Ko nori rusai iš „Facebook“? Ir dar, ko jie nori iš kitų sparčiai augančių ir šiuo metu privačių Jungtinių Valstijų kompanijų, tokių kaip „Zynga“, „Groupon“ ar „Twitter“?, klausia „The New York Times“.
Pinigų turinčių asmenų iš Rusijos investicijų kompanijos „DST Global“ dėmesį traukia socialinių tinklų bendrovės. Paskutinės „DST“ investicijos į socialinį tinklapį „Facebook“ gali pasirodyti tik maža dalelytė, lyginant su „Goldman Sachs“ 450 mln. JAV dolerių įnašu. Vis dėlto, papildomai investuoti 50 mln. JAV dolerių pakelia bendrą „DST“ ir dukterinės jos kompanijos bendrą investicijų į „Facebook“ kiekį iki 500 mln. JAV dolerių. Viso to rezultatas yra jau beveik 10 proc. akcijų, kurios priklauso įvairioms „DST“ kompanijoms.
Pirmą kartą dar tuomet žinomai kaip „Digital Sky Technologies“ kompanijai 2009 metais pradėjus investuoti į „Facebook“ kai kurie analitikai teigė, kad tai yra naujokų investuotojų iš Rusijos mėginimas pagerinti savo technologinę kvalifikaciją ir patekti į Silicio slėnį.
Tačiau per šiuos metus „DST“ atliko ambicingus ir kartu sėkmingus statymus. Šiuo metu kompanijai priklauso 5 proc. populiarios žaidimų kompanijos „Zynga“ akcijų ir beveik 5 proc. įvairias nuolaidas prekėms teikiančios „Groupon“ kompanijos. Taip pat buvo pasirodę gandai, jog „DTS“ planuoja investuoti ir į „Twitter“.
Kompanijos vadovo Jurijaus Milnerio teigimu, susidomėjimas socialiniais tinklais atspindi jo įžvalgas stebint tai, kaip per pastaruosius metus išsiplėtė Rusijos interneto rinka. Nuo 2005 metų „DST“ pradėjo investuoti į interneto kompanijas Rusijoje ir Rytų Europoje, žmonės pradėjo priimti socialinius žaidimus bei virtualios prekybos ypatumus greičiau nei JAV.
Tai, pasak J. Milnerio, privedė prie suvokimo, kad socialinių tinklų verslo modeliai turi milžinišką potencialą besivystančiose rinkose. J. Milneris palaiko glaudžius santykius su Uralo kalnų anglies ir geležies rūdos verslu užsiiminėjančiu Ališeru Usmanovu.
„Bendrų pažįstamų dėka aš susipažinau su Ališeru, – pasakojo J. Milneris. – Nepaisant savo plytų ir cemento verslo, A. Usmanovas stebi interneto vystymąsi.“
Vis tik, yra akivaizdu, kad JAV ir Rusijos investavimo kultūros skiriasi. A. Usmanovas savo turtus susikrovė žlugus Sovietų Sąjungai, valdydamas iš „Gazprom“ gaunamas subsidijas iki tol, kol kompanija atsiskyrė ir jis tapo jos vadovu.
Dar dirbdamas su „Gazprom“ jis palaikė gerus ryšius su tuometiniu kompanijos tarybos pirmininku Dmitrijumi Medvedevu. Devintajame dešimtmetyje A. Usmanovas praleido šešis metus Uzbekistano kalėjime dėl kaltinimų sukčiavimu ir pinigų plovimu. Jo paties teigimu, kaltinimai buvo politiškai motyvuoti, vėliau Sovietų Sąjungos teismas juos panaikino.
„DST“ kompanijos pagrindą būtent ir sudaro A. Usmanovo finansavimas ir J. Milnerio strateginiai statymai už interneto bendroves. Šiuo metu jiems priklausančiai Rusijos interneto bendrovei „Mail.ru“ priklauso 2,4 proc. „Facebook“ akcijų, o likusieji 7,6 proc. atitenka „DST“ kompanijai. Kalbėdamas apie savo kolegos vaidmenį „DST“ kompanijoje J. Milneris teigė, kad jam ir jo kolegai A. Usmanovui šiuo metu priklauso 40 proc. visų „DST“ kompanijos akcijų ir jie abu priima visus veiklos sprendimus.