• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Valstijų nacionalinė Aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) ir Kanados kosmoso agentūra (CSA) pranešė Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) vykdančios įrangos, leidžiančios kosmose papildyti pasibaigusias palydovų kuro atsargas, bandymus.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis dirbtinių Žemės palydovų po planuoto jų eksploatavimo laiko tebėra techniškai tvarkingi ir galėtų funkcionuoti dar daug metų, tačiau dėl pasibaigusių raketinio kuro atsargų negali koreguoti orbitos parametrų ir anksčiau ar vėliau „nuslysta“ iš jos, tapdami vadinamosiomis kosminėmis šiukšlėmis. Dėl to didėja kosminės erdvės aplink Žemę tarša ir kyla susidūrimų su kitais kosminiais aparatais pavojus.

REKLAMA

NASA ir CSA vykdomas eksperimentas galėtų padėti išspręsti pakartotinės palydovų eksploatacijos problemą. NASA atstovai pranešė, kad šiuo metu TKS vykdomi robotizuoto degalų pripildymo modulio (RRM, Robotic Refueling Module) ir Kanados inžinierių sukurto „Dextre“ manipuliatoriaus, dar vadinamo roboto ranka, bandymai, kuriais imituojamas prie TKS priartėjusio palydovo degalų papildymo procesas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak NASA atstovų, degalų papildymas kosmose gerokai skiriasi nuo naudojimosi automobiliams skirtomis degalinėmis, vien atsukti bako dangtelį ir įstatyti degalų siurblį nepakanka. Šis procesas apima apsauginių jungčių nuėmimą, kuro talpų dangčių išėmimą ir pakeitimą, vožtuvų atidarymą ir uždarymą, be to, visą laiką turi būti keičiami skirtingoms procedūroms naudojami specialūs įrankiai. Dėl to NASA pagamino specialų degalų papildymui skirtą palydovo maketą ir robotą, kuris autonomiškai vykdo kuro pildymo procesą prižiūrint TKS įgulai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

RRM modulis į Tarptautinę kosminę stotį buvo atskraidintas dar 2011 m. liepą. „Dextre“ manipuliatorius, turintis įvairius įrankius ir adapterius, būtinus kuro papildymo operacijoms, įrengtas ant „Canadarm2“ robotizuotos TKS rankos. Pranešama, kad atskiri palydovų pildymo degalais techniniai procesai vykdomi nuo sausio 14 dienos. Eksperimentą planuojama baigti sausio 25 d.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti, kaip robotai atlieka kosminės degalinės funkciją.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų