Jei tokie mokslininkų teiginiai pasitvirtins, šis atradimas gali tapti raktu, padėsiančiu atskleisti vienos paslaptingiausių civilizacijų paslaptis.
Nauja mokslininkų analizė teigia, kad sudėtingi ant amuletų ir lentelių nubraižyti senovės civilizacijos simboliai priklauso nežinomai kalbai, rašo „Guardian“.
Šis kontroversiškas teiginys leidžia tikėtis, jog pavyks iššifruoti vienos pas
laptingiausių senovės civilizacijų raštą ir atverti duris jos senosios kultūros pažinimui.
Indo civilizacija izoliacijoje klestėjo prieš 4,5 tūkst. metų, dabartinio Rytų Pakistano pasienyje, tačiau apie jos narius bei bendruomenes neišliko beveik jokių žinių.
Regione dirbantys archeologai aptiko daugybę radinių – amuletų, antspaudų, keramikinių lentelių – daugelis kurių išmarginta neįprastais simboliais.
Šie Indo civilizacijos laikų radiniai į dvi stovyklas padalino mokslininkus. Vieni jų teigia, kad šie simboliai yra primityvi kalba, kiti tvirtina, jog tai tik piktogramos.
Iki šiol pavyko identifikuoti 500 skirtingų Indo simbolių, atrodo, kai kurie jų vaizduoja žuvį, žiedus, žmogų, karvės galvą. 2004 metais vienas mokslininkas pasiūlė 10 tūkst. JAV dolerių atlygį tam, kuris sugebės surasti nors vieną Indo civilizacijos artefaktą, papuoštą daugiau nei 50 simbolių.
Vašingtono universiteto Sietle ir Tata fundamentalių tyrimų instituto Mumbajuje mokslininkai nusprendė išanalizuoti simbolius, tikėdamiesi pagaliau išspręsti dėl Indo civilizacijos raštų kilusius ginčus.
Naudodama kompiuterinę programą, mokslininkų komanda lygino Indo civilizacijos rašto pavyzdžius su kitais, randamais žinomose kalbose ir informacijos sistemose, tarkime, DNR ar kompiuterinėje kalboje.
Kai kuriose informacinėse sistemose simbolių sekos yra atsitiktinės, tačiau kitose, pavyzdžiui, dievybes ar kitas sąvokas atspindinčiose piktogramose, yra aiški hierarchija, įtakojanti tvarką, kuria simboliai pateikiami. Šnekamoji kalba patenka kažkur tarp šių abiejų kraštutinumų, derindama ir lankstumą, ir tvarką.
Mokslininkams atlikus kompiliacinių Indo civilizacijos tekstų analizę, paaiškėjo, jog jų simbolių pavyzdžiai neįprastai panašus į naudojamus šnekamojoje kalboje. „Science“ žurnale paskelbtame tyrime Indo civilizacijos raštas lyginamas su senovės šumerų, senųjų tamilų kalbomis.
„Šiuo momentu galime teigti, jog Indo civilizacijos raštuose egzistuoja statiškas reguliarumas, būdingas ir kitoms kalboms“, - teigė tyrimui vadovavęs Vašingtono universiteto mokslininkas Rajeshas Rao.
Dabar mokslininkai tiria kitus Indo raštus ir tikisi suprasti jų sintaksę bei gramatines taisykles.
Indologijos garbės profesorius Asko Parpola iš Helsinkio universiteto teigė esantis optimistiškas, jog kalbą pavyks iššifruoti.
„Kalba yra vienas raštingos civilizacijos skiriamųjų ženklų. Jei tai tikras raštas, tuomet turėsime progą pažintį jų kalbą, daugiau sužinoti apie religija ir kitus kultūros aspektus. Neturime jokios to regiono literatūros, kurią būtų pavykę suprasti“, – teigė A. Parpola.
Senovės egiptiečių hieroglifus mokslininkas XIX a. pavyko iššifruoti tik atradus Rozetės akmenį, ant kurio tas pats tekstas buvo užrašytas egiptiečių ir senovės graikų kalbomis. Panašaus atradimo gali prireikti ir Indo civilizacijos kalbą norintiems iššifruoti mokslininkams.