• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV teisėsaugos institucijos plečia DNR saugyklas – į duomenų bazes įtraukiami milijonų sulaikytųjų, tačiau nenuteistųjų, DNR pavyzdžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Argumentuojama, kad DNR duomenys padės atskleisti daugiau nusikaltimų. Tačiau tai taip pat sukėlė aršias diskusijas dėl nekaltumo prezumpcijos bei papiktino gynybos advokatus.

REKLAMA

Iki šiol federalinės JAV teisėsaugos institucijos kaupė tik nuteistųjų DNR pavyzdžius, tačiau nuo šio mėnesio Federalinis tyrimų biuras (FTB) nurodė 15 valstijų tokius pavyzdžius rinkti iš laukiančiųjų teismo bei sulaikytų imigrantų – šių asmenų DNR pavyzdžių kaupiama daugiausiai.

REKLAMA
REKLAMA

FTB teigia, kad jų duomenų bazėje šiuo metu yra įregistruoti 6,7 mln. bylų. Tikimasi, kad nuo šio mėnesio tokių bylų padaugės 80 tūkst., o iki 2012 metų – net 1,2 mln.

FTB atstovai tikina, kad taip bus išspręsta apie 0,5 neištirtų bylų.

Teisėsaugos institucijų atstovai sutinka, kad tokiu būdu į šią duomenų bazę pateks ir nekaltų asmenų DNR pavyzdžiai, tačiau priduria, kad remiantis DNR pavyzdžiais galima ne tik tiksliau nustatyto nusikaltėlį, bet ir išteisinti klaidingai nuteistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šio sumanymo kritikai, cituojantys Ketvirtąją pataisą, sako, kad taip pažeidžiamos privatumo teisės ir kad JAV pamažu tampa genetiškai sekama visuomenė.

„DNR duomenų bazė įkurta tam, kad būtų susekami seksualiniai nusikaltėliai bei žmogžudžiai – tai labai siauras nusikaltimų ratas. Tačiau palaipsiui į ją įtraukiami vis daugiau pavyzdžių. Policija ir prokurorai mėgsta remtis DNR duomenimis, nes tai teigia daugiau informacijos ir leidžia praplėsti įtariamųjų ratą“, – „New York Times“ cituoja Niujorko universiteto sociologijos profesorių Harry Levine`ą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų