Pagrindinis didelių paieškos kompanijų (tokių kaip „Google“ arba „Yahoo!“) trūkumas yra jų universalumas, nes vykdant paiešką neatsižvelgiama į būdingas įvairių duomenų tipų savybes.
Šiame straipsnyje aptarsime keletą specialių sistemų, kurios padės greitai rasti reikiamą informaciją. Specialių paieškos sistemų tikslas – supaprastinti atitinkamų duomenų tipų, tarp kurių gali būti fotografijos, muzika, knygos, video-, programos ir netgi žmonės, paiešką. Norint tai padaryti, ne visada tinka standartinė paieška. Pavyzdžiui, jeigu ieškote kokio nors failo, „Google“ pateiks tik nuorodas į puslapius, kur paminėtas šis dokumentas, bet ne patį dokumentą. O štai specialios sistemos pateikia tiesioginę nuorodą į tarnybinę FTP stotį. Taigi panagrinėsime pačius įdomiausius paieškos metodus, kurie padės atrasti jums aktualią informaciją.
Vaizdų paieška
Picollator: fotografijų paieška
www.picollator.com
Dauguma universalių paieškos sistemų, ieškodamos paveikslėlių, apdoroja informaciją, kurią pateikia vartotojai (informacijos šaltinis taip pat gali būti tekstas puslapyje, kuriame sudėti vaizdai beigrafinių failų pavadinimai). Paieškos sistemoje „Picollator“ naudojamas visiškai kitoks metodas – sistema tiesiogiai apdoroja vaizdus ir identifikuoja tai, kas juose pavaizduota. Dabarpaieška apribota žmonių portretais. Sistemojeyra didelė asmenų duomenų, pateiktų kaip fotografijos, bazė. Norint pradėti paiešką, fotografiją reikia nusiųsti į tarnybinę stotį arba pateikti nuorodą į resursą, kur toji fotografija saugoma. Paskui programa analizuoja vaizdą ir nustato panašius bruožus su portretais, esančiais duomenų bazėje. Verta paminėti, kad, norint gero rezultato, į tarnybinę stotį reikia nusiųsti geros kokybės fotografiją, kurioje žmogaus veidas turėtų būti gerai matomas.
Myheritage: savo šaknų paieška
www.myheritage.com
„Myheritage“ skirtas šeimai. Galite paklausti, kodėl čia naudojama paieška. Šiame puslapyje galite rasti savo artimus arba tolimus giminaičius. Įvedus pavardę ir vardą, paieškos „mašina“ atliks paiešką daugiau kaip tūkstantyje genealoginių duomenų bazių. Kadangi Lietuvoje genealoginių duomenų bazių kol kas nėra, ieškoma daugiau JAV bazėse – turbūt įdomu sužinoti, ar turite tolimų giminių tarp Amerikos lietuvių.
Be to, galite sudaryti genealoginį medį. Norint pradėti kurti nemokamą savo giminės genealoginį medį, tinklalapyje reikia užsiregistruoti (pavyzdžiui, pateikti savo, tėvo ir motinos duomenis). Be to, giminaičių ieškoma pagal pateiktą savo fotografiją.
Retrievr: piešiame tai, ko ieškome
http://labs.systemone.net/retrievr
Jeigu paveikslėlį, kurį norite atrasti, lengviau nupiešti negu aprašyti, pabandykite, kaip reikia veikia eksperimentinė vaizdų paieškos sistema „Retrievr“. Naudojant elektroninius įrankius (teptuką, drobę ir įvairių atspalvių paletę) galima greitai sukurti eskizą viso to, ką norėjote išvysti fotografijoje. Baigus piešti, sistema parodys panašių vaizdų eskizus. Jeigu nemokate piešti, panašų vaizdą galima rasti kompiuterio kietajame diske. Be to, galite pateikti nuorodą į paveikslėlį, kuris jau yra internete.
Muzikos paieška
Findsounds.com: mokslinis požiūris
www.findsounds.com
„Findsounds“ padeda atrasti pačius įvairiausius garsus. Paieška sistemoje atliekama pagal raktažodį, o paieškos rezultatus galima apriboti AIFF, AU, MP3 ir WAVE formatų failais. Taip pat galimanurodyti kanalų skaičių (mono- arba stereo-), minimalų diskretizacijos dažnumą, maksimalų failodydį. Paieškos rezultatas −pateikiama tiesioginė nuoroda į atrastą garso failą. Taip pat šioje interneto svetainėje galima išvysti failo charakteristikas, informaciją apie jodydį, nuorodą į puslapį, kuriame tas failas įdėtas. Bet pats įdomiausias sistemos dalykas – galimybė peržiūrėti signalo amplitudės ir jo dažninio spektro grafikus, kurie suteikia vizualinę informaciją apie garso failo turinį. Panašūs garsai vaizduojami panašiomis spalvomis.
Songtapper.com
www.songtapper.com
Jeigu išgirdote patinkančią dainą, bet nežinote nei jospavadinimo, nei atlikėjo, jums gali padėti paieškos sistema „Songtapper“. Pakanka pastuksenti dainos ritmą, naudojant klaviatūros tarpo klavišą, o paskuisistema pateiks keletą tinkamų rezultatų. Galite paklausyti melodiją MIDI formatu ir bandyti suprasti, ar tai ta pati daina, kurią norėjote rasti (svarbu neužmiršti užsirašyti dainos pavadinimo, kad nereikėtų dar kartą ieškoti). „Songtapper“ duomenų bazėje saugoma daugiau kaip70 000 melodijų.
Failų paieška
Megadownload: paieška failų keitimosi tarnybinėse stotyse
www.megadownload.net
Nors failų paieška tarnybinėse FTP stotyse gali būti naudinga, pastaraisiais metais failų keitimasis labai išpopuliarėjo – būtent tendažnai galima atrasti reikiamą failą. Be abejonės, šios srities lyderis yra „Rapidshare“. Vidinės paieškos tarp jau atrastų failų šiame tinklalapyje nėra – paslaugos kūrėjai teigia besirūpinantys vartotojų konfidencialumu. Tačiau, atsižvelgiant į šio tinklalapio populiarumą, tokia paieška tiesiog būtina, todėl atsirado ,,neoficialios“ paieškos sistemos. Viena iš šio tipo sistemų yra Megadownload.net. Ši sistema ieško ne tik „Rapidshare“, bet ir Megaupload.com (galima susiaurinti paieškos sritį, pasirenkant vieną failų keitimosi tarnybą). Atlikus paiešką galima pamatyti nuorodas į failas, kurių pavadinime yra ieškomas žodis. Taip pat parodomas failodydis ir aprašymas (jeigu jis buvo pateiktas ). Jeigu failasyra daugiatomis archyvas, nuorodos į visas jo dalis pateikiamos greta.
Topdownload.net: persiunčiame tai, kas jau seniai parsisiųsta
http://topdownload.net
Topdownload.net – tai tinklalapis, kurį sukūrė vieno populiariausių failųsiuntėjo „Donwload Master“ kūrėjai. Šiame puslapyje galima ieškoti programų, muzikos, dokumentų ir žaidimų, bet vis dėltopagrindinis dėmesys skiriamas programoms. Duomenų bazės papildyme aktyviai dalyvauja „Download Master“ vartotojai, nes programoje įjungta funkcija, leidžiantisiųsti pranešimus apie nuorodas į tarnybinę stotį. Kitaip sakant, informacija apie failus, kuriuos persisiunčia „Download Master“ vartotojai, patenka į „Topdownload“. Paiešką galima apriboti puslapio skyreliais, programos pavadinimu arba nuorodos tekstu, taip pat tiksliu pavadinimu. Kaip paieškos rezultatas pateikiamas programos arba failopavadinimas, aprašymo dalis, persiuntimų skaičius, taip pat puslapio, kuriame įdėtad failas arba programa, pavadinimas.
Koders.com: kodo paieška
www.koders.com
Ši paieškos sistema skirta programuotojams, naudojantiems atvirąjį kodą. Taikant nesudėtingą sintaksę, galima ieškoti pagal klasių, metodų, failųir sąsajų pavadinimus. Paieškai suteikiama vieno tipo licencija, taip pat reikiama programavimo kalba. Paieškos rezultatas − ekrane galima pamatyti kodo dalį, kuriame vartojamas ieškomas žodis, puslapį, kuriame įdėtasšis kodas, parašytas jums reikalinga programavimo kalba. Taip pat kai kuriais atvejais pateikiama informacija apie programos sukūrimo laiką.
Saulius Minkevičius
„Naujoji komunikacija“, Nr. 8.
Žurnale taip pat skaitykite:
„SonyEricsson G900": nauji išbandymai
Išmoningosios kortelės
NK teismas: filmų nuomos tinklalapiai
Išbandyti „Google“ - tinkamas metas