JAV Gynybos departamento Priešakinių gynybos tyrimų agentūros (DARPA) užsakymu bendrovė „BAE Systems“ sukūrė nepilotuojamiems orlaiviams skirtą itin didelės raiškos skaitmeninę vaizdo stebėjimo sistemą ARGUS-IS, realiuoju laiku galinčią tuo pat metu sekti operatyvinę situaciją 25 kvadratinių kilometrų ploto teritorijoje.
Skelbiama, kad ARGUS-IS sistema, susidedanti iš 368 vaizdo matricų, iš daugiau nei 5 kilometrų aukščio gali nustatyti, kokio modelio telefonais kalbasi miesto gatvėmis einantys žmonės. Ši skaitmeninė „akis“ danguje realiuoju laiku fiksuoja 1800 megapikselių raiškos vaizdą, kurį galima išdidinti taip, kad iš daugiau nei 5 250 m aukščio matytųsi ant žemės esantys 15 cm dydžio objektai. Du bepiločiai lėktuvai su ARGUS-IS galėtų nuolatos stebėti visą Manheteno rajoną Niujorke.
Vienas bepilotis lėktuvas su ARGUS-IS stebėjimo sistema gali iš didelio aukščio realiuoju laiku kontroliuoti padėtį vidutinio dydžio mieste, sakoma „BAE Systems“ pranešime. Pasak bendrovės atstovų, informacija apie ARGUS-IS viešai skelbiama dėl to, kad visuomenė galėtų įsivaizduoti tokių stebėjimo sistemų galimybes. Žinoma, galima tik spėlioti apie tokios pat paskirties, tačiau vis dar įslaptintas stebėjimo sistemas.
Pasak gamintojų, ARGUS-IS suteikia galimybę JAV kariuomenės daliniams nenutrūkstamai iš padangės stebėti padėtį karinių operacijų rajone ar mūšio lauke. ARGUS-IS procesorius 365 matricų masyvo fiksuojamą vaizdą sujungia į didelės raiškos videosrautą, kuris atnaujinamas 15 kadrų per sekundę sparta. Tokia didelė vaizdo raiška leidžia operatoriams ne tik stebėti iš dangaus pavienių asmenų judėjimą, bet net ir matyti, ką jie nešasi ar veikia.
ARGUS-IS vaizdo transliacija siunčiama į antžeminį priėmimo įrenginį. Jį naudojantys operatoriai gali pasirinkti bet kokį vaizdo fragmentą ARGUS-IS stebėjimo lauko aprėptyje, jį pažymėti ir išsididinti iki norimo detalumo. Vienu metu ekrane galima išsidinti iki 65 vaizdo fragmentų. Kiekvienas toks atsidarytas langas realiuoju laiku rodo vaizdą nepriklausomai nuo kitų, tad operatorius gali atidžiai stebėti pasirinktą vietą ar nurodyti, kad išdidintas taikinys būtų nuolat sekamas.
Skelbiama, kad ši sistema automatiškai fiksuoja ir seka bet kokius judančius objektus, ir transporto priemones, ir pėsčiuosius. Kiekvienas iš tokių objektų pažymimas skirtingos spalvos kvadratėliu, kad juos būtų galima lengviau identifikuoti. ARGUS-IS taip pat automatiškai įrašo fiksuojamą vaizdą: sistemos kaupikliuose per vieną dieną įrašoma apie 6 000 terabaitų (6 petabaitai) duomenų. Iš esmės didžioji dalis vaizdo medžiagos apdorojimo procesų vyksta ne bepiločiuose orlaiviuose esančiuose ARGUS-IS kompiuteriuose, o antžeminėje priėmimo įrangoje. Jos skaičiavimų galia prilygsta kompaktiškiems superkompiuteriams, sakoma pranešime.
Kokios technologijos ir spartos ryšiu vaizdo transliacijos iš bepiločių lėktuvų perduodamos į žemę, neskelbiama.
Šiame vaizdo siužete – ARGUS-IS galimybių demonstracija.