčiusiam Afrikos regionui?

Šiame žemyne esu praleidęs daug laiko. Afrika atsilieka nuo likusio pasaulio, skurdas ten būnant veda iš proto.

Bet esu optimistas ir tikiuosi, kad auganti mobiliųjų technologijų banga padės afrikiečiams išeiti į pasaulio rinką. Bet kas galės užsiaugintus kukurūzus parduoti ne savame kaime, o platesnėse rinkose.

Afrika turi daugybę infrastruktūros bėdų. Tikiuosi, kad mobiliosios technologijos padės jai pakeisti dabartinę būklę. Yra dar vienas dalykas, kuris, tikiuosi, pasieks šį žemyną – kad mobilusis telefonas afrikiečio rankose virstų galingu mokymosi įrankiu. Jei tai kada nors nutiks, tokiems telefonams nebus geresnės vietos nei Afrika, kur tiek žmonių vis dar neraštingi.

Aktyviai veikiate Meksikoje ir Artimuosiuose Rytuose. Ar ką nors darote Europoje?

Europos regionas yra labai turtingas. Prieš prisidėdamas prie H. Clinton patarėjų dirbau nevyriausybinėje organizacijoje ,,One Economy", kuri kovoja su nelygybe ir skurdu pasaulyje. Dirbau vietose, kur skurdas buvo didžiausia problema.

Europoje ieškome tik partnerių, kurie mums padėtų spręsti šias problemas valstybiniu lygmeniu, užuot JAV veikus vienai. Tai yra ir vienas mūsų prezidento B. Obamos prioritetų – kad JAV veiktų ne viena, o su partneriais.

REKLAMA

Kaip techologijų plėtros iniciatyvose gali dalyvauti privatūs verslininkai?

Nemanau, kad valdžia turi atsakymus į visus klausimus, taip dažnai nėra. Aš šioje srityje esu gana neseniai ir tai dažnai pastebiu. Atėjau iš aktyvaus nevyriausybinio sektoriaus, kuriame dirbau 14 metų. Verslininkai šiame procese gali daug prisidėti, nes svarbu su privačiais interesais dirbti ir į juos atsižvelgti.

Privačiame sektoriuje dažnai dirba žmonės, turintys mums reikalingų įgūdžių, tai ne vyrai baltais marškiniais ir kostiumais, sėdintys Vašingtone. Į verslą reikia žiūrėti nuolankiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų