JAV mokslininkai perspėja, kad paukščių gripą sukeliantis virusas H3N8 toliau mutuoja ir jau pradėjo plisti tarp žinduolių, taip artėdamas prie žmonių.
Pernai rudenį Naujojo Hempšyro ir Masačusetso valstijų pakrantėje buvo aptikti 162 nugaišę jauni jūros ruoniai, primena JAV žurnalas „Time“. Atlikus skrodimą paaiškėjo, kad visi jie nugaišo nuo plaučių infekcijos, o vėliau iš mėginių buvo išskirtas visiems bendras virusas. Nustatyta, kad tai naujas gripo štamas, kuris, manoma, išsivystė mutavus virusui H3N8, sukeliančiam paukščių gripą.
O kas, jei šis štamas gali atakuoti ne tik ruonius, bet ir žmones? – klausia „Time“. Žmonės ir anksčiau užsikrėsdavo paukščių gripu. Pačiu pavojingiausiu laikomas štamas H5N1, kuris lengvai plinta tarp paukščių. Šia gripo viruso atmaina žmonės užsikrečia retai, tačiau pasekmės būna lemtingos: nuo 2007 m. H5N1 užsikrėtė ir susirgo 607 žmonės, 358 iš jų mirė, sakoma pranešime.
Praėjusių metų pabaigoje D. Britanijos ir Nyderlandų virusologai pranešė laboratorijose sukūrę mutavusius H5N1 štamus, kurie lengvai perduodami nuo vieno žinduolio kitam. Tada kilo karštas ginčas, ar galima viešai skelbti šių tyrimų rezultatus – jais gali pasinaudoti bioteroristai. Galų gale tyrimų medžiaga buvo paskelbta, tačiau tęsti tyrimus šioje srityje buvo uždrausta neribotą laiką.
Dabar viešumon iškilo išsamesnė informacija apie „ruonių gripo“ sukėlėją. Nuo standartinio H3N8 viruso mutavusį štamą skiria 37 mutacijos, kurios suteikė jam galimybę gyventi ir paukščių, ir žinduolių organizmuose. Jau nustatyta, kad ši viruso atmaina gali atakuoti žmogaus kvėpavimo takų ląstelėse esantį baltymą.
O kas, jei šiuo metu jūros ruonių nešiojamas gripo virusas mutuos toliau ir įgis savybę lengvai užkrėsti žmones? – klausia „Time“. Juk ruoniai, kaip ir kiaulės, išsiskiria tuo, kad vienodai lengvai užsikrečia ir paukščių, ir žinduolių gripo virusais. Pasak mokslininkų, panašaus viruso susidarymas gamtoje kelia rimtą grėsmę ir laukinių gyvūnų, ir žmonių sveikatai.