Viena iš paprasčiausių saugumo elektroninėje erdvėje priemonių – saugūs slaptažodžiai. Vardindami kibernetinio įsilaužimo pavojus, netinkamų slaptažodžių riziką įvardija visi informacinių technologijų specialistai. Deja, daugelis informacinių sistemų vartotojų šių perspėjimų nepaiso.
Tai atskleidė ir neseniai IT paslaugų valdymo ir informacijos saugos bendrovės „Synergy Consulting“ inicijuota apklausa.
Buvo apklausti 1005 įvairaus amžiaus respondentų. Net trys ketvirtadaliai jų (74 proc. apklaustųjų) prisipažino atskleidžiantys savo slaptažodžius kitiems asmenims. Dešimtadalis apklaustųjų (9 proc.) teigė naudoja tą patį slaptažodį visoms sistemoms. Be to, moterims tai yra įprastesnė praktika nei vyrams.
Vos 14 proc. skaitmeninių sistemų elektroninėje erdvėje vartotojų teigė naudojantys skirtingus slaptažodžius skirtingoms sistemoms. Tokia pat dalis apklaustųjų teigė kuriantys paprastus, lengvai įsimenamus slaptažodžius (ilgus slaptažodžius dažniau linkę rinktis jaunesni 18–25 metų vartotojai).
Be to, paaiškėjo, kad tik 10 procentų apklausos dalyvių dažnai keičia slaptažodžius. Ne ką geriau elektroninėje erdvėje apsisaugo ir tie, kurie turi keletą pamėgtų slaptažodžių ir juos rotuoja – keičia vienus slaptažodžius kitais, rinkdamiesi jau anksčiau naudotus. Beveik 7 proc. apklaustųjų rizikuoja, slaptažodžių kūrimui naudodami asmeninę informaciją.
Tam tikras IT specialistų rekomenduojamas priemones naudoja irgi vos keli procentai apklaustųjų. Pavyzdžiui, tik 10 proc. prisipažino slaptažodžiuose naudojantys didžiąsias ir mažąsias raides, tik 6 proc. slaptažodžius kuria, naudodami įvairesnius simbolius.
Paaiškėjo ir tai, kad itin menkai slaptažodžio teikiamas saugumo užkardas išnaudoja išmaniųjų telefonų savininkai – slaptažodį naudoja mažiau nei 40 proc. apklaustųjų.
Apklausa atskleidė, kad jaunesni (18–35m.), aukščiausią išsimokslinimą turintys, daugiau pajamų gaunantys, šeimos nesukūrę asmenys bei miestų gyventojai daugiau paiso saugaus slaptažodžio kūrimo rekomendacijų. Šių grupių respondentai taip pat naudoja daugiau saugumo priemonių.
IT paslaugų valdymo ir informacijos saugos bendrovės „Synergy Consulting“ vadovas Tyrūnas Jokubauskas primena, kad saugus ir stiprus slaptažodis – būtina ir, svarbiausia, papildomų išlaidų nereikalaujanti saugumo priemonė, naudojantis elektronine erdve. Sukurti patikimą slaptažodį, anot T. Jokubausko, galėtų padėti keletas paprastų taisyklių:
1. Niekam neatskleiskite savo naudojamų slaptažodžių. 2. Nenaudokite slaptažodžiuose asmeninės informacijas (gimimo datos, vaikų vardai ir pan.). 3. Kuriant slaptažodžius, naudokite didžiąsias ir mažąsias raides bei įvairius simbolius (!@# ir pan.). 4. Slaptažodžiai turi būti ilgi. 5. Sugalvokite asmeninę sistemą slaptažodžių kūrimui ir įsiminimui. 6. Keiskite slaptažodžius kartą per 3-6 mėnesius. 7. Nenaudokite slaptažodžių pakartotinai. 8. Skirtingoms prieigoms naudokite skirtingus slaptažodžius. 9. Nenaudokite žodžių iš žodyno. 10. Pakeiskite gamintojo slaptažodžius tinklo įrenginiuose. 11. Nenaudokite slaptažodžiui vartotojo vardo ar kompiuterio vardo. 12. Nenaudokite slaptažodžių iš populiariausių sąrašo (sąrašai skelbiami internete). 13. Nenaudokite pavyzdinių slaptažodžių.