2012 m. spalio 16 d. kosmose sprogusios Rusijos raketos pakopos „Briz-M“ nuolaužos kelia pavojų žemomis orbitomis aplink Žemę skriejantiems kosminiams aparatams, tarp jų ir Tarptautinei kosminei stočiai (TKS), pranešė NASA. Tokia išvada paskelbta metinėje NASA ataskaitoje.
Pasak JAV specialistų, toks pavojus nebus ilgalaikis: dauguma „Briz-M“ nuolaužų turėtų įeiti į atmosferą ir sudegti joje per šiuos metus. Tikimybė, kad per šį laikotarpį nuolaužos susidurs su TKS ar kitais kosminiais aparatais, ataskaitoje įvertinta kaip prilygstanti susidūrimo su „fonine kosmoso tarša“ pavojui.
Kosminę erdvę nuolat stebintys SSN (Space Surveilance Network) kosmoso monitoringo tinklo specialistai iki šio laiko aptiko apie 700 stambių „Briz-M“ fragmentų, 111 iš jų iki gruodžio mėnesio pabaigos buvo sukataloguoti.
Ataskaitoje sakoma, kad „Briz-M“ sprogimas įvyko netoli žemiausio raketinės pakopos orbitos taško, maždaug 290 km aukštyje virš Žemės paviršiaus. Tuo metu „Briz-M“ ir TKS orbitos buvo beveik lygiagrečios, todėl jų santykinis greitis vienas kito atžvilgiu buvo gana didelis. Gruodžio pabaigoje dėl TKS orbitos posvyrio santykinis nuolaužų greitis stoties atžvilgiu buvo sumažėjęs.
Rusijos kosmoso pramonės atstovai pareiškė nekomentuosiantys NASA pranešimo apie potencialų „Briz-M“ pavojų kosminei stočiai. „Briz-M“ dėl nesėkmingo raketos su dviem telekomunikacijų palydovais paleidimo 2012 m. rugpjūčio 6 d. nebuvo iškeltas į numatytą orbitą.