Ciuricho universiteto mokslininkai atliko matematinę 43 tūkstančių transnacionalinių korporacijų tarpusavio ryšių analizę ir priėjo bauginančią išvadą: pasaulį valdo viena milžiniška „superkorporacija“. Būtent ji „tampo už virvelių" viso pasaulio ekonomiką.
Pasak „New Scientist", siekdami sumodeliuoti globalios korporacinės sistemos atvaizdą ekspertai apdorojo milžinišką duomenų, atspindinčių nuosavybės santykius tarp didžiausių pasaulyje transnacionalinių korporacijų, kiekį. Tyrimo rezultatai paskelbti „arXiv.org" svetainėje.
„Tikrovė tokia sudėtinga, kad turėjome atsisakyti dogmų, įskaitant sąmokslo ar laisvosios rinkos teorijas, – sakė vienas tyrimo autorių, kompleksinių sistemų teoretikas Jamesas Glattfelderis. – Mūsų tyrimas paremtas realiais duomenimis".
Ankstesni tyrimai buvo atskleidę, kad didžioji viso pasaulio ekonomikos „pyrago" dalis priklauso palyginti nedidelei privačių bendrovių ir bankų grupei, o visiems kitiems telieka trupiniai. Tačiau šiuose tyrimuose nebuvo atsižvelgta į šalutinius kompanijų ryšius, tai yra, į jų sąsajas su savo pačių antrinėmis ir susijusiomis bendrovėmis.
Ciuricho universiteto mokslininkai, išanalizavę 37 milijonus bendrovių ir investuotojų iš viso pasaulio, nuo 2007 m. įtrauktų į „Orbis C" duomenų bazę, atrinko 43 060 kompanijų, priklausančių transnacionalinėms korporacijoms, ir nustatė jų bendrus aktyvus. Remiantis šia informacija buvo apskaičiuotas transnacionalinių korporacijų ekonominės įtakos pasiskirstymo modelis, paremtas vienų kompanijų kontrole kitoms per fondų valdymą, dalyvavimą pelne ir kt.
Mokslininkai išsiaiškino, kad įtakos branduolį sudaro 1318 kompanijų, kurių ryšiai su kitomis paremti ekonomine „kraujomaiša". Paaiškėjo, kad kiekviena iš šių 1318 kompanijų yra labai glaudžiai susijusi su 2 ar dar daugiau šio branduolio bendrovių. Nustatyta, kad vidutinis susijusių partnerių skaičius šiuo atveju lygus 20.
Ir nors oficialios šių korporacijų pajamos vos viršija 20 proc. viso pasaulio operacinių pajamų, per susijusias įmones jos faktiškai valdo daugumą vadinamojoje „realiojoje" ekonomikoje veikiančių pasaulio bendrovių. Tai reiškia, kad šis transnacionalinių korporacijų branduolys kontroliuoja apie 60 proc. viso pasaulio ekonomikos pajamų.
Toliau nagrinėdami pasaulinį nuosavybės ryšių voratinklį, mokslininkai aptiko, kad dauguma finansinių grandinėlių veda į vadinamąją „superkorporaciją", susidedančią iš 147 bendrovių. Jų aktyvai glaudžiai persipynę tarpusavyje ir faktiškai yra bendra nuosavybė, o tai šiam nematomam finansiniam konglomeratui leidžia užsitikrinti 40 proc. viso pasaulio korporacijų turto kontrolę.
Taip pat paaiškėjo, kad daugelis šių „superkoroporacijos“ sudėtinių dalių yra finansiniai institutai, tarp jų „Barclays plc“, „Capital Group Companies Inc“, „FMR Corporation“, AXA, „State Street Corporation“, „JP Morgan Chase & Co“, „Legal & General Group plc“, „ Vanguard Group Inc“, UBS AG, „Merrill Lynch & Co Inc".
50 didžiausių iš 147 superstipriai susijusių bendrovių („superkorporacijos“) sąrašas:
1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co
7. Legal & General Group plc
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch & Co Inc
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc
23. Northern Trust Corporation
24. Société Générale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group plc
27. Invesco plc
28. Allianz SE 29. TIAA
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva plc
32. Schroders plc
33. Dodge & Cox
34. Lehman Brothers Holdings Inc*
35. Sun Life Financial Inc
36. Standard Life plc
37. CNCE
38. Nomura Holdings Inc
39. The Depository Trust Company
40. Massachusetts Mutual Life Insurance
41. ING Groep NV
42. Brandes Investment Partners LP
43. Unicredito Italiano SPA
44. Deposit Insurance Corporation of Japan
45. Vereniging Aegon
46. BNP Paribas
47. Affiliated Managers Group Inc
48. Resona Holdings Inc
49. Capital Group International Inc
50. China Petrochemical Group Company