Šiandien pasaulyje oficialiai minima tarptautinė DNR diena: taip pažymimos devintosios žmogaus genomo iššifravimo 2003 metų balandžio mėnesį metinės.
Per šiuos kelerius metus pasaulio mokslininkai ir gydytojai, pasitelkę sparčiai tobulėjančias (ir pingančias) genetines technologijas, patikslino daugelio daugiaveiksnių ligų (vėžio, širdies-kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, neurologinių ligų) genetines priežastis. Didžiulės tarptautinės visuminės genomų studijos atskleidė unikalių žmogaus genomo variacijų, vadinamų genetinių polimorfizmų, reikšmę polinkiui sirgti įvairiomis ligomis, atsakė į visą eilę klausimų apie vaistų ypatumus ir žmonių kilmę, teigiama bendrovės „Indimeda" pranešime.
Pasak jos atstovų, jau nuo 2007 metų tapo įmanoma atlikti asmeninį genomo skenavimą, o naujausios genetinės technologijos jau leidžia pasiekti daugiau nei 1 milijono genetinių variantų įvertinimą. Netolimoje ateityje bus įmanomą atlikti asmeninį viso genomo ištyrimą per kelias dienas už prieinamą kainą, kas anksčiau būtų užtrukę 10 metų ir kainuotų milijardus.
Asmeninės ir prieinamos daugeliui žmonių genomikos pradininkai yra Silicio slėnyje (JAV, Kalifornija) įsikūrusi kompanija „23andMe" („23 ir Aš“; „23“ – tiek chromosomų porų turi žmogus), aktyviai remiama informacinio giganto Google. „23andMe inovatyvios genotipavimo bei informacinės technologijos leidžia kiekvienam už prieinamą kainą pažvelgti į savo genome glūdinčią informaciją ir sužinoti polinkį sirgti per 190 skirtingomis ligomis bei būklėmis, taip pat sužinoti savo protėvių kilmę ir genealogiją, jautrumą įvairiems vaistams bei informaciją apie įvairius asmeninius požymius.
Savo unikalia Web 2.0, socialinio tinklo ir genetikos sinteze, demokratiška filosofija „23andMe" visame pasaulyje susilaukė didelio gerbėjų būrio, prie kurio vis intensyviau prisijungia ir Lietuvos gyventojai, sakoma pranešime.
UAB „Indimeda„ praneša tarptautinės DNR dienos proga oficialiai pristatanti „23andMe“ partnerio edukacinį – komercinį projektą: e. sveikatos parduotuvę „iCheck.lt„, kurioje, naudojantis lietuvių kalba pateikiama informacija, už specialią kainą galima užsisakyti personalizuotą genomo skenavimą „23andMe“. Pasak bendrovės atstovų, taip sumažinamas kalbos barjeras, o pirkėjai visuomet gali rinktis, iš kur užsisakyti asmeninę genotipavimo paslaugą.
Pasinaudojus Lietuvos genetikų ir Kembridžo universiteto mokslininkų sukurta paslauga – algoritmu „indiONKO-RISK„, pagal asmeninius genetinius variantus ir naujausius mokslinius duomenis papildomai galima išsamiai įvertinti individualią onkologinių ligų genetinę riziką. Ši asmeninė informacija gali padėti pasirinkti svarbius gyvenimo būdo pakeitimus bei laiku imtis prevencinių priemonių sveikatai pagerinti ir išvengti daugelio ligų. Skelbiama, kad „iCheck.lt“ tikslas – kurti naują asmeninės genomikos ir prevencinės medicinos intelektualųjį diskursą Lietuvos viešojoje erdvėje, sveikatos priežiūroje ir kasdieniniame gyvenime.