• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai iš Alto universiteto (Suomija) pademonstravo, kad vandens lašeliai gali būti panaudoti kuriant loginius elementus. Mokslininkai atrado, kad susidūrę vienas su kitu ant hidrofobinio (atstumiančio vandenį)  paviršiaus, du vandens lašeliai elgiasi lygiai taip pat, kaip ir biliardo kamuoliai.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimuose buvo naudojamas vario paviršius, padengtas sidabru ir specialiais fluoro junginiais, taip padarant superhidrofobinį paviršių, nuo kurio maži lašeliai galėjo tiesiog nuriedėti, paviršių vos vos pakreipus. Paviršiuje buvo padaryti ir hidrofobiniai takai, kurie nukreipdavo lašelius reikiamu keliu.

REKLAMA

Buvo gautas didelis rezultatų pasikartojamumas, taigi vandens lašeliai gali būti naudojami loginiams elementams pagaminti, jei kiekvieną lašelį laikytume skaitmeninės informacijos bitu.

Tokie loginiai elementai yra visų skaitmeninių prietaisų pagrindas, o jie atlieka dvejetaines operacijas, dar vadinamas Bulio loginėmis operacijomis.

Taip pat pasirodė, kad jei į lašelius yra įterpta aktyvių cheminių medžiagų, chemines reakcijas galima valdyti, reguliuojant lašelių susidūrimus – jie galėtų arba sulipti, arba atšokti vienas nuo kito.

REKLAMA
REKLAMA

Tai leistų kurti programuojamus cheminių reakcijų valdymo prietaisus, kuriuose lašeliai būtų ir reakcijoms reikalingų medžiagų pernešėjai, ir informacijos bitai.

„Buvo labai įdomu stebėti naują fizinį reiškinį, vykstantį tarp tokių kasdienių objektų kaip vandens lašeliai“, – sakė Robinas Rasas (Robin Ras), Alto universiteto mokslinis bendradarbis. O kitas tyrėjų grupės narys, Henrikis Mertaniemas (Henrikki Mertaniem), pridėjo: „Buvau nustebęs, kad tokie susidūrimai tarp dviejų lašelių dar nebuvo aprašyti mokslinėje literatūroje, nors tai išties lengvai sukuriamas reiškinys, ir aš pirmuosius bandymus atlikau tiesiog savo mamos sode, stebėdamas lašelius ant augalo, kurio lapai gerai atstumia vandenį.“

Mokslininkai prognozuoja, kad gauti rezultatai leidžia planuoti sukurti vandens lašelių loginių elementų technologiją, kuri galėtų būti pritaikyta paprastiems autonominiams loginiams įtaisams, kuriems nereiktų elektros energijos, ir programuojamus cheminių reakcijų prietaisus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų