• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Izraelio Jūros žinduolių tyrimų ir globos centro (IMMRAC) centro zoologai nepatikėjo savo akimis, kai už poros kilometrų nuo kranto, kiek į šiaurę nuo Tel Avivo, Viduržemio jūroje pamatė pilkąjį banginį.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Discovery News“, maždaug 12 metrų ilgio banginis elgėsi visai įprastai – plaukiojo palei pakrantę, nuolat panirdamas ir išbūdamas gelmėje nuo 3 iki 5 minučių, retsykiais virš vandens iškeldamas uodegos pelekus.

Izraelio zoologai pilkąjį banginį stebėjo ir fotografavo beveik 4 valandas, o sugrįžę ir dar kartą atidžiai apžiūrėję nuotraukas vėl buvo priversti konstatuoti, kad susidūrė su neįtikėtinu reiškiniu.

REKLAMA

Visų pirma, pasak jų, prie Izraelio krantų niekada nėra buvę pilkųjų banginių.

Antra – jų nėra ir visoje Viduržemio jūroje.

Trečia – pilkųjų banginių nėra ir Atlanto vandenyne: pasak mokslininkų, bent jau nuo XVIII amžiaus, kai jie buvo išnaikinti komercine banginių žūkle besivertusių jūreivių.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien pasaulyje tėra tik dvi pilkųjų banginių populiacijos, ir abi gyvena Ramiajame vandenyne. Vakarinėje jo dalyje yra apie 200 šios rūšies atstovų, o rytinėje – apie 20 000. Rytinėje vandenyno dalyje gyvenantys pilkieji banginiai poruojasi Žemutinės Kalifornijos (Meksika) įlankose ir plaukia ieškodami maisto į šiaurę, palei Meksikos, JAV ir Kanados krantus į Arkties vandenyną, į šiaurę nuo Aliaskos ir šiaurrytinės Sibiro dalies. Po to jie vėl grįžta į pietus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savaime suprantama, kad jiems nėra dėl ko plaukti kone aplink pusę planetos, kad galėtų pažvelgti į Šventąją Žemę, pastebi „Discovery News“.

Kadangi Izraelio jūrų zoologai yra visiškai tikri, kad jūroje į šiaurę nuo Tel Avivo prieš kelias dienams matė pilkąjį banginį, tai galima paaiškinti tik dviem būdais, teigia JAV nacionalinės Vandenynų ir atmosferos administracijos atstovas Philipas Claphamas. Pasak jo, arba šiaurės Atlante buvo likusi lig šiol niekieno nepastebėta nedidelė šios rūšies populiacija, nors tai esą yra beveik neįmanoma, arba banginis, ištirpus ledui vadinamajame Arkties Šiaurės vakarų koridoriuje, juo pateko į Šiaurės Atlantą ir, visiškai pasiklydęs, per Gibraltaro sąsiaurį įplaukė  į Viduržemio jūrą.

Pasak P. Claphamo, ateityje dėl klimato atšilimo Arkties Šiaurės vakarų koridorius vis dažniau vasaros sezono metu bus be ledo, todėl „šis banginis nebus paskutinis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų