• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tinklalapis „EE Times“ pranešė apie gana svarbų įvykį visam mokslo ir technologijų pasauliui. Teigiama, kad mokslininkų grupė, kuriai vadovauja Ohajo universiteto fizikos ir astronomijos procesorius Saw Wai Hla, sukūrė pirmąjį pasaulyje pilnavertį molekulinį variklį. Tiesa, variklio matmenys taip pat molekuliniai...

REKLAMA
REKLAMA

Šis variklis yra gana sudėtingas įrenginys, sudarytas iš galybės detalių, tuo tarpu anksčiau tų pačių mokslininkų grupei pavykdavo pajudinti tik atskirai paimtas molekules.

REKLAMA

Motoro ilgis sudaro apie 2 nanometrus, jo aukštis – 1 nanometras. Variklis buvo surinktas ant aukso pagrindu sudaryto kristalo paviršiaus. Konstrukciją sudaro bazė bei besisukantis žvaigždės formos rotorius su penkiais spinduliais. Guolių vaidmenį atlieka rutenio atomas. Ant aukso paviršiaus visas įrenginys buvo fiksuojamas naudojant sierą, kuri pasitelkta kaip atominiai klijai.

REKLAMA
REKLAMA

Esant -190 laipsnių pagal Celsijų temperatūrai variklio rotorius sukosi nepriklausomai, tačiau jo darbą buvo galima sustabdyti temperatūrą sumažinus iki -270 laipsnių. Variklio darbą mokslininkai stebėjo pasitelkę skenuojantį tunelinį mikroskopą (STM). Po šio eksperimento mokslininkai yra pilni ryžto sukurti sudėtingus įrenginius, kurie veiktų varomi šio molekulinio variklio.

Šis darbas yra labai svarbus žingsnis tobulinant nanoįrenginius, veikiančius pagal principus, kurie skiriasi nuo klasikinės fizikos. Panaudojimo perspektyvos praktiškai beribės, ypač jei pavyks priversti pastarąjį rotorių suktis esant artimai normalioms sąlygoms temperatūrai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų