Vokiečių išradėjas Werneris Nickelis sukūrė kamufliažinius dažus, apsaugančius nudažytą objektą nuo aptikimo naudojant radarus. Dažai išbandyti netoli Bonos (Vokietija) įsikūrusiame Taikomųjų tyrimų mokslų instituto (FGAN) radarų technologijos skyriuje. Visų nuostabai dažai išties veikia.
Šiuo metu išradimu domisi Vokietijos gynybos pramonės atstovai.
Werneris Nickelis savo išradimą padarė būdamas Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Ten jis atvyko išvedęs specialią kirminų veislę, kurių ekskrementai leisdavo auginti ridikėlius dykumų smėlyje. Mokslininkas, žadantis šeichams padėti atgauti žemes, jiems padarė didelį įspūdį, tad 67 metų prie invalido krėslo prikaustytas mokslininkas iš Berlyno persikėlė į JAE vykdyti savo projekto.
Iš pradžių projektas buvo daug žadantis, kadangi Abu Dabio apylinkėse įkurtuose bandymų laukuose agurkai, pupelės ir ridikėliai tiesiog klestėjo. Tačiau projektui taip pat reikėjo didžiulio kiekio kirminų - apie 3000 kvadratiniam metrui. Dėl to projektas rėmėjams tapo per brangus.
Panašu, kad Nikelis tuo tarpu tiesiog „virė“ perteklinėmis idėjomis ir tiesiog „perjungė kitą pavarą“. Šį kartą jis nusprendė sukurti specialius dažus, kuriais būtų galima apsaugoti tankus, laivus ir lėktuvus nuo radaro spindulių (panašiai kaip nematomi „Stealth“ bombonešiai). Naujuosius dažus išradėjas pavadino AR 1.
Praleidęs tūkstančius valandų laboratorijoje jis galiausiai juos pagamino ir nusiuntė Helmutui Essenui, radiacijos fizikui, vadovaujančiam FGAN radarų technologijos departamentui. Essenas ištyrė dažus ir savo nuostabai nustatė, jog jie išties veikia „visuose kariniuose dažnių diapazonuose“.
Nickelis pradėjo domėtis radijo bangoms „nematomais“ dažais dar šaltojo karo metais. Jo draugas iš Jugoslavijos dirbo savo šalies konsulate Berlyne ir supažindino mokslininką su ginklų ekspertais. 9-ojo dešimtmečio pradžioje buvo atliktas pirmasis bandymas su Nickelio sukurtais dažais, tačiau rezultatas buvo visiškai nepatenkinamas. Vis dėlto atkaklusis vokietis nenuleido rankų.
Galiausiai tam tikrame tyrimų etape juo pradėjo domėtis specialius dažus kuriantys specialistai. 2002 m. jį aplankė Irako atstovas. Jis Nickeliui pasake, jog tuometinio diktatoriaus Saddamo Husseino vyriausybė ieško būdų padaryti jų įtvirtinimus nematomus JAV oro patruliams. „Mes siunčiame Jums sveikinimus“ - , rašoma 2002 m. kovo 20 dieną gautame laiške iš Bagdado, -„ir kviečiame aplankyti mūsų gamyklas“. Nickelio teigimu Irakas jam pasiūlė 18 milijonų dolerių. „Tačiau visas šis reikalas man tapo per karštas, kai mums jie užsakė kambarius Al-Rashido viešbutyje Bagdade,“ pasakoja mokslininkas.
2007 m. į duris pradėjo belstis Kinija. Šanchajaus kompanijos „G.S. Holding“ atstovai išradėjui pareiškė, jog jie labai domisi jo produktu ir pažadėjo jam pelną „didžiulėje Kinijos rinkoje“. Pasiūlymas Nickeliui pasirodė viliojantis. Jis vis dar planuoja šį mėnesį susitikti su Kinijos gynybos ministerijos atstovais. Tačiau mokslininkas teigia pirmenybę teikiantis „savo šalies žmonėms“, kurie mokslininko išradimais domisi jau nuo 2004 metų.