JAV mokslininkams pirmą kartą pavyko Petri lėkštelėje iš kamieninių ląstelių išauginti 3D žmogaus akies tinklainės audinį. Pasak Johno Hopkinso universiteto (JAV) atstovų, išaugintos tinklainės audinio ląstelės reaguoja į šviesą lygiai taip pat, kaip ir įprastiniai fotoreceptoriai.
JAV mokslininkų tyrimo rezultatus paskelbė žurnalas „Nature Communications“.
Tyrimo autoriai tinklainei auginti pasitelkė iš žmogaus odos ląstelių išgautas pluripotentines kamienines ląsteles, sakoma pranešime. Apdoroję jas specialiomis medžiagomis, mokslininkai pasiekė, kad jos pradėjo diferencijuotis į tinklainės fotoreceptorių pirmtakes. Ilgainiui šios ląstelės suformavo sudėtingą erdvinį žmogaus akies tinklainės audinį.
Kai jis išsivystė iki 28 savaičių žmogaus embriono tinklainės audinio lygio, mokslininkai laboratorijoje patikrino dirbtinai sukurtos tinklainės veikimą. Veikdami jos ląsteles šviesos blyksniais tyrėjai nustatė, kad šios ląstelės šviesą verčia elektrodu perduodamais elektriniais signalais.
Skelbiama, kad šis eksperimentas atveria galimybes bioinžinieriams auginti persodinimui skirtą tinklainės audinį iš paciento kamieninių ląstelių.