Kosminis aparatas GRAIL pirmą kartą istorijoje nufilmavo iš Žemės nematomą Mėnulio pusę, pranešė NASA.
30 sekundžių trukmės vaizdo įrašas buvo padarytas sausio 19 dieną bandant vieno iš dviejų šiuo metu aplink Mėnulį skriejančių NASA palydovų GRAIL vaizdo kamerą „MoonKAM“, sakoma pranešime.
GRAIL palydovai – dvyniai GRAIL-A (Ebb) ir GRAIL-B (Flow) skirti Mėnulio gravitacijos laukui ir jo gelmių sandarai tirti. Savo tyrimų programą jie pradėjo pirmąją šių metų dieną. GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) palydovai į kosmosą buvo paleisti 2011 m. rugsėjo 10 dieną. „MoonKAM“ vaizdo kameros įrengtos abiejuose palydovuose.
NASA paskelbtame pirmajame Mėnulio tyrimų istorijoje jo nematomos pusės vaizdo įraše matyti viršutinėje ekrano dalyje esantis Mėnulio Šiaurės ašigalis, pats palydovas juda Pietų ašigalio kryptimi. Regėjimo lauke netrukus atsiduria Rytų jūra – abiejose Mėnulio pusėse nusidriekęs maždaug 900 kilometrų ilgio geologinis darinys.
Vaizdo įrašo pabaigoje matomas Pietų ašigalio regiono reljefas su 149 km skersmens Drygalskio krateriu ekrano apačioje. Kraterio centre matyti „žvaigždutė“: prieš daugelį milijardų metų po susidūrimo su kometa ar asteroidu atsiradusi žymė.
Pirmą kartą iš Žemės nematomą Mėnulio pusę 1959 m. nufotografavo Sovietų Sąjungos kosminis aparatas „Luna 3“, tačiau jos paviršius nufilmuotas tik po 53 metų.
Pasak NASA atstovų, patikrinus abiejų palydovų sistemas bus pradėtas jų orbitų keitimo procesas, kurio metu abu aparatai tolygiai artės prie Mėnulio paviršiaus. Šis jų žemėjimo procesas truks du mėnesius. Nuo kovo abu GRAIL palydovai suksis aplink Mėnulį 55 kilometrų aukštyje virš jo paviršiaus.
GRAIL-A ir GRAIL-B Mėnulio gravitacinio lauko tyrimus vykdys autonomiškai ir nereikalaus nuolatinės skrydžio valdymo centro specialistų kontrolės. Apie 500 mln. JAV dolerių kainuojanti GRAIL tyrimų programa yra pirmasis išsamus bandymas ištirti Mėnulio gravitacijos lauką. Ankstesnių bandymų metu gauti rezultatai buvo kontroversiški ir neišsamūs.
Skriedami žemame aukštyje virš Mėnulio GRAIL-A ir GRAIL-B iki šiol didžiausiu tikslumu matuos Mėnulio traukos jėgą skirtinguose jo paviršiaus taškuose ir sudarys tiksliausią jo gravitacijos lauko žemėlapį. NASA specialistai šią mokslinę misiją vadina kelione į Mėnulio centrą, nes GRAIL matavimų duomenys atskleis Mėnulio gelmių sandarą nuo jo plutos iki branduolio.
GRAIL matavimų metu regioniniai Mėnulio traukos jėgos skirtumai privers GRAIL-A ir GRAIL-B palydovus labai nežymiai sulėtėti ar pagreitėti. Matuodami tikslų atstumą tarp savęs ir Mėnulio paviršiaus mikrobangų signalais, abu palydovai nuolat fiksuos šiuos traukos jėgos pokyčius. Toks matavimų procesas truks 82 dienas.