Anot neseniai atliktos apklausos, seksas yra ne tik jaunų ar neturinčių rūpesčių reikalas, tačiau ir esminis jau garbaus amžiaus sulaukusiųjų gyvenimo aspektas – tokiu būdu susidariusi nuomonė, kad lytinis aktyvumas gęsta priartėjus pensijai, pasirodė esantis netikslus.
Apklausa, atlikta JAV, parodė, kad 40 proc. asmenų, kurių amžius yra 65-80 metų, pažymėjo esantys seksualiai aktyvūs, o daugiau nei pusė tų asmenų, kurie turi partnerį, prisipažįsta išgyvenantys tikros aistros momentus.
„Reikia pripažinti, kad seksas ir seksualinė sveikata yra itin svarbūs pagyvenusių žmonių sveikatai ir gerai savijautai, tačiau ši tema nesulaukia didelio dėmesio“, – cituojama daktarė Erica Solway iš Mičigano universiteto, kuri ir buvo viena iš tyrimo autorių. Jos teigimu, tai galima paaiškinti tuo, kad arba patys žmonės, arba medicinos atstovai pageidauja neaptarinėti šios problemos. „Mes pagalvojome, kad tai vienintelis būdas geriau išsiaiškinti šiuo klausimu iš pagyvenusių žmonių požiūrio taško“, – aiškino ji
Šio tyrimo išvados yra paremtos tūkstančio asmenų atsakymais. Rezultatai rodo, kad 84 proc. vyrų ir 69 proc. moterų seksą laiko svarbiu gyvenimo komponentu bet kuriame amžiuje, tačiau tuo pat metu daugiau nei pusė vyrų ir kiek daugiau nei trečdalis apklaustųjų praneša apie savo lytinį aktyvumą – nors tyrimo autoriai ir nepatikslina, ką tai konkrečiai reiškia. „Mes norėjome, kad žmonės apsispręstų savo nuožiūra“, – aiškino E. Solway.
Apie savo rimtą susidomėjimą seksu pranešė 12 proc. moterų ir daugiau nei 50 proc. vyrų. Tuo metu vyrų, kurie buvo „itin ar labai“ patenkinti savo seksualiniu gyvenimu, buvo mažiau nei moterų.
Dar vienas esminis faktorius buvo amžius. Amžiaus grupėje nuo 76 iki 80 metų apie seksualinį aktyvumą pranešė tik ketvirtadalis apklaustųjų, palyginus su 46 proc. žmonių, kurių amžius 65-70 metų.
Anot tyrimo autorių, jų ataskaita nurodo, kad, nors seksas yra svarbus daugeliui pagyvenusių žmonių, ši tema yra per retai aptariama tiek su partneriais, tiek ir su medicinos srities profesionalais: tik 17 proc. apklausos dalyvių per pastaruosius du metus aptarinėjo šį klausimą pokalbio su gydytoju metu, nors beveik du trečdaliai apklaustųjų teigia, kad nebūtų prieš pasikalbėti šia tema su profesionalais.
„Tokie pokalbiai dažnai nevyksta todėl, kad žmonės dažnai neturi su tuo problemų, tačiau, greičiausiai, taip vyksta dėl to, kad gydytojai tikisi, jog pagyvenę pacientai patys pradės apie tai pokalbį“, – aiškino E. Solway.
Anot mokslininkės, aktyvesnis šios temos aptarimas turi nemenką svarbą ir dėl tos priežasties, kad gali padidinti tyrimų dėl infekcijų, perduodamų lytiniu keliu, kiekį. Britų duomenimis, pagyvenusiems žmonėms vis dažniau yra diagnozuojamos infekcijos, tokios kaip chlamidijos.
Maža to, 18 proc. vyrų ir 3 proc. vyrų pažymėjo, kad per pastaruosius dvejus metus vartojo vaistus ar specialius priedus, kurie padėtų pagerinti lytinį gyvenimą. „Čia negalima atmesti galimo poveikio su kitais vaistais, kuriuos jie vartoja“, – aiškino E. Solway.
Bendravimas su gydytojais gali turėti ir daugiau privalumų: neseniai atlikti tyrimai parodė, kad, nors seksas pagyvenusio amžiaus moterims, iš esmės yra širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos profilaktinė priemonė, vyru atveju viskas gali būti atvirkščiai.
„Age UK“ atstovė Lesley Carter teigia, kad šie tyrimai iš esmės sutampa su tyrimais, kurie buvo atlikti Didžiojoje Britanijoje, ir kad atėjo laikas atsikratyti garbaus amžiaus sekso mitų ir klaidingų įsitikinimų. Ji taip pat nurodo svarbą to, kad medikai paliestų šią temą bendraudami su pacientais: „Būdami jaunais žmonėmis, mes žinome, kad sekso trūkumas verčia žmones nelaimingais, tačiau juk tas pats galioja ir pagyvenusiems žmonėms. Manau, kad mes, kaip bendruomenė, turime sutikti su tuo, kad pagyvenę žmonės turi tokią pačią teisę į sveiką seksualinį gyvenimą – tačiau pagrindiniai adresatai, į kuriuos yra nukreipiamos seksualinio gyvenimo rekomendacijos, visada yra jauni žmonės“.
Profesorė Josie Tetley iš Mančesterio universiteto tikina, kad tiek jų, tiek ir kolegų atliekami tyrimai rodo, jog seksas ir artumas (ar jo trūkumas) yra svarbios senėjimo problemos.
„Tačiau nepaisant to, mūsų tyrimuose yra pripažįstamas ir tas faktas, kad seksas bei intymumas – tai ne tik įsiskverbimo seksas, ir mes stebime tai, kaip šie veiksmai gali ateityje būtų palaikomi sveikatos ir santykių stiprinimo keliu“, – aiškino ji.