• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma mūsų prisimena tik nedidelę savo sapnų dalį. Tačiau netrukus tai gali pasikeisti, praneša „Daily Mail“.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai prognozuoja, kad netrukus kompiuteriai mums gali padėti „pamatyti“, apie ką sapnavome ir galbūt net įrašyti mūsų sapnus, kuriuos galėsime peržiūrėti kitą dieną.

REKLAMA

Maxo Plancko instituto Miunchene, Vokietijoje, psichiatrai tikina, kad jiems jau pavyko pademonstruoti, kad smegenų skeneriai padeda matyti sąmoningų sapnuotojų, žmonių, kurie gali savo sapnus kontroliuoti, sapnus.

Tai reiškia, kad nesenas proveržis, kai naudojant smegenų monitorius „skaitomos“ būdraujančių subjektų mintys, gali būti pritaikomas ir sapnuotojams.

REKLAMA
REKLAMA

M. Plancko instituto mokslininkai įrodė, kad „sąmoningų sapnuotojų“ sapnų scenografijos atrodo visai taip pat, kaip ir smegenų scenografijos tuomet, kai jie tą patį daro būdami sąmoningi.

Šio tyrimo duomenis naudojant su neseniai pristatyti „rekonstrukcijos“ technologija būtų galima atkurti judančius vaizdus iš žmonių sapnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu sąmoningi sapnuotojai sutiko iš vienos pusės į kitą judinti akis ir rankas bei taip tyrėjams parodyti momentą, kai jie „kontroliuoja“ savo sapną ir sapnuoja apie rankos paspaudimą.

Mokslininkai, naudodami magnetinį rezonansą ir artimos infraraudonosios šviesos spektroskopiją, stebėjo šilumos pokyčius sapnuotojų galvose, o tai jiems suteikė informacijos apie smegenų veiklą.

REKLAMA

Sapnuotojai nespaudė rankų sapnuodami, tačiau jų smegenų scenografijose tokia pati smegenų veikla matyti ir jiems spaudžiant tikrą ranką, ir spaudžiant sapnuojamą ranką.

Šis atradimas atveria kelią neseniai atrastą „rekonstrukcijos“ technologiją panaudoti kuriant žmonių sapnų atvaizdus.

Kol kas M. Plancko instituto mokslininkai rekonstravo tik du sapnus. Eksperimentą labai apsunkino tai, kad tam reikia daug skenerių, be to, kontroliuoti sapnus nėra lengva.

REKLAMA

„Dalyviai turi užmigti skeneryje, pasiekti greitojo miego fazę REM, tuomet – stabilę sąmoningo sapnavimo būseną“, – aiškino Michaelis Czischas.

Tačiau jis šią technologiją vertina optimistiškai.

„Idėją įrodantis tyrimas, pateikiantis pirmus įrodymus, kad naudojant smegenų vaizdus, gali būti įmanoma skaityti žmogaus sapnų turinį“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek anksčiau šiais metais Kalifornijos universiteto akademikai sugebėjo iššifruoti smegenų veiklą, matuodami kraujo tėkmę per smegenų vizualinę žievę, o panaudodami šią informaciją sukūrė atvaizdus to, apie ką tuo metu žmogus galvojo.

Naudodami vaizdo klipų pripildytą kompiuterį, jie šią informaciją pavertė vaizdu. Anot mokslininkų, šis procesas „atveria langą į mūsų smegenyse rodomą filmą“.

Tačiau technologija gali atpažinti ir rekonstruoti tik tuos vaizdo klipus, kuriuos bandymo dalyviai žiūrėjo prieš tiriami skeneriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų