Remiantis „Kaspersky Lab“ 2013 metų statistika, „Apsaugos nuo kenkėjiškų programų“ (angl. Antiphishing) modulis, įeinantis į visų bendrovės produktų sudėtį, 22 proc. atvejų suveikė tuomet, kai buvo aptikti netikri tinklalapiai ir padirbtos „Facebook“ žinutės. Imituojant kitus socialinius tinklus ir tinklaraščius, modulis suveikdavo 13,5 proc. atvejų. Iš viso per pastaruosius metus užregistruota daugiau nei 600 milijonų netikrų (angl. phishing) incidentų.
Kibernetiniai nusikaltėliai taiko daugybę būdų, kaip įvilioti auką į netikrą resursą. Paprastai nuorodas į tokius puslapius apgavikai platina laiškuose, imituojančiuose pranešimus iš socialinio tinklo. Taip pat populiarūs siuntimai elektroniniu paštu iš įsilaužtų paskyrų pagal jose esančių adresų sąrašą – pavyzdžiui, žinutės draugams, siūlančios spustelėti nuorodą ir peržiūrėti įdomų turinį. Be to, apgavikai dažnai gąsdina ir padirbtuose laiškuose grasina naudotojui, kad užblokuos paskyrą, o išvengti to siūlo paspaudus nuorodą ir įvedus asmeninius duomenis atverstame puslapyje – tikimasi emocijų pliūpsnio ir budrumo praradimo.
Išmaniųjų telefonų ir planšečių savininkai, prisijungiantys prie socialinių tinklų naudodamiesi savo mobiliaisiais įrenginiais, taip pat neapdrausti nuo netikrų atakų – apgavikai kuria specialius interneto puslapius, imituojančius patekimą į paskyrą per mobilųjį priedą „Facebook“. Apgavikams padeda ir tas faktas, kad kai kurios mobiliosios naršyklės atvertus puslapį nerodo adreso eilutės. Tai apsunkina padirbto puslapio aptikimą.
Naudotojų, bandančių atversti netikrus „Facebook“ puslapius, procentas (2013 m.)
„Remiantis 2013 m. duomenimis, „Facebook“ pirmauja pagal netikrų incidentų skaičių. 2014 m. pradžioje situacija šiek tiek pasikeitė, ir pirmoje vietoje atsidūrė „Yahoo“. Tačiau „Facebook“ ir toliau yra atakų rengėjų plačiausiai naudojamų taikinių sąraše: kiekvieną dieną fiksuojame per 20 tūkstančių naudotojų bandymų atversti puslapius, imituojančius šį socialinį tinklą. Ir nenuostabu, prieigos prie „Facebook“ naudotojų paskyrų apgavikams gali prireikti daugybei nusikalstamų tikslų pasiekti – siunčiant brukalus ir viliojant pinigus iš draugų aukos. Mes savo ruožtu rekomenduojame atkreipti dėmesį į patikimą saugų sujungimą – duomenims perduoti „Facebook“ taiko HTTPS protokolą. Jeigu jo nėra netgi įvedus teisingą puslapio adresą, reiškia, kad jūs greičiausiai esate apgavikų sukurtame resurse,“ – pataria Nadežda Demidova, „Kaspersky Lab“ turinio analitikė.
Išsamiau susipažinti su ataskaita apie sukčių taikomus triukus ir apsaugos komponento suveikimo statistiką galima čia: http://www.securelist.com/en/analysis/204792338/Social_network_frauds.